همشهری آنلاین: وزارت راه و ترابری از مسافران می‌خواهد تا هنگام سفر در بیش از ‪ ۱۷۵‬هزار کیلومتر جاده‌های کشور ضمن رعایت مقررات رانندگانی از سلامت وسیله نقلیه خود اطمینان کامل را پیدا کنند.

با توجه به اینکه بیش از ‪ ۹۰‬درصد از سفرهای نوروزی از طریق بخش حمل ونقل زمینی صورت می‌گیرد ، رعایت ملزومات سفر ضروری است.

در این اطلاعیه به رانندگان ‪ ۱۵‬توصیه ایمنی شده که در زیر آمده‌است:

‪ -۱‬بااستناد به مواد سه و ‪ ۱۹‬قانون ایمنی راه‌ها و راه‌آهن و اصلاحیه‌های بعدی آن و نیز تبصره سه ماده ‪ ۱۲۶‬آیین‌نامه راهنمایی و رانندگانی حداکثر سرعت مجاز انواع سواری و وانت بار در آزاد راه‌ها ‪ ۱۲۰‬کیلومتر و اتوبوس مینی‌بوس ، تریلر و کامیون ‪ ۱۱۰‬کیلومتر و حداقل سرعت وسایل نقلیه مذکور در اتوبان‌ها ‪ ۷۰‬کیلومتر در ساعت است.

‪ - ۲‬در بزرگراهها خودروهای سبک ‪ ۱۱۰‬کیلومتر و وسائط نقلیه سنگین و عمومی ‪ ۱۰۰‬کیلومتر در ساعت و کلیه وسایل نقلیه در جاده‌های اصلی به هنگام روز ‪ ۹۵‬کیلومتر و شب ‪ ۸۵‬کیلومتر است و در جاده‌های فرعی هنگام روز ‪ ۸۵‬کیلومتر و شب ‪ ۷۵‬کیلومتر در ساعت می‌باشد.

براساس تحقیقات به عمل آمده کاهش سرعت به میزان ‪ ۱۰‬کیلومتر درساعت ، میزان تصادف را ‪ ۲۰‬درصد ، تعداد مجروحان را ‪ ۳۰‬درصد و تلفات جانی را ‪۴۰‬ درصد کاهش می‌دهد.

‪ - ۳‬عدم استفاده از نور بالای بیجا،استفاده از نور بالا درفاصله ‪ ۱۵۰‬متری با خودروی جلویی مجاز است به جز در مواقع ضروری شامل مه گرفتگی ودرصورت نبود مه شکن در حین بروز کولاک و مه.

‪ - ۴‬عدم خوردن ، آشامیدن و صحبت‌کردن با بغل دستی و یا نگاه کردن به سرنشینان.

‪ - ۵‬توجه به ضخامت عاج لاستیک (حداقل سه‌میلی‌متر عاج برای ترددهای برون شهری الزامی می‌باشد)، اغلب رانندگان خودرو که مهارت کافی ندارند به محض ورود به معابر خارج از شهر مبادرت به سبقت‌های متعدد می‌کنند که عدم توجه به این موضوع در هنگام باران به کاهش سطح اصطکاک لاستیک یا آسفالت و وجود سوانح خطرناک منجر می‌شود .

‪ - ۶‬رانندگان قبل از سبقت گرفتن باید به پاسخ صحیح این سوالات رسیده باشند که چه مسافتی برای سبقت گرفتن نیاز است ؟ شعاع آزاد دید چه قدر است؟ سرعت خودروی مقابل و طول زمان شتاب‌گیری چه میزان است ؟ با چه سرعتی می- توان سبقت گرفت؟ آیا قانون اجازه چنین سرعتی را می‌دهد؟ و از سبقت گرفتن چه نفعی عاید می‌شود؟

‪ - ۷‬در خصوص عدم نقایص فنی خودرو باید با آزمایش از سلامتی ترمزها و چراغها اطمینان حاصل شود و نسبت به تمیزی شیشه‌ها و میدان دید ، تنظیم فرمان و... اقدام کرد.

‪ - ۸‬ضمن توجه به شرایط آب و هوا و حصول اطلاع از وضعیت راهها، هنگام عبور از مناطق پرتردد و محل عبور حیوانات اهلی، کمال دقت را به کار گرفته و در هنگام تعویض تایر فاصله ایمنی از خط ترافیک را حفظ نمائید.

‪ - ۹‬توجه به روشن بودن چراغ قرمز عقب خودرو در شب هنگام.

‪ - ۱۰‬جلوگیری از نشستن افراد فاقد گواهینامه در پشت فرمان.

‪ - ۱۱‬رعایت فاصله به ازای هر نفر ‪ ۱۵‬کیلومتر سرعت در ساعت به اندازه طول یک ماشین با خودروی جلویی.

‪ - ۱۲‬نصب پرچم قرمز هنگامی که وسایل مورد حمل بیش از نیم متر از خودرو خارج شده است.

‪ - ۱۳‬بستن کمربند ایمنی به عنوان یک قانون الزامی است زیرا که هنگام تصادف تا حدود زیادی از وارد آمدن لطمه جانی به سرنشینان جلوگیری می‌کند

‪ - ۱۴‬از سوار کردن بیش از ظرفیت خودرو جلوگیری شود و سرنشینان به هیچ وجه در قسمت روباز وسایل نقلیه مثل وانت ، کامیونت سوار نشوند.

‪ - ۱۵‬دلایلی چون خستگی و خواب آلودگی، نقص عضو، استعمال مواد مخدر، بی توجهی به مقررات، عجله و شتاب بی‌مورد، عدم تشخیص سهم عبور سایرین، لجبازی، رانندگی در اوج احساسات از جمله مواردی است که باید رانندگان از آن پرهیز کنند.

این اطلاعیه در پایان می‌افزاید: جدی گرفتن اصول ایمنی از مهمترین نکاتی است که بیش از ‪ ۹۰‬درصد از بروز سوانح رانندگی جلوگیری می‌کند.

کد خبر 18161

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ثبت نام و قیمت خودرو

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز