همشهری‌آنلاین: دانشمندان آمریکایی در بررسی‌های خود نشان دادند زمانی که زمستان سردتر از حالت عادی می‌شود به این دلیل است که تابستان قبل از آن بسیار گرم بوده است.

به گزارش مهر، محققان آمریکایی به سرپرستی جود کوهن که نتایج یافته‌های خود را در مجله Environmental Research Letters منتشر کرده‌اند، نشان دادند که سرمای غیرعادی در زمستان حداقل در نیمکره شمالی به دلیل گرمای شدید تابستان است.

این دانشمندان دو زمستان 2010- 2009 و 2011-2010 را به ویژه در شرق آمریکا، جنوب کانادا و بخشهایی از شمال اروپا بررسی و خاطرنشان کردند که نمی‌توان ویژگیهای این زمستانها را به راحتی با تغییرات اقلیمی توضیح داد.

به اعتقاد این محققان، سرمای زیاد زمستان به شدت با گرمای شدیدی که به ویژه مناطق قطب شمال را در ماههای جولای، آگوست و سپتامبر در بر می‌گیرد، ارتباط دارد.

براساس گزارش ساینس دیلی، این گرما که حتی تا پاییز نیز ادامه می‌یابد سبب ذوب ورقه یخی قطب شمال شده است. به این ترتیب، هوای گرمتر و دریاهای قطبی بدون یخ مقادیر زیادی رطوبت تولید می کنند که وارد اتمسفر مناطق جنوبی تر می شود و احتمال بارشهای شدیدتر برف را در اروپا و آسیا افزایش می‌دهد.

همچنین نتایج این تحقیق، گزارشات هواشناسی دو دهه اخیر در خصوص افزایش پوشش برف در منطقه اوراسیا را تائید می‌کند.

افزایش پوشش برف، نوسان شمالگان را در فاز منفی نگه می‌دارد. نوسان شمالگان، سیستمی است که روند فشار در عرض‌های جغرافی متوسط و بالا را تنظیم می‌کند.

more

  آشنایی با مضامین تخصصی آب و هوا

در فاز منفی، فشار بالا در مناطق بالاتر قطب شمال باقی می ماند و هوای سرد را به عرض‌های جغرافیایی میانی می‌راند. در نتیجه، زمستان در مناطق میانی‌تر سردتر می‌شود.

کد خبر 157684
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز