همشهری آنلاین: ساعتی پس از اعلام جدیدترین دستاوردهای ایران در زمینه فناوری هسته‌ای صلح آمیز، رسانه‌های غربی با پوشش این رویداد از پیشرفت‌های ایران در این زمینه خبر دادند.

هسته‌ای

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم جاگذاری سوخت اورانیومی 20 درصدی تولید ایران در رآکتور تحقیقاتی 5 مگاواتی تهران بعدازظهر امروز چهارشنبه 26 بهمن  با حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران، سفرای کشورهای خارجی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و خانواده های شهدای هسته‌ای برگزار شد.

رئیس جمهور در این مراسم با اعلام 3 دستاورد هسته‌ای جمهوری اسلامی گفت: ایران آماده انتقال دستاورد های هسته‌ای خود طبق ضوابط آژانس به کشور های عضو آژانس است.

در پی اعلام این خبر رسانه‌های غربی و منطقه‌ای به انتشار گزارش‌هایی از این رویداد مهم پرداختند. در همین رابطه خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: ایران به دو پیشرفت دیگر در زمینه تولید سوخت هسته‌ای نائل شده است. بر این اساس این پیشرفت‌ها پاسخ ایران به افزایش فشارهای غرب به این کشور از طریق اعمال تحریم‌های اقتصادی و نفتی است.

خبرگزاری رویترز نیز ضمن انتشار خبر پیشرفت‌های هسته‌ای ایران این اقدام را به منزله رویارویی این کشور با غرب ارزیابی کرد. به نوشته این خبرگزاری، دستاوردهای هسته‌ای ایران در مقابل ادعاهای غرب مبنی بر نظامی بودن ماهیت برنامه هسته‌ای این کشور قرار می‌گیرد.

همچنین روزنامه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی آمریکا از جمله واشنگتن پست، سی ان ان، ABC و هافینگتون پست با اعلام خبرهای هسته‌ای در ایران و در ادامه سیاست‌های منفی خود در قبال ایران به تردید افکنی در مورد دستاوردهای این کشور پرداختند.

از سوی دیگر اخبار پرده برداری از 3 دستاورد مهم هسته‌ای ایران در برنامه‌های شبکه‌های تلویزیونی بی بی سی، یورو نیوز، فرانس 24 و الجزیره انگلیسی بازتاب قابل توجهی داشت.

در همین حال شبکه‌ها و خبرگزاری‌های منطقه با اخبار و گزارش‌های خبری-تصویری متعدد این رویداد را پوشش دادند. شبکه‌های تلویزیونی العربیه و الجزیره از جمله این شبکه‌ها بودند که از پرده برداری از دستاوردهای هسته‌ای ایران توسط احمدی نژاد خبر دادند.

رئیس جمهوری ایران در این مراسم از کشورهای غربی که دانش هسته‌ای را مساوی بمب معرفی کرده‌اند و در دستیابی ملت ایران به این انرژی سنگ اندازی می‌کنند انتقاد و به کشورهای غربی توصیه کرد کارنامه خود را سیاه تر از این نکنند.

کد خبر 160634
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار