همشهری آنلاین: محمد مرسی رئیس جمهور منتخب مصر پس از اینکه روز جمعه مقابل مردم در میدان التحریر سوگند یاد کرده بود، روز شنبه به طور رسمی در مقابل دادگاه قانون اساسی مصر سوگند خورد.

به گزارش فارس به نقل از شبکه خبری العربیه، محمد مرسی روز شنبه با سوگند خوردن مقابل دادگاه قانون اساسی مصر به طور رسمی رئیس جمهور این کشور شد.

مرسی در میان تدابیر امنیتی به محل دادگاه قانون اساسی وارد شد و خودرو وی در خیابان‌های قاهره مورد استقبال مردم قرار گرفت.

وی بعد از ادای سوگند ریاست جمهوری راهی دانشگاه قاهره می‌شود و در آنجا سخنرانی خواهد کرد.

مرسی دیروز به طور نمادین در مقابل اجتماع میلیونی مردم در میدان التحریر سوگند یاد کرد و متعهد شد که از انقلاب این کشور حفاظت خواهد کرد.

مردم مصر به شدت به ادای سوگند مرسی در برابر دیوان عالی قانون اساسی مصر معترض هستند و میدان التحریر قاهره روز گذشته شاهد تجمع مردم انقلابی مصری در ادر اعتراض به حاکمیت نظامیان و اختیارات گسترده آنها بود. مردم بر این باورند که طرح مکمل قانون اساسی مصر که با هدف محدود کردن اختیارات ریاست جمهوری صوت می گیرد ، غیرقانونی است و باید لغو شود.

مردم مصر دیروز در میدان التحریر بار دیگر مخالفت خود را با حکم دادگاه عالی قانون اساسی مبنی بر انحلال پارلمان و متمم قانون اساسی اعلام کردند.

امروز 30 ژوئن همچنین براساس وعده شورای عالی نظامی مصر که از زمان برکناری حسنی مبارک، رئیس جمهوری مخلوع مصر از قدرت اداره امور کشور را به دستور مبارک برعهده دارند، روز انتقال قدرت از نظامیان به رئیس جمهوری منتخب یعنی محمد مرسی است.

این درحالی که با توجه به انحلال پارلمان و برعهده گرفتن وظیفه قانونگذاری توسط شورای عالی نظامی به نظر نمی‌رسد، این انتقال قدرت کاملا در مصر رخ دهد.

کد خبر 175669

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار