همشهری آنلاین: اگر شما جزء کسانی هستید که خواب‌های خود را هنگام بیداری به یاد نمی‌آورید، یک راه پیش روی شما است و آن مصرف ویتامین B6 است.

به گزارش فارس، پژوهشگران مرکز تحقیقاتی کلنیک مایو در آمریکا در تحقیقات اولیه خود دریافتند که مصرف ویتامین B6 نه تنها به شما قدرتی برای داشتن خواب‌های واضح بیشتری می‌دهد بلکه به شما در یادآوری آن‌ها در صبحگاه نیز کمک می‌کند.

بر پایه این گزارش، این باور وجود دارد که همه ما بین 4 تا 6 خواب در شب داشته باشیم اما اکثراً به سختی آن‌ها را به ویژه به صورت کلی به یاد می‌آوریم.این برداشت وجود دارد که ویتامین‌های B6 موجود در گوشت، غلات سبوس‌دار، سبزی‌ها، آجیل و موز به یادآوری خواب و وضوح آن‌ها کمک می‌کند اما این برداشت بر یک نظریه استوار بود نه تحقیقاتی دقیق.تحقیقات کوچکی برای مستند کردن این نظریه صورت گرفت و پژوهشگران به 12 دانشجو مقادیر متنوعی ویتامین B6 در طول پنج روز دادند.

4 دانشجو به میزان 100 میلی‌گرم و 4 دانشجوی دیگر به میزان 250 میلی‌گرم ویتامین B6 دریافت کردند اما به بقیه دانشجوها یک ماده بی‌اثر داده شد.

این تحقیقات نشان داد: افرادی که مقادیر زیادی ویتامین B6 دریافت کردند؛ میانگین بالایی در خواب‌های واضح داشتند.

پژوهشگران معتقدند ویتامین B6 این تاثیر را ایجاد کرده زیرا اسیدهای آمینه را به یک انتقال دهنده عصبی به نام سرتونین تبدیل می‌کند که مغز را در دوره خواب بیدار نگه می‌دارد؛ دوره‌ای که در آن خواب‌ها واضح‌‌تر هستند.

پژوهشگران معتقدند که مصرف زیاد این ویتامین می‌تواند باعث بی‌خوابی، افزایش فشار خون و حالات ترس شود.

کد خبر 165673

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان