همشهری آنلاین: سال گذشته سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های خورشیدی رشد قابل توجهی داشته است. پژوهشگران معتقدند اگر گسترش صفحات سولار با همین سرعت پیش رود، تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۹ درصد از برق کل جهان از انرژی خورشید تأمین خواهد شد.

solar

نیروگاه‌های کوچک خورشیدی میان خانواد‌ه‌های آلمانی طرفداران زیادی دارد. کم نیستند خانه‌هایی که روی سقف آنها صفحات سولار نصب شده تا بخشی از برق مورد نیاز ساکنین خانه را تأمین کند. آلمان در تولید و نصب صفحات سولار در جهان پیشتاز است. دولت این کشور برای مصرف داخلی، ‌قوانینی تصویب کرده است که امکان نصب صفحات سولار را بر بام خانه‌ها آسان می‌کند.

کاهش قیمت جهانی صفحات سولار

البته سرمایه‌گذاری اولیه برای نصب این نیروگاه‌های کوچک روی سقف خانه‌، هنوز در آلمان کمی پرهزینه است. برای برطرف کردن این مشکل، یعنی قیمت نسبتأ بالای صفحات سولار، تولیدکنندگان با سرمایه‌گذاری بیشتر، در فکر تولید انبوه و کاهش قیمت‌ها هستند. ناگفته نماند که قیمت صفحات سولار در مدت پنج سال گذشته در سراسر جهان تا ۵۰ درصد کاهش داشته است.

صفحاتی که تا پایان سال ۲۰۱۰ میلادی در نقاط مختلف جهان نصب شده‌اند، ظرفیتی معادل ۴۰ هزار مگاوات برق تولید می‌کنند. این مقدار برق برابر با تولید ۵ نیروگاه اتمی است. اگر سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های خورشیدی باهمین سرعت ادامه پیدا کند تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۱۲ درصد از انرژی مورد نیاز اروپا و ۹ درصد از برق مورد نیاز کل جهان در نیروگاه خورشیدی تولید خواهد شد.

اروپا با ۲۹ هزار مگاوات بالاترین سرمایه‌گذاری را در نصب صفحات جدید سولار داشته است. ۱۷ هزار مگاوات از این ظرفیت تولید به آلمان تعلق دارد. در رتبه بعد ژاپن با ۴ هزار مگاوات و آمریکا با ۳ هزار مگاوات قرار دارند.

ظرفیت تولید برق صفحات سولار نصب شده در سایر کشورهای جهان، تنها در سال گذشته معادل ۳ هزار مگاوات بوده است. در مکان آخر هم چین با ظرفیتی برابر با یک هزار مگاوات قرار دارد.

سوددهی نیروگاه‌های خورشیدی در بلند مدت

به گزارش دویچه‌وله، آلمان در میان تمامی کشورهای جهان در ساخت و گسترش نیروگاه‌های خورشیدی پیشتاز است. تا پایان ۲۰۱۱ میلادی‌ ۳ درصد از برق مورد ‎نیاز این کشور صنعتی از صفحات سولار تأمین خواهد شد.

اگر این روند با شتاب کنونی ادامه پیدا کند تا سال ۲۰۲۱ یعنی پیش از خاموش شدن نیروگاه‌های اتمی این کشور، ۱۵ درصد از برق مورد نیاز آلمان از صفحات سولار تأمین خواهد شد.

در سال‌های اخیر علاوه بر آلمان،‌ اسپانیا، ایتالیا، جمهوری چک، فرانسه و بلژیک نیز سرمایه‌گذاری در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی را گسترش داده‌اند. آمریکا، چین، ژاپن و هند نیز در این فناوری به سرعت در حال پیشرفت هستند.

پژوهشگران آلمانی معتقدند که این سرمایه‌گذاری از سال ۲۰۲۰ میلادی به سودهی خواهد رسید. پیش‌بینی این پژوهشگران حاکی از آن است که از ۹ سال دیگر، برق تولیدشده از انرژی خورشیدی، یک سنت ارزان‌تر از برق تولیدی از ذغال سنگ یا نفت خواهد بود.

 

کد خبر 137288

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار