گروه ادب و هنر: برنامه‌های فرهنگی هنری‌ماه مبارک رمضان در قالب ویژه‌برنامه‌های برآستان جانان در 22بوستان پایتخت، کاروان استقبال از این ماه، سحرخیزان کوچک ویژه روزه اولی‌ها، جشنواره نان و خرما و یازدهمین دوره تجلیل از پیشکسوتان و خادمان قرآن شهر تهران با عنوان عمری با قرآن برگزار می‌شود.

ویژه برنامه های ماه مبارک رمضان

 محمد‌علی قندهاری‌نیا، معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به حرکت کاروان‌های استقبال از‌ماه مبارک رمضان در تاریخ 29تا 31تیر‌ماه در سطح شهر تهران و در خیابان‌های مرکزی شهر اشاره کرد و گفت: این اقدام انجام می‌شود تا فضای معنوی پایتخت برای ورود به‌ماه خداوند مهیا شود.

اجرای ویژه‌برنامه برآستان جانان

وی به آغاز ویژه‌برنامه‌های برآستان جانان در 22بوستان پایتخت از ابتدای‌ماه رمضان اشاره کرد و گفت: این برنامه‌ها به‌مدت 17شب در دو‌بخش قبل و بعد از اذان مغرب و در دو قالب برنامه صحنه‌ای و غرفه‌ای برگزار می‌شود. این برنامه‌ها طوری طراحی شده‌اند که تمام اعضای خانواده بتوانند از آن بهره‌ ببرند. در واقع ویژه‌برنامه برآستان جانان، فرصتی معنوی برای گذران اوقات فراغت خانواده در‌ماه مبارک رمضان است.قندهاری‌نیا ویژه برنامه کودک، اجرای سرود، معرفی مستبصرین (افرادی که تازه به دین اسلام مشرف شده‌اند)، نمایش بچه‌های شهر رمضان و تولید و اجرای ترانه با صدای روزبه نعمت‌اللهی را ازجمله برنامه‌های بخش صحنه‌ای عنوان کرد و گفت: این برنامه‌ها با هماهنگی‌های انجام شده به‌صورت گردشی در مناطق 22‌گانه تهران در قالب ویژه‌برنامه برآستان جانان برگزار می‌شوند. وی در ادامه تصریح کرد: علاوه بر این برنامه‌ها بخش‌های مختلفی مثل ترتیل روزانه، تلاوت مجلسی، اجرای گروه‌های فرهنگی و هنری و کارشناس مذهبی و... در قالب برنامه برآستان جانان اجرا می‌شود.

برپایی غرفه‌های فرهنگی هنری

وی غرفه‌های کتاب، نجوم، مسابقات مکتوب و غرفه کتاب من ویژه کودکان را ازجمله غرفه‌های فعال در برنامه برآستان جانان اعلام کرد و گفت: در غرفه کتاب، هزار عنوان کتاب عرضه خواهد شد. در غرفه مسابقات مکتوب، علاوه بر مسابقه جدول قرآنی و مسابقه کتابخوانی رازهای آسمانی، مسابقه کوچک‌ترین جدول متقاطع 9حرفی با موضوع فضایل اخلاقی هر روز برگزار می‌شود و از برگزیدگان این مسابقه تجلیل خواهد شد.قندهاری‌نیا غرفه‌های اصلاح نماز، پیام‌های قرآنی، پیک نور، مشاوره و پاسخگویی به سؤالات شرعی، جمع‌آوری کمک‌های مردمی، اجرای نمایش عروسکی، سرگرمی و بازی‌های کودکان، نقاشی‌های قرآنی، زندگی به سبک قرآن، غرفه‌های هنری با موضوعات خطاطی، منبت‌کاری، معرق، نقاشی و کاریکاتور، غرفه هنرهای جمعی و غرفه کتابت قرآن را از دیگر غرفه‌های فعال در ویژه‌برنامه برآستان جانان در مناطق مختلف اعلام کرد.وی اظهار داشت: با توجه به طیف گسترده مخاطبان این برنامه‌ها اعم از جوانان، نوجوانان و کودکان و سلایق متفاوتی که از این برنامه استفاده می‌کنند، برنامه‌ریزی‌های انجام شده به‌گونه‌ای صورت گرفته است که خدمات ارائه شده تنوع و گستردگی لازم را داشته باشند.

تجلیل از پیشکسوتان قرآنی

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به تولید و توزیع بسته‌های افطاری به‌صورت منطقه‌ای و با توجه به امکانات و ظرفیت‌های هر منطقه اشاره کرد و گفت: تولید کالاهای فرهنگی، اقدامات ویژه عید سعید فطر و برگزاری یازدهمین دوره تجلیل از پیشکسوتان و خادمان قرآنی شهر تهران همزمان با ولادت امام حسن مجتبی(ع) از دیگر برنامه‌های‌ماه مبارک رمضان در سال‌جاری است.وی همچنین به اجرای ویژه‌برنامه سحرخیزان کوچک برای دخترهای 9ساله و پسرهای 15ساله در قالب ویژه‌برنامه‌های کودک و نوجوان برآستان جانان اشاره کرد و گفت: جشنواره نان و خرما در فرهنگسرای اندیشه برگزار می‌شود و طی آن ضمن ارائه انواع خرماهای استان‌های مختلف کشور و انواع نان‌های محلی، صنعتی و سنتی، کتب مرتبط با سلامت و تغذیه عرضه خواهد شد.

پخش ویژه برنامه تلویزیونی برآستان جانان

قندهاری‌نیا از پخش ویژه‌برنامه تلویزیونی افطار «برآستان جانان» از شبکه پنج سیما خبر داد و گفت: توجه به فضیلت اخلاقی صبر و حلم، رویکرد اصلی برنامه‌های فرهنگی و هنری سال‌جاری است. این برنامه‌ها با هدف ایجاد فضای شادابی و نشاط معنوی با تأکید بر مبارک‌بودن این ماه، ایجاد یک جریان فرهنگی در شهر و فراهم آوردن زمینه‌های گسترش فضایل اخلاقی برگزار می‌شود.علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با زمان و مکان برگزاری ویژه‌برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به مناسبت‌ماه مبارک رمضان می‌توانند به پایگاه اینترنتی www.farhangsara.ir مراجعه کنند.

کد خبر 177762

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار