دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۳:۱۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: رئیس اتحادیه چایکاران کشور با اعلام افت 20 درصدی برداشت چای در سالجاری، خواستار آن شد که دولت در کنار بازنگری در قیمت خرید تضمینی، هرچه زودتر مطالبات چایکاران را پرداخت کند.

ایرج هوسمی در گفتگو با مهر درخصوص پرداخت مطالبات چایکاران در سال جاری اظهار داشت: متاسفانه تاکنون دولت مطالبات چایکاران را پرداخت نکرده است.

 وی تصریح کرد: انتظار داریم دولت هرچه زودتر مطالبات چایکاران را در سال جاری پرداخت کند، چون با توجه به شرایط اقتصادی موجود، چایکار چاره‌ای جز گدایی کردن نخواهد داشت.

 رئیس اتحادیه چایکاران کشوردرباره میزان بهره‌برداری چایکاران از مزارع چای خود در سال‌ جاری عنوان کرد: در دوره اول بهره‌برداری در حدود یک پنجم محصول برداشت شده است.

 افت 20 درصدی برداشت چای

 وی با ابراز تاسف از اینکه کشاورزان چایکار به دلیل فقر و تنگدستی امسال نتوانستند عملیات فنی را در مزارع چای‌شان اجرا کنند، گفت: این مسئله موجب شد که برداشت محصول نسبت به سال قبل 20 درصد کاهش پیدا کند.

 هوسمی اضافه کرد: از ابتدای سال تاکنون در حدود 35 هزارتن برگ سبز چای برداشت شده است درحالی که سال گذشته در حدود 50 هزارتن برگ سبز چای از مزارع چای برداشت شده بود. به گفته وی، از این 35 هزار تن درحدود 25 درصد چای درجه یک و در حدود 75 درصد چای درجه 2 است.

 دولت قیمت خرید تضمینی چای را افزایش دهد

 رئیس اتحادیه چایکاران کشوردر ادامه قیمت تضمینی خرید چای از سوی دولت را مورد اشاره قرار داد و افزود: این قیمتی که دولت برای (هرکیلوگرم چای درجه یک 700 تومان و هرکیلوگرم چای درجه دو 390 تومان) چای درنظر گرفته، به هیچ وجه برای چایکاران مقرون به صرفه نیست، چون از قیمت تمام شده بسیار کمتر است.

 وی با تاکید برلزوم بازنگری دولت بر قیمت خرید تضمینی چای،گفت: قیمتی که ما در شرایط اضطرار به دولت پیشنهاد کردیم برای هر کیلوگرم چای درجه یک 1500 تومان و برای هرکیلو چای درجه دو 1000 تومان است، البته این قیمت هم نسبت به قیمت تمام شده برای کشاورز چایکار ناچیز است اما بهتر از قیمت فعلی است که دولت پیشنهاد کرده است.

 هوسمی با بیان اینکه به طور متوسط سالانه درحدود 130 هزار تن چای درکشور مصرف می‌شود، گفت: با توجه به شرایط کنونی از این میزان تنها درحدود 30 هزار تن چای در داخل کشور تولید می‌شود و 100 هزارتن دیگر یا به صورت قانونی و یا به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود که باید مسئولان ذیربط برای جلوگیری از آن راهکار جدی بیاندیشند.

 علی محرر رئیس سازمان چای کشور پیش از این اعلام کرده بود: دولت باید بابت 40 هزار تن چای خریداری شده از ابتدای سال تاکنون 22 میلیارد تومان به چایکاران پرداخت کند.

کد خبر 172925
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اقتصاد كلان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز