شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۹:۵۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: سفیر ژاپن در تهران با اشاره به حذف دلار از مبادلات نفتی تهران- توکیو، دلایل کاهش واردات نفت ژاپن از ایران را تشریح کرد و گفت: پالایشگاه‌های ژاپن برای خرید نفت 2 شرط اصلی را در نظر می‌گیرند.

کین ایچی کومانو در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت صادرات نفت خام ایران به پالایشگاه‌های ژاپنی همزمان با افزایش تحریم‌های بین المللی، گفت: در حال حاضر خرید نفت در ژاپن توسط شرکت‌ها و پالایشگاه‌های نفت خصوصی انجام می‌گیرد.
سفیر ژاپن در ایران با اعلام اینکه در شرایط فعلی شرکت‌های ژاپنی نفت مورد نیاز ژاپن را از منابع مختلف و متنوعی تامین می‌کنند، تصریح کرد: هم اکنون علاوه بر ایران، کشورهایی همچون عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی و برخی کشورهای آسیایی مانند اندونزی به ژاپن نفت صادر می‌کنند.

این مقام ژاپنی از قیمت و اطمینان از عرضه بلند مدت انرژی به عنوان 2 معیار پالایشگاه‌های ژاپن برای خرید نفت خام از کشورهای مختلف یاد کرد و افزود: در مجموع می‌توان گفت که کل صادرات نفت به ژاپن از منابع مختلف و جمع تصمیم‌هایی را تشکیل می‌دهد که کمپانی‌های خصوصی ژاپنی دنبال می‌کنند.

وی با یادآوری اینکه در حال حاضر یک معیار جدید برای خرید نفت ایران توسط پالایشگاه‌های ژاپن ایجاد شده است، اظهار داشت: بر این اساس شرایطی دولت آمریکا قانونی وضع کرده که در مورد تجارت نفت با ایران که می تواند عامل موثری برای تصمیم گیری شرکت‌های نفتی ژاپن باشد.

کاهش صادرات نفت ایران به ژاپن


کومانو در پاسخ به این سئوال خبرنگار مهر که روزنامه یومیوری اعلام کرد صادرات نفت ایران به ژاپن 11 درصد کاهش یافته، آیا این به معنی تحریم نفت ایران از سوی ژاپن است؟ بیان کرد: می‌دانیم که مسئولان دولت ژاپن در مدت پنج سال گذشته تقریبا به صورت متوسط در هر سال 11 درصد کل واردات نفت از ایران را کاهش داده است.

سفیر ژاپن در ایران ادامه داد: ممکن است روزنامه یومیوری چنین رقمی را ذکر کرده باشد که البته پایه‌ای هم ندارد.
این مقام مسئول در پاسخ به سئوال دیگر مهر مبنی بر اینکه یعنی شما نمی‌پذیرد کاهش صادرات نفت ایران به ژاپن را؟ تاکید کرد: البته مسئولان دولت ژاپن روند کاهشی از لحاظ واردات نفت از ایران به ژاپن را ذکر کرده‌اند.

در همین حال سیدمحسن قمصری مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت پیشتر در گفتگو با مهر با بیان اینکه میزان واردات نفت ژاپن در سال‌های اخیر از 5.5 به 3.5 میلیون بشکه در روز کاهش یافته است، گفته بود: عمده پالایشگاه‌های ژاپن قراردادهای خرید نفت از ایران را تمدید کرده‌اند.

از سوی دیگر گزارش ماه گذشته رویترز نشان می‌دهد، سال 2010 میلادی شرکت ملی نفت ایران به طور متوسط روزانه 374 هزار بشکه نفت خام به 11 شرکت ژاپنی تحویل داده است اما در اکتبر سالجاری میلادی (مهر - آبان سال 1390) میزان فروش روزانه نفت ایران به ژاپن با حدود 112 هزار بشکه کاهش همراه بوده است.

همچنین در مهر تا اواسط آبان ماه سالجاری (اکتبر 2011 میلادی) شرکت ملی نفت ایران روزانه 262 هزار بشکه نفت به سرزمین آفتاب تابان صادر کرده است.

در همین حال پلاتس چند هفته گذشته با انتشار گزارشی به نقل از وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن اعلام کرده است: در ماه نوامبر (آبان - آذر 1390) ایران با صادرات 228 هزار بشکه در روز نفت خام به ژاپن پس از عربستان، امارات، کویت و قطر رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است .

افزایش صادرات نفت قطر به سرزمین آفتاب تابان

کومانو همچنین در پاسخ به این سئوال که صادرات نفت قطر به ژاپن در سال های 2011 و 2012 میلادی نسبت به ایران افزایش یافته است؛ آیا این موضوع صرفا به دلیل قیمت بوده یا تحریم؟ توضیح داد: شرکت‌های نفتی ژاپن متعلق به بخش خصوصی است و آنها در زمانی که کل نفت مورد نیاز را محاسبه می‌کنند و هر یک از کمپانی‌ها نیازهای نفتی خود در طول سال را بررسی می‌کنند.

وی، تاکید کرد: بعد از آن منابع وارداتی متنوعی را بررسی می‌کنند و ایران یکی از آن کشورها است و برای پر کردن چنین حجمی از نیازها با یکایک کشورهای صادر کننده نفت مذاکره می کنند و قرارداد منعقد می‌کند.

حذف دلار از مبادلات نفتی ایران- ژاپن

سفیر ژاپن در ایران درباره حذف دلار از مبادلات نفتی ایران- ژاپن، گفت: در گذشته هم ژاپن نفت خریداری شده از ایران را با پول ژاپنی ین پرداخت کرده است و در حال حاضر نیز مبادلات نفتی دو کشور با ین انجام می‌شود.

این مقام ژاپنی از ادامه مبادلات نفتی ایران- ژاپن با ین خبر داد و در پاسخ به این سوال مهر که آیا در حال حاضر فشارهای تحریمی آمریکا به ژاپن برای کاهش خرید نفت از ایران وجود دارد؟ تصریح کرد: فشار کلمه صحیحی نیست اما همه کمپانی‌های ژاپن و شرکت‌های نفتی دارای داد و ستدهای بزرگی با آمریکا هستند.

به گفته این مقام ژاپنی این شرکت‌های نفتی نه تنها با ایران پس به ناچار آنها تحت تاثیر قانون گذاری در آمریکا هم قرار می‌گیرند.

کد خبر 161669
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی