همشهری آنلاین: عادت نادرست در نوشیدن قهوه موجب کاهش انرژی ، افزایش استرس ، افزایش فشار خون و دیابت می‌شود.

قهوه

حدود نود درصد بزرگسالان در آمریکا قهوه می‌نوشند و بیش از پنجاه درصد آنها روزانه بیش از سه فنجان قهوه مصرف می‌کنند.

موسسه ملی سلامت آمریکا در تحقیقاتی اعلام کرد ظرفیت تحمل افراد ، در برابر نوشیدن قهوه و کنار گذاشتن آن متفاوت است.

این موسسه افزود: نوشیدن صد میلی‌گرم قهوه معادل یک فنجان در روز و سپس کنار گذاشتن آن ، ممکن است موجب بروز علائمی چون سر‌درد ، افسردگی ، تهوع و درد ماهیچه‌ها شود.

کافئین می‌تواند تا حدودی برای بدن مفید باشد اما تحقیقاتی که تاکنون در این زمینه صورت گرفته ، کامل نبوده است.

برخی سر دردها موجب می‌شود رگ‌های خونی گشاد شوند که کافئین به طور موقت آنها را تنگ می‌‌کند.

قهوه نیز ممکن است خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را کاهش دهد اما قهوه‌ای که به عنوان یک نوشیدنی به همراه شکر در وعده صبحانه مصرف شود ، ممکن است موجب کاهش مقادیر زیادی از انرژی بدن شود.

موسسه ملی سلامت آمریکا همچنین تاکید کرد کافئین فشار خون را بالا می‌برد و موجب افزایش استرس ، اضطراب و واکنش‌های عصبی می‌شود.

کافئین موجود در قهوه موجب می‌شود فرد دوازده تا شانزده ساعت پس از نوشیدن آخرین فنجان ، احساس بیقراری و عصبانیت کند و خواب خوبی نداشته باشد.

قهوه همچنین با افزایش میزان قند خون ، موجب بروز دیابت می‌شود.

رئیس دانشگاه کورنل و همچنین متخصص روانشناسی و عادت‌های غذایی گفت : برای ترک عادت‌های بد در نوشیدن قهوه ، هر روز پس از بیدار شدن از خواب ، مقداری آب بنوشید که این کار موجب می‌شود مصرف قهوه کاهش یابد.

استاد بخش روانکاوی و علوم رفتاری دانشکده پزشکی دوک هم گفت : افرادی که روزانه هشت فنجان قهوه می‌نوشند، می‌توانند با کنار گذاشتن تدریجی این عادت بد از بروز سر دردهای شدید جلوگیری کنند.

وی افزود: اما اگر روزانه دو فنجان قهوه مصرف می‌کنید، علائم کنار گذاشتن قهوه به احتمال زیاد ظرف دو تا سه روز از بین می‌رود.

این متخصص تاکید کرد: بنابراین کاهش تدریجی مصرف قهوه ، رفته رفته میزان کافئین را در بدن کاهش می‌دهد.

وی همچنین جایگزین کردن چای به ویژه چای سبز را به جای قهوه که میزان کافئین کمتری دارد توصیه کرد و گفت آب میوه نیز جایگزین سالمی برای قهوه به شمار می‌رود ، اما باید از مصرف زیاد نوشیدنی‌های قندی خودداری کرد.

www.salamatnews.com

کد خبر 149951

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار