مجموع نظرات: ۰
پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۰ - ۰۷:۰۲
۰ نفر

همشهری آنلاین – زهره بانی: واکنش بدن افراد مختلف در مقابل استری و شرایط بحرانی متفاوت است اما بسیاری افراد در چنین شرایطی به پرخوری روی می‌آورند و همین باعث وزن گیری استرسی می‌شود

چاقی

تاثیرات منفی استرس دایمی بسیار زیاد است. وقتی کسی دایم احساس اضطراب، آشفتگی و خطر می‌کند، تقریبا تمام اعضای بدن او تحت فشار است. بسیاری از مردم به دلایل مختلف از قبیل فشارهای زیاد شغلی، تحصیلی، خانوادگی و مسایل جاری زندگی روزمره تحت فشار و استرس قرار دارند.

برخی مردم چاقی را یکی از هزاران عارضه استرس بر بدن می‌دانند. واقعیت این است که اگر کسی بتواند راهی برای رهایی از استرس پیدا کند نه تنها به سلامت روح خود کمک کرده بلکه می‌تواند در کاهش وزن خود نیز موفق شود.

چطور استرس باعث افزایش وزن می‌شود؟

وقتی که ما در شرایط تهدید آمیزی قرار می‌گیریم، هورمونی به نام کورتیزول در بدن ما آزاد می‌شود. مقدار زیاد هورمون کورتیزول باعث کندی متابولیسم بدن می‌شود که این کندی به این معناست که بدن کمتر از حد معمول کالری مصرف می‌کند و همین باعث افزایش وزن می‌شود.

علاوه بر این، استرس می‌تواند به سیستم ایمنی بدن نیز صدمه وارد کرده و اجازه ندهد که به خوبی کارش را انجام دهد که منجر به اختلالاتی چون اختلال خواب می‌شود و مزمن شدن بیماری می‌شود. این مشکلات هم باعث کند شدن متابولیسم بدن شده و منجر به چاقی می‌شود.

انتخاب غذا

گاهی اوقات استرس بر روی انتخاب‌های غذایی ما تاثیر می‌گذارد. آیا شما تا به حال بعد از تزریق یک آمپول از پزشک خود آب نباتی به عنوان جایزه دریافت دریافت نکرده‌اید؟ یا مثلا برای رفتار خوب خود از مادرتان یک کیک به عنوان جایزه نگرفته‌اید؟ بنا بر این برای بسیاری از ما به نوعی بین احساسات و غذاهایی که می‌خوریم ارتباط وجود دارد. بنا بر این وقتی مضطرب هستیم یا تحت فشار روحی هستیم ، پرخوری می‌کنیم یا برای کنار آمدن با احساس استرسی که داریم انتخاب‌های غذایی نادرستی داریم.

اکثر ما خودمان در تهیه غذاهای چرب،‌شیرین و شور در مواقعی که استرس داریم، مقصر هستیم. بسیاری از آدم‌ها به این شکل نسبت به استرس واکنش نشان می‌دهند. این شیوه به خوردن احساسی معروف است.

چطور می‌توان با استرس، در عین کاهش وزن کنار آمد؟

  • یوگا و مدیتیشن

بسیاری از مردم به دنبال راهی برای رهایی از استرس می‌گردند. کاهش استرس اولین گام برای توقف افزایش وزن استرسی است. علت ایجاد استرس راپیدا کنید و ببینید برای کاهش آن چه می‌توانید انجام دهید. جستجو در تکنیک‌های مدیریت استرس، ارتباط مستقیم با سلامت شما دارد. یوگا و مدیتیشن می‌تواند کمک موثری باشد.

یوگا

  • انتخاب‌های غذایی مناسب‌تر

انتخاب‌های غذایی مناسب، می‌تواند در کاهش وزن موثر باشد، ضمن اینکه در کل، اینگونه غذاها برای سلامتی مفیدتر هستند. از غذاهای فرآوری شده تا جایی که می‌توانید پرهیز کنید. بیشتر از گوشت‌های بدون چربی، میوه‌ها، سبزیجات و حبوبات استفاده کنید. و حتما به مقدار لازم در طول روز آب بنوشید.

  • انجام تمرینات ورزشی

انجام ورزش روزانه هم کمک بسیار بزرگی خواهد بود. ورزش نه تنها کمک به کاهش وزن می‌کند بلکه 30 دقیقه ورزش روزانه خود موجب کاهش استرس می‌شود. یعنی هم زمان علاوه بر کاهش وزن، موفق به مقابله با استرس هم خواهید شد.

http://en.amerikanki.com

کد خبر 152219
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار