سه‌شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۱ - ۰۵:۱۹
۰ نفر

ترجمه - نگار پدرام: اگر از طرفداران سریال‌های پررمز و راز هستید، این روزها می‌توانید سریال رازهای میدسامر را از شبکه سوم سیما تماشا کنید.

سریال میدسامر

در این مجموعه انگلیسی، یک پلیس کهنه‌کار همراه با گروهبان جوانش درباره قتل‌هایی که در اطراف دهکده ییلاقی میدسامر اتفاق می‌افتد، تحقیق می‌کنند. در نخستین قسمت مجموعه، پلیس یا همان مامور تحقیق قتل‌های میدسامر به همراه همکارش فراخوانده می‌شوند تا درباره قتل دختری که با کراوات خفه شده، تحقیق کنند. مظنون این قتل نامزد سابق مقتول است و کارآگاه و دستیارش درحالی‌که مشغول تحقیق درباره این قتل هستند با قتل مشابه دیگری که 9روز قبل اتفاق افتاده نیز مواجه شده و به‌تدریج با ماجراهای قتل‌های شبیه به هم و مرتبط با یکدیگر روبه‌رو می‌شوند.

این مجموعه انگلیسی با نام اصلی Midsomer Murders که هرقسمت آن بیش از 60 دقیقه طول می‌کشد از جمله سریال‌هایی است که از ابتدای هر قسمت تا انتهای آن را باید با دقت نگاه کرد. پخش این سریال بعد از انگلستان، از 28 ژوئن سال 1998 در آمریکا آغاز شد و از همان ابتدا طرفداران بسیاری در این کشور به دست آورد. این مجموعه علاوه بر عنوان رازهای میدسامر یا جنایت‌های میدسامر با عنوان بارنبی که نام کارآگاه سریال است نیز شناخته می‌شود.

ساخت مجموعه رازهای میدسامر از سال 1997 آغاز شده و همچنان فیلمبرداری قسمت‌های جدیدتر آن ادامه دارد. رازهای میدسامر براساس کتابی از کارولین گراهام ساخته شده است. وی در سال 1931 در انگلستان به دنیا آمد و به‌دلیل علاقه‌اش به ادبیات و سینما وارد دانشگاه بیرمنگام انگلستان و در رشته نویسندگی تئاتر موفق به اخذ مدرک شد. نخستین کتاب او با عنوان «Fire Dance» یک رمان عاشقانه است که شهرت فراوانی برای او به ارمغان آورد. اما کارولین گراهام را بیشتر به خاطر نوشتن مجموعه داستان‌های رازهای میدسامر می‌شناسند که نخستین سری آن در سال 1988 منتشر شد و بعد از آن تا سال 2004، 6 قسمت دیگر از این مجموعه به چاپ رسید. محبوبیت مجموعه رازهای میدسامر ساخت سریال تلویزیونی آن را به همراه داشت. این مجموعه جوایز بسیاری را کسب کرده و به‌عنوان یکی از 100رمان جنایی برتر جهان شناخته می‌شود. 5قسمت اول این سریال تلویزیونی براساس نخستین کتاب از مجموعه رازهای میدسامر ساخته شده‌ است.

یکی از مخاطبان مجموعه میدسامر درباره این سریال می‌گوید:« در قسمت سوم سریال متوجه شدم که دست کم 3قتل پیش از قتلی که کارآگاه بارنبی و دستیارش به خاطر آن استخدام شده‌اند، اتفاق افتاده است. وقتی که قسمت‌های بیشتری از سریال را دیدم متوجه شدم که این مجموعه به‌خوبی نشان‌دهنده زیرکی دقیق و ماهرانه کارآگاهان انگلیسی است. همچنین این مجموعه حومه شهر که مکانی بسیار زیباست را با معماری عالی و طراحی صحنه حرفه‌ای نشان می‌دهد که تماشای آن برای مخاطب لذتبخش است».

یکی دیگر از ویژگی‌های مجموعه رازهای میدسامر این است که در پس آن‌ همه جوش و خروش ناشی از وقوع قتل، خشونت، حرص و طمع، حسادت و... دهکده‌ای زیبا را به تصویر می‌کشد تا مخاطب در خشونت ناشی از وقوع قتل‌ها و نگرانی حاصل از آنها غرق نشود و در پس این اتفاقات تصویری زیبا از یک دهکده را ببیند و احساس کند که شاید واقعیت در این شهر گونه‌ای دیگر باشد چرا که کلیت سریال بر محور قتل‌ها می‌چرخد و آنطور که پیداست رقم قتل و جنایت در میدسامر، یعنی همان دهکده بی‌نظیر، نجومی است و به همین دلیل، کارآگاهان حرفه‌ای که برخلاف سایر کارآگاهان تیک عصبی خاصی ندارند، برای پیدا کردن قاتلان استخدام شده‌اند. در حقیقت کارآگاه بارنبی به همراه دستیارش برای کشف راز قتل‌های این دهکده زیبا تلاش می‌کنند.

جان نتل بازیگر نقش کارآگاه مجموعه رازهای میدسامر، با نام اصلی جان ویوین دراموند نتل سال  1943 در انگلستان به دنیا آمد. وی بیش از 30سال است که در عرصه بازیگری فعالیت دارد و به‌عنوان یکی از معروف‌ترین چهره‌های تلویزیونی انگلستان شناخته شده‌است. بازی در کمدی جذاب پرنده نجاتبخش در سال 1969 از او یک بازیگر محبوب ساخت و بازی او در نقش کارآگاه برگراک در مجموعه «برگراک» که در سال 1981 ساخته شد بر شهرت این بازیگر افزود. جان نتل برای بازی در تئاتری از شکسپیر نیز توانایی‌های بازیگری خود را به‌خوبی نشان داد و بازی او مورد توجه منتقدان قرار گرفت. اما این بازیگر ازسال 1997 بازی در مجموعه رازهای میدسامر را آغاز کرد و سال 2011 از این مجموعه خداحافظی کرد اما فیلمبرداری رازهای میدسامر با بازی نیل دادگون در نقش کارآگاه بارنبی همچنان ادامه دارد.

این مجموعه در انگلستان طرفداران بسیاری به دست آورد و علاوه بر آن در کشور‌های اسپانیا، فرانسه و یونان نیز هزاران بیننده داشت. این مجموعه، بارنبی را به‌عنوان کارآگاهی حرفه‌ای که در زندگی شخصی خود خوشبخت است معرفی می‌کند که برای قتل‌هایی خاص به دهکده ییلاقی میدسامر وارد می‌شود.

کد خبر 171511

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سینما

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز