همشهری‌آنلاین: مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: عامل مهم بالا رفتن شاخص ذرات آلاینده، استاندارد نبودن خودرو و سوخت است و فراموش نکنیم که از سال 1376 تا کنون خودروهای تهران چهار برابر شده است.

به گزارش همشهری آنلاین، یوسف رشیدی با بیان این مطلب افزود: برای کاهش تولید آلاینده‌ها، خروج خودروهای فرسوده و تعویض کاتالیست‌ها لازم است چرا که کنترل نشدن آزبست و هیدورکربن‌های حلقوی، منجر به شیوع سرطان می‌شود.

وی با تأکید بر اهمیت هدایت هدفمند افکار عمومی در زمینه کاهش آلودگی هوا اظهار کرد: برای نخستین بار در سال 1376 تهران به دلیل آلودگی هوای ناشی از مونوکسید کربن تعطیل شد و از همان زمان مردم نسبت به این موضوع اطلاع پیدا کرده و توجه نشان دادند.

خودروها و سوختشان استاندارد نیستند

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به این که در حال حاضر مشکل اصلی ذرات معلق با قطر کمتر از 5/2 میکرون است، تصریح کرد: عامل مهم بالا رفتن شاخص این ذرات، استاندارد نبودن خودرو و سوخت است و فراموش نکنیم از سال 1376 تا کنون تعداد خودروهای تهران چهار برابر شده است.

وی با بیان این که بحران آلودگی هوا ابعاد وسیعی دارد که فعلا بخشی از آن دیده می‌شود، اضافه کرد: در حال حاضر فقط آلاینده‌های شناخته شده و ساده‌ای مانند منوکسید کربن اندازه‌گیری می‌شوند در صورتی که اگر قرار باشد تمام آلاینده‌های هوا اندازه‌گیری شوند تازه متوجه حجم عظیم مشکل آلودگی هوا و پیامدهای بحران خواهیم شد.

شاه کلید آلودگی هوا

رشیدی با تأکید بر این که در زمینه کاهش آلودگی هوا باید به راهکارهای اساسی اهتمام ورزید، اظهار کرد: امیدواریم طرح جدید جامع کاهش آلودگی هوا بتواند ما را به این مهم برساند اما فراموش نکنیم شاه کلید کاهش آلودگی هوا، توسعه حمل و نقل عمومی است.

وی با استناد به توصیه سازمان بهداشت جهانی به استفاده از حمل و نقل عمومی تصریح کرد: این سازمان به دلیل تحرک‌بخشی به الگوی زندگی مردم و کاهش آلودگی هوا یعنی به دو دلیل بهداشت فردی و سلامت جمعی به استفاده از وسایل نقلیه عمومی تأکید می‌کند.

رشیدی با ذکر این نکته که تجربه کشورهای موفق نشان می‌دهد مهم‌ترین عامل کاهش آلودگی هوا استفاده مردم از وسایل نقلیه عمومی به جای وسیله نقلیه شخصی است، اضافه کرد: توسعه و توجه به حمل و نقل عمومی مورد کم مهری و بعضا بی‌مهری قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تأکید بر این که در اختصاص امکانات و بودجه کشور باید سلامت مردم از اولویت برخوردار باشد، گفت: در صورتی که به سلامت مردم اهمیت می‌دهید باید به توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه توسعه مترو به عنوان حمل و نقل پاک توجه کرده و زیرساخت‌های آن را فراهم کنید.

کد خبر 167380
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار