همشهری آنلاین: دندانپزشکان اعلام کردند: زغال‌اخته و سس سویا باعث لکه دارشدن دندان‌ها می‌شوند در حالیکه سبزیجات، پنیر، میوه‌های سفت به سفید شدن دندان‌ها کمک می‌کنند.

میوه و سبزی‌جات

به گزارش ایسنا، اجتناب از مصرف غذاهایی که باعث ایجاد لکه بر دندان‌ها می‌شود، می‌تواند به سفید نگه داشتن دندان‌ها کمک کند.

دکتر ریموند پادگان ، استاد دانشگاه و رئیس گروه دندانپزشکی در این خصوص می گوید: «امروزه در بین بسیاری از افراد که از تکنیک‌های سفید کردن دندان‌ها استفاده کرده‌اند این نگرانی وجود دارد که چگونه می توانند سفیدی دندان خود را حفظ کنند.»

میوه‌های سفت و سبزیجات مثل سیب، لوبیا سبز، گل کلم، هویج و کرفس در هنگام جویدن به مالش سطح دندان‌ها کمک می‌کنند و جریان بزاق را افزایش می‌دهند که این عمل باعث خنثی شدن محیط اسیدی دهان می‌شود و از دندان‌ها محافظت می‌کند.

فرآورده‌های لبنی، به ویژه گروهی که دارای کلسیم بالا هستند از جمله پنیر به سفید نگهداشتن دندان‌ها کمک می‌کنند. این امر به دلیل وجود اسید لاکتیک موجود در این محصولات است که از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. همچنین پنیر سفت نیز در حذف ذرات غذایی که بر روی دندان‌ها باقی مانده، نقش بسزایی دارد.

مردم نیز باید با محدود کردن و یا خودداری از مصرف غذاها و محصولات دیگر که باعث لکه‌های دندانی می‌شوند مانند تنباکو ، سس سویا ، نوشابه‌ها و زغال‌اخته، از بروز این عارضه جلوگیری کنند، زیرا باید توجه داشت که سفید کردن دندان‌ها باعث اثرات کوتاه مدتی مانند ایجاد حساسیت در دندان‌ها می‌شود و استفاده بیش از حد از سفید کننده‌های دندانی منجر به آسیب‌های دائمی از جمله فرسایش مینای دندان می‌شود.

کد خبر 152318
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز