مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۷:۰۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: فهرست التغییر منطقه کردستان عراق از مجلس محلی این منطقه خواست جلوی اظهارات خصمانه و تحریک آمیز مسعود بارزانی علیه دولت مرکزی عراق در بغداد را بگیرد.

مسعود بارزانی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از السومریه، فهرست التغییر منطقه کردستان عراق از مجلس محلی این منطقه خواست جلوی اظهارات خصمانه مسعود بارزانی علیه دولت مرکزی عراق در بغداد را بگیرد.

این فهرست با هشدار درباره پیامدهای اظهارات تحریک آمیز و جنجالی اخیر مسعود بارزانی خاطر نشان کرد این اظهارات تنش آمیز سبب گسترش جبهه ضد کردستان عراق می‌شود.

عبدالله ملا نوری از اعضای فهرست التغییر در مجلس محلی کردستان عراق گفت مجلس کردستان باید به اظهارات تند مسئولان کرد از جمله مسعود بارزانی رئیس منطقه و جنگ رسانه‌ای آنها پایان دهد.

جنبش التغییر کردستان عراق از سوی نوشیروان مصطفی در سال 2009 میلادی پس از درگیری طولانی میان مصطفی و شاخه معروف به شاخه اصلاح طلب اتحادیه میهنی به رهبری جلال طالبانی تشکیل شد. این جنبش در انتخابات 2009، 25 کرسی از مجموع 111 کرسی مجلس محلی کردستان عراق را به دست آورد، این جنبش در انتخابات پارلمانی عراق در هفتم مارس 2010، هشت کرسی به خود اختصاص داد، التغییر گروه مخالف اصلی در منطقه کردستان عراق به شمار می‌رود.

خاطر نشان می شود مقامات کردستان عراق از جمله مسعود بارزانی که با پناه دادن به طارق الهاشمی معاون فراری رئیس جمهوری عراق متهم به دست داشتن در اقدامات تروریستی، قوانین این کشور را زیر پا گذاشته اند و با بهره برداری سیاسی از این موضوع، به بحران سیاسی عراق دامن زده‌اند، در دور جدید تهدیدهای خود از حق تعیین سرنوشت خود سخن گفته اند تا حاکمیت و وحدت ملی عراق را به خطر اندازند.
بارزانی با بیان اینکه در آینده مژده جدایی منطقه کردستان از عراق را اعلام خواهد کرد، اختیارات قانونی نخست وزیر عراق از جمله فرماندهی نیروهای مسلح را که بر اساس قانون اساسی به وی داده شده است، زیر سئوال برد.

ائتلاف دولت قانون سخنان اخیر مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق را تحریک آمیز و نقض کننده مفاد قانون اساسی این کشور دانست.

کد خبر 164114
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار