همشهری آنلاین: رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به موافقت هئیت دولت با دو روز مرخصی اضافه برای زنان در هر ماه، از تصویب کاهش ساعت کاری هفتگی زنان دارای فرزند زیر هفت سال و معلول از 44 ساعت به 36 ساعت در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

مجتعهدزاده

مریم مجتهد زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به کاهش ساعت کاری زنان گفت: زنان شاغل به دلیل شرایط و مسئولیت محیط کار و از سوی دیگر مسئولیت‌های خانوادگی به عنوان همسر و مادر دچار شرایط سختی هستند.

وی با بیان اینکه کار در خارج از منزل و مسئولیت خانه به طور همزمان موجب فرسودگی جسمی و روحی زنان می‌شود و از طرفی ممکن است موجب تاثیر نامطلوب بر جایگاه و نقش آنها در خانواده شود گفت:بخش اعظمی از مشکلات و مسائل جامعه زنان کشور ریشه در نگرش نادرست به وظائف و مسئولیت‌های خانوادگی دارد واین طرز تفکر زن را صرفا مسئول رسیدگی به امور منزل می‌داند و از طرفی ارزش کمی کار خانگی محاسبه نمی‌شود.

زنان 5 برابر مردان به امور خانه رسیدگی می‌کنند

مجتهد زاده ادامه داد: زنان به طور میانگین 5 برابر بیشتر از مردان ساعاتی را در هفته به امور خانگی اختصاص می‌دهند طبق آمار حجم کاری زنان دارای فرزند زیر 5 سال روزانه به مدت 10 ساعت و بیشتر است.

مشاور رئیس جمهور در امور زنان با اشاره به ضروت کاهش ساعت کاری بانوان به منظور تقویت جایگاه خانواده، عنوان کرد: اگر چه کاهش ساعت کاری زنان می‌تواند موجب عدم استقبال مدیران به جذب و استخدام آنها و کاهش اضافه کاری شود اما به نظر می‌رسد پیش بینی تمهیدات قانونی به ویژه برای زنانی که دارای فرزند معلول یا سرپرست خانوار هستند باعث حضور به موقع زنان در منزل و ایفای مطلوب وظائف محوله ‌شود.

پیشنهاد کاهش کاری بانوان شاغل بدون کسر حقوق و مزایا / موافقت دولت

وی بیان کرد: مرکز امور زنان و خانواده پیشنهاد کاهش ساعت کاری بانوان شاغل در دستگاه‌های دولتی را از 44 ساعت به 36 ساعت در هفته بدون کسر حقوق و مزایا و در صورت عدم استفاده از کاهش ساعت کاری استفاده از دو روز مرخصی اضافه در هر ماه را به هیئت دولت تقدیم کرد.

مجتهد زاده گفت: در جلسات هیئت دولت به دلیل مشکلات مرتبط با کاهش ساعت کاری زنان با استفاده از دو روز مرخصی اضافه که این مرخصی به عنوان مرخصی استحقاقی و ذخیره لحاظ نخواهد شد، موافقت شد.

وی ادامه داد: موضوع کاهش ساعت کاری مجددا از سوی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور بررسی شد و با توجه به ایرادات وارده، مرکز امور زنان و خانواد پیشنهادات اصلاحی و تکمیلی خود را در این خصوص به معاون امور دولت در 12 بند تقدیم کرد که مجددا پس از بررسی در کمیسیون فنی امور اجتماعی دولت در جلسه 12 اردیبهشت 91 بازبینی شد.

کاهش ساعت کاری ویژه زنان دارای فرزند زیر 7 سال

رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: کاهش ساعت کاری زنان اختصاصا برای زنان دارای فرزند زیر 7 سال یا دارای همسر و فرزند معلول یا صعب العلاج و زنان سرپرست خانوار در هفت بند به تصویب کمیسیون فرعی دولت رسید و در جریان تصویب قرار گرفته است.

کد خبر 182122
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار خانواده

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز