مجموع نظرات: ۰
شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۰ - ۰۸:۰۱
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: مهندسان دانشگاه هاروارد که به منظور تولید انرژی فراگیر توسط ابزاری که در میان کودکان و بزرگسالان تمامی جهان محبوبیتی ویژه دارد، توپ فوتبال مولد برقی را ابداع کرده اند و از ماه آینده فروش آن را آغاز خواهند کرد تا امکان دسترسی کشورهای محروم به انرژی ارزان قیمت را فراهم کنند.

sOccekt

به گزارش مهر، طرفداران رقابتهای پر هیجان فوتبال شاید تا کنون بارها و بارها به این فکر افتاده باشند که راهی را برای ذخیره انرژی بی‌کرانی که در طول یک مسابقه ایجاد می شود ابداع کنند، زیرا انرژی که در مسابقه در یک توپ فوتبال ایجاد می‌شود به اندازه ای است که می‌تواند تاریکی شب را به روشنایی تبدیل کند.

این راهکار در توپی به نام sOccekt عملی شده است. این توپ فوتبال با حرکت کردن و با دریافت ضربه هایی که از سوی بازیکنان به آن وارد می شود، انرژی تولید می کند. با تاریک شدن هوا، می‌توان چراغ LED را به این توپ متصل کرده و از این نور برای مطالعه و یا انجام دیگر کارها استفاده کرد. 15 دقیقه بازی با این توپ می تواند چراغ LED را برای سه ساعت مداوم روشن نگه دارد.

این توپ به منظور حل مشکلی فراگیر یعنی کمبود انرژی توسط بازی محبوب و جهانی فوتبال ابداع شده است. بیش از یک پنجم جهان یعنی در حدود 1.4 میلیارد انسان دچار کمبود الکتریسیته هستند اما کودکان تقریبا در همه جای دنیا فوتبال بازی می کنند، در نتیجه به دلیل فراگیرتر بودن فوتبال نسبت به برق می‌توان از این بازی در تولید انرژی برای بخشهای محروم جهان استفاده کرد.

sOccekt

sOccekt توسط مهندسان دانشگاه هاروارد ابداع شده و از سال گذشته تا به حال در آفریقای جنوبی، نیجریه، اسپانیا و هائیتی مورد آزمایش قرار گرفته و از این رو اکنون برای تولید انبوه و صادرات به سرتاسر جهان آماده است.

به گفته مخترعان این توپ، انجام آزمایشهای میدانی بر روی این ابداع تاثیرات بسیار قابل توجهی داشته و منجر به بهود کیفیت و دوام آن شده به طوری که نمونه اولیه آن تنها چند ماه قابل استفاده بود اما نمونه نهایی می تواند یک سال مورد استفاده قرار گیرد. همچنین میزان انرژی تولید شده در توپهای جدید که فروش آنها از ماه آینده آغاز می شود توانایی تامین انرژی ابزارهای متعددی را خواهد داشت.

بر اساس گزارش رویترز، پروژه تامین ارزان قیمت انرژی توسط این محققان به ابداع توپ فوتبال ختم نمی شود بلکه قرار است از سال آینده توپ بسکتبالی با توانایی تولید برق طراحی و تولید شود.

کد خبر 140927
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز