همشهری آنلاین: مراسم اعطای جوایز فیلم"سزار" فرانسه با اعطای جایزه‌ بهترین فیلم خارجی به "جدایی نادر از سیمین"برگزار شد.

فیلم ایرانی

به گزارش ایسنا به نقل از ورایتی، سی‌وهفتمین مراسم سالانه‌ ‌اعطای جوایز سزار که به اسکار سینمای فرانسه مشهور است‌، شب گذشته در پاریس برگزار شد و فیلم "جدایی نادر از سیمین"ساخته‌ اصغر فرهادی موفق به کسب جایزه‌ بهترین فیلم خارجی شد.

"جدایی نادر از سیمین" که ماه گذشته برند‌ه‌ جایزه بهترین فیلم خارجی از جوایز گلدن گلوب شد، نامزد نهایی جایزه‌ اسکار بهترین فیلم خارجی و بهترین فیلم‌نامه‌ اصلی است.

برنده‌ جایزه‌ خرس طلا و خرس نقره‌ای بهترین بازیگری از جشنواره‌ برلین در فصل جوایز سینمایی هالیوود برنده‌ جوایز‌ جهانی از جمله بهترین فیلم خارجی سال از نگاه انجمن ملی منتقدین آمریکا و انجمن منتقدین فیلم نیویورک و جوایز فیلم مستقل بریتانیا شده و در جوایز سالانه‌ آسیا ـ پاسیفیک نیز بهترین فیلم سال ‌2011 شناخته شد.

امسال آثار سرشناسی چون "سخنرانی پادشاه" ساخته‌ تام هوپر (برنده اسکار بهترین فیلم سال 2011)، "قوی سیاه" ساخته دارن آرونوفسکی،‌ "مالیخولیا" ساخته‌ لارس فون تریر و "پسری با یک دوچرخه" ساخته‌ برادران داردن نامزد جایزه‌ بهترین فیلم خارجی جوایز سزار بودند.

فیلم تحسین‌شده‌ "هنرمند" ساخته‌ میشل هازاناویچس با کسب شش جایزه درخشش فوق‌العاده‌ای داشت و در فاصله‌ دو روز تا برگزاری جوایز اسکار 2012، شانس خود را برای دریافت بیشترین جوایز اسکار افزایش داد.

این فیلم صامت و سیاه‌وسفید علاوه‌بر کسب جایزه‌ بهترین فیلم، توانست جایزه‌ بهترین کارگردانی‌، بهترین‌ فیلم‌برداری،‌ بهترین بازیگر مرد‌ (برنیس بجو) و بهترین موسیقی را به خود اختصاص دهد.

ژان دوژاردین، بازیگر فیلم "هنرمند" که برای این فیلم جایزه‌ بهترین بازیگر جشنواره کن را گرفت و در گلدن گلوب و بافتا نیز بهترین بازیگر مرد شد، برای کسب جایزه‌ بهترین بازیگر مرد سزار در رقابت با "عمر سای" برای فیلم "غیرقابل تماس" ناکام ماند.

"هنرمند" اگرچه در قالب سیاه‌وسفید و به صورت صامت ساخته شده است، اما در بسیاری از محافل سینمایی منتقدین را وادار به تمجید از خود کرده است.

داستان این فیلم مربوط به سال‌های ‌1927 تا ‌1932 در هالیوود است که سینمای صامت درحال افول بود و بازیگران آن دچار مشکل شدند.

فیلم "هنرمند" که در جوایز اسکار 2012 نامزد 10 جایزه است، در جشنواره‌ کن نامزد نخل طلا بود و در جشنواره‌ سن‌سباستین جایزه‌ منتخب تماشاگران را کسب کرد.

فیلم "خدای کشتار" ساخته‌ رومن پولانسکی جایزه‌ بهترین فیلم‌نامه اقتباسی را برای یاسمین رضا به همراه آورد.

جایزه‌ بهترین فیلم‌نامه‌ اصلی نیز به فیلم "وزیر" اعطا شد.

 

کد خبر 161580

پر بیننده‌ترین اخبار سینما

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی