همشهری آنلاین: در نشست سران جنبش که تا چند روز آینده برگزار می‌شود قرار است ریاست جنبش برای یک دوره سه ساله از سوی مصر تحویل جمهوری اسلامی ایران شود.

آرم جنبش عدم تعهد

نشست کارشناسان شانزدهمین اجلاس کشورهای غیر متعهد با سخنرانی علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان آعاز شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا این اجلاس در مرکز همایش‌های بین المللی صداوسیما و با حضور کار‌شناسان کشورهای عضو جنبش عدم تعهد کار خود را در حالی آغاز کرد که مسائل متعددی را برای بررسی در دستور کار خود دارد.

جنبش غیر متعهد‌ها در سال ۱۹۶۱ میلادی برابر با ۱۳۴۰ خورشیدی در اوج جنگ سرد و فضای دوقطبی بین غرب و شرق با هدف وحدت میان کشورهایی که نه در اردوگاه کمونیسم و نه در اردوگاه سرمایه‌داری (امپریالیسم)، قرار داشتند، تشکیل شد. نام جنبش ابتدا «Non-Commitment» بود اما سریعا به نام جدید تغییر یافت. با اتمام دوران جنگ سرد، هم اکنون اعضای این جنبش را اکثراً کشورهای در حال توسعه تشکیل می‌دهند.

سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد هر ۳ سال یکبار در اجلاسی با همین نام تشکیل جلسه می‌دهند که در هر جلسه ریاست به کشور میزبان برای یک دوره سه ساله تحویل داده می‌شود.

در نشست سران جنبش که تا چند روز آینده برگزار می‌شود قرار است ریاست جنبش برای یک دوره سه ساله از سوی مصر تحویل جمهوری اسلامی ایران شود.

کد خبر 182307
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز