همشهری آنلاین: معاون حفظ و احیای آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی از ثبت جهانی "گنبد قابوس" و " مسجد جامع اصفهان" امروز در اجلاس جهانی یونسکو خبر داد.

سید مسعود علویان صدر که در حال حاضر در اجلاس یونسکو در سن‌پترزبورگ حضور دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس گفت: دو اثر تاریخی "گنبد قابوس" و " مسجد جامع اصفهان" روز شنبه در سی و ششمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در فهرست میراث جهانی ثبت شد.

وی در ادامه افزود: ایران تنها کشوری است که در این اجلاس یونسکو توانست 2 پرونده ثبت جهانی را به ثبت برساند حتی کشور روسیه که میزبان هم بود چنین امکانی را نداشت.

با توجه به اهمیت چشمگیر گنبد قابوس به عنوان یکی از شاهکارهای کم نظیر فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی، سازمان میراث فرهنگی در سال 1379 پیشنهاد ثبت جهانی گنبد قابوس را ارائه داد و از‌‌ همان سال اقدامات و فعالیت‌های لازم برای تکمیل پرونده ثبتی آن آغاز شد. تا اینکه در سال 1389 پرونده مذکور تکمیل و به سازمان فرهنگی- آموزشی یونسکو تحویل شد که مورد پذیرش این نهاد بین المللی قرار گرفت.

در شهریور سال 1390، بنای گنبد قابوس از سوی کار‌شناسان ایکوموس (شورای بین المللی بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی) بازدید میدانی شد و در فعالیت‌های انجام شده برای ثبت بنا بازبینی‌های لازم صورت گرفت تا بالاخره امروز در سی و ششمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید.

مسجد جامع اصفهان نیز یکی از ارزشمندترین بناهای تاریخی کشور است که با ثبت جهانی آن، تعداد آثار ثبت‌شده جهانی به 15 اثر رسید.

کد خبر 175699
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فرهنگ عمومی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز