رئیس قوه قضاییه صریح‌ترین سخنان خود را درباره اختلاس تاریخی و برخی جوسازی‌هایی که در این باره می‌شود بر زبان آورد.

لاریجانی

آیت‌الله آملی لاریجانی در جریان سفرش به زنجان و در جمع قضات و مسئولان قضایی این استان، در برابر فرافکنی‌های روزهای اخیر موضع قاطعانه‌ای گرفت.او تاکید کرد که دستگاه قضایی به‌هیچ وجه تحت تأثیر جوسازی ها قرار نمی‌گیرد و موضوع اختلاس را تا رسیدن به سرشاخه‌های اصلی با جدیت دنبال می کند. رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه برخی می‌خواهند در رسیدگی به پرونده‌های کلان فساد اقتصادی سنگ‌اندازی کنند، گفت: دستگاه قضایی با این موارد برخورد خواهد کرد و ما نمی‌گذاریم با تخریب و جوسازی‌ها ،جلوی اعمال قانون و رسیدگی به پرونده‌ها را بگیرند. وی در این نشست نقبی به صحبت‌های اخیر یکی از مسئولان دولتی زد که چندی پیش ادعا کرده بود قوه قضاییه با برخی دستگاه‌ها همکاری نکرده است؛ این موضوع البته در جریان یکی از نشست‌های خبری غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور که حالا مسئول رسیدگی به اختلاس 3 هزار میلیاردی شده است، نیز مورد اشاره قرار گرفته بود.

او در جریان آن نشست از اظهارات برخی مقام‌های دولتی که دستگاه قضایی یا مجلس را به همکاری نکردن در مبارزه با مفاسد اقتصادی متهم می‌کنند، ابراز تأسف کرده بود.دیروز رئیس قوه قضاییه نیز در این باره تصریح کرد: در بحث برخورد با مفاسد اقتصادی مدعی شائبه‌داری گفته است که قوه قضاییه با برخی دستگاه‌ها همکاری نکرده است و اخیرا شنیده‌ام که گفته‌اند در این پرونده موسوم به اختلاس، قوه‌مقننه و دولت کار خود را انجام می‌دهند اما قوه قضاییه کاری نمی‌کند و من عرض می‌کنم وقاحت هم حدی دارد؛ چون‌که بیش از 50 روز است قوه قضاییه در حال رسیدگی به این پرونده است و دادستان کل کشور که در مقام سخنگوی قوه‌قضاییه هم هست در این زمینه اطلاع رسانی کرده است و عرض ما این است که اگر قوه قضاییه وارد نمی‌شود و نشود چگونه دستگاه‌های دیگر می‌توانند وارد شوند و حکم جلب بدهند و اموال را توقیف کنند؟

دیروز علی اکبر جوانفکر سرپرست مؤسسه ایران و مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی در یادداشتی اختلاس بزرگ را به ضعف دستگاه‌های نظارتی ربط داده و نوشته بود: به‌طور طبیعی دستگاه‌های نظارتی باید پاسخ دهند که چرا در انجام وظایف نظارتی خود اهمال کرده‌اند. اگر آنها این وظایف را به درستی به انجام می‌رساندند، آیا فسادی مانند اختلاس یا اختلال در نظام اقتصادی کشور به وقوع می‌پیوست؟به گزارش ایسنا، رئیس قوه‌قضاییه گفت: به هر حال دستگاه قضایی با این تخریب‌ها برخورد خواهد کرد و ما نمی‌گذاریم با تخریب و جوسازی‌ها جلوی اعمال قانون و رسیدگی به پرونده‌ها را بگیرند.لاریجانی افزود: اینکه مسئولی بگوید ما اموال را توقیف کرده‌ایم چنین چیزی نیست؛ چون که نمی‌توانند چنین کاری کنند. در این زمینه برخی کارشکنی‌هایی می‌کنند ولی ما می‌گوییم خط قرمزهایی که اعلام می‌شود، توهمی است. کجا در اسلام خط قرمز داریم؟ چه کسی را می‌خواهید افشا کنید؟

دادستان کل کشور: به نفع خاوری است که برگردد

به گزارش فارس، دیروز غلامحسین محسنی اژه‌ای دادستان کل کشور نیز که رئیس قوه قضائیه را در سفر به زنجان همراهی می‌کرد به خبر سفر مدیرعامل مستعفی بانک ملی اشاره کرده و گفت: به نفع آقای خاوری است که به ایران بازگردد تا اتهاماتی که این روزها بر سر زبان‌ها افتاده شامل او نشود و بتواند از خود دفاع کند.

کد خبر 146997
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز