ترجمه - یکتا فراهانی: آیا شما از وضعیتی که دارید راضی هستید یا مدت‌هاست در فکر این هستید که چطور می‌توانید به موقعیتی بهتر، قابل اطمینان‌تر و ایمن‌تر دست یابید؟ همه ما خواهان قرارگرفتن در شرایطی خوب و ایده‌آل هستیم، اما فراموش نکنیم که وضعیت فعلی ما نتیجه تمام فعالیت‌ها و کارهایی است که تاکنون در زندگی خود انجام داده‌ایم.

اگر در شرایط خوبی قرار دارید می‌توانید به‌راه خود ادامه دهید و به فکر موفقیت و پیشرفت بیشتر باشید اما درصورتی که از آنچه مطلوب شماست خیلی فاصله دارید و در شرایطی کاملا متفاوت از اهداف خود قرار دارید باید تغییراتی در خود و روند زندگی‌تان ایجاد کنید. دنیای هر یک از ما متفاوت از دیگری است؛ دوران کودکی متفاوت، والدین متفاوت، تجربیات، روحیات و روابط متفاوت و... از همه ما، انسان‌هایی خاص و متفاوت از یکدیگر به‌وجود آورده است.

در اصل نحوه تفکر و شیوه برخورد شما با مسائل، ذهنیت شما از دنیا و شخصیت فعلی‌تان را خلق کرده است، بنابراین مسئول اصلی زندگی و شرایط کنونی شما، همین‌ طرز تفکر شخصی شماست.

شما تنها کسی نیستید که می‌خواهید به اهداف خود دست یابید و شادزیستن و موفقیت را تجربه کنید. همه ما خواهان آن هستیم و هیچ استثنایی هم وجود ندارد؛ اما چرا فقط بعضی از ما می‌توانیم به این اهداف خود برسیم؟ این موضوع به عوامل بسیاری ازجمله چگونگی گذران دوران زندگی- از کودکی تاکنون- نحوه تربیت و به‌طور کلی نحوه زندگی ما بستگی دارد.
اگر قصد دارید به شرایط بهتری برسید اولین قدم برای رسیدن به این هدف، تغییر نگاه شما به جهان و همچنین تغییر طرز فکرتان است.

برای شروع شرایط فعلی را به‌خوبی شناسایی کنید و بدانید خواسته‌تان چیست و آیا برای به‌دست آوردن آن حاضرید شرایط کنونی را- هرچند بسیار سخت به‌نظر برسد- تغییر دهید و عادات گذشته را ترک کنید.

البته غلبه بر شرایط دشواری که در زندگی برایتان پیش می‌آید ممکن است چندان آسان نباشد اما با استفاده از نیروی اراده برای حل مشکلات می‌توانید قدرت، آگاهی و توانایی خود را افزایش دهید؛ پس به شرایط دشوار خوشامد بگویید و از آنها به‌عنوان فرصتی برای رشد و تغییر استفاده کنید تا بهتر خودتان را بشناسید.نترسید و برای حل مشکلات، ابتدا آنها را بپذیرید و به دنبال راهی برای کنار‌آمدن با آنها باشید. اگر ایمان و باور قلبی داشته باشید که نیروی حاکم بر کائنات به‌گونه‌ای است که حافظ منافع شماست، می‌پذیرید که مشکل پیش‌رو فرصتی است برای پیشرفت بیشتر.اگر اکنون با مشکل پیچیده‌ای روبه‌رو هستید و نمی‌توانید با شجاعت در مقابل آن بایستید، بدانید این مشکل فقط به این دلیل در راه شما قرار گرفته تا به شما بگوید که باید در زندگی خود تغییرات اساسی ایجاد کنید یا اینکه در این موقعیت دشوار، فرصتی نهفته است تا نکات مهمی بیاموزید.

برای اینکه بتوانید از تمام توان و انرژی واقعی درون خود برای تغییر و پیشرفت بیشتر کمک بگیرید باید تصورات غلط را از ذهنتان خارج کنید و به توانایی‌های خود ایمان بیاورید و پیش از اینکه بخواهید بدانید چگونه باید این باور را جایگزین تصورات غلط خود کنید باید یک‌سری مفاهیم اصلی را خوب درک کنید. ذهن و قدرت تخیل ما بسیار قدرتمند هستند. آزمایش‌ها و مطالعات علمی نشان داده‌اند افرادی که نیروی بدنی خود را فقط با تمرکز و تصور انجام فعالیت جسمانی و ورزش تقویت کرده‌اند، درست به‌اندازه افرادی که این فعالیت‌ها را واقعا انجام داده‌اند قوی هستند؛ پس می‌بینید که از چه قوه تخیل توانمندی برخوردار هستید!لازم نیست که حتما دانشمند باشیم یا بدانیم چقدر قوه تخیلمان قوی است. حداقل همه ما این تجربه را داریم هنگام گرسنگی وقتی از غذا صحبت می‌کنیم بزاقمان بیشتر ترشح می‌شود که همین تجربه کوچک می‌تواند نشان‌دهنده قدرت تخیل قوی ما باشد، بنابراین می‌‌توانیم از قوه تخیلمان برای تصور دستیابی به موفقیت استفاده کنیم.

هنگام بروز مشکل با استفاده از قدرت تخیل خود می‌توانیم حتی تصویر دوران تلاش و رسیدن به پیروزی را هم خلق کنیم. درواقع اگر حوادث را هدفمند ببینید و بدانید هدف هر رخداد این است که به شما سود برسد، از لحاظ روحی در آرامش قرار می‌گیرید، ذهنی آرام و متمرکز پیدا خواهید کرد و به‌راحتی می‌توانید مسائل را حل و فصل کنید.همه حوادث زندگی شما به‌طور زنجیره‌ای با یکدیگر در ارتباط هستند. شما هم حتما مثل بسیاری از افراد دیگر ساعت‌ها می‌نشینید و به‌خاطر حوادث و اتفاقات گذشته افسوس می‌خورید اما توجه داشته باشید که با این کار تمام شکوه و عظمت لحظات سپری شده در زندگی خود را از بین می‌برید و آنها را به لحظاتی غمبار و بی‌اهمیت تبدیل می‌کنید. اگر لحظات بد و غم‌انگیز توانایی ماندن و زنده‌ماندن در خاطر شما را دارند، مطمئن باشید که لحظات خوش و شادی‌آوری هم که بعد از آن حوادث ناگوار می‌آیند به همان اندازه، توانایی زنده‌ماندن و جاودانگی را دارند اما شما با افسوس‌خوردن به آنها، فرصت حضور نمی‌دهید.درواقع این خود ما هستیم که به اتفاقات زندگی هویت می‌بخشیم و شیوه برخورد ما با مشکلات است که می‌تواند شرایط موجود را تغییر دهد.

شادی بیشتر!

معمولا تلاش روان‌درمانگران 2هدف اصلی دارد؛ کمک به مردم برای کاهش ناراحتی‌ها و اضطراب‌هایشان و تشویق آنها به افزایش شادی و موفقیت‌ها.همه ما به این دلیل که موجوداتی اجتماعی هستیم، معمولا ارتباطی متقابل با یکدیگر برقرار می‌کنیم، بنابراین چگونگی برقراری یک ارتباط درست می‌تواند تأثیر زیادی بر احساس و رفتار ما داشته باشد. همچنین این خیلی خوب و لذت‌بخش است که اگر بتوانید در زمینه مورد علاقه‌تان به موفقیت دست یابید اما همیشه اینگونه نیست و شما با رها کردن خود از بایدها و نبایدها متوجه خواهید شد که این مانند درگیر شدن در یک سرگرمی خیلی جذاب و نشاط‌آور است؛ حتی اگر نتوانید موفقیت خیلی قابل توجهی در آن به دست آورید.

اگر برای یک هدف خاص در زندگی تلاش می‌کنید، می‌توانید تصمیم بگیرید که گاهی بعضی علایق‌‌تان را تغییر دهید و جوانب دیگر زندگی‌تان را توسعه بخشید.ایجاد تنوع در سرگرمی‌ها، گروه دوستان و برنامه‌های دیگر زندگی‌تان می‌تواند به شما کمک کند تا میل و رغبت‌تان به زندگی بیشتر از زمانی بشود که گرفتار روزمرگی و برنامه‌های همیشگی و روتین زندگی می‌شوید.یکی از عواملی که مانع احساس شادمانی می‌شود ترس است. اگر همیشه بترسید، باور نداشته باشید که می‌توانید خوب و شاد زندگی کنید و معتقد باشید که حوادث ناگوار ممکن است به ضرر شما باشند و به شما آسیب برسانند. این ترس مانع بسیاری از توانایی‌های شما خواهد شد. اما منشأ ترس چیست؟ آیا ترس در موقعیت‌ها یا حوادث گوناگون زندگی‌تان وجود دارد؟ فراموش نکنید که ترس شما در ذهنتان خلق شده است؛ زیرا شما موقعیتی را تصور می‌کنید که نتیجه بدی برایتان به بار می‌آورد.

در این هنگام اجازه ندهید که ترس مانع پیشرفت شما بشود. اگر شجاعت به خرج دهید، می‌توانید از هر مشکل یک فرصت برای اثبات توانایی خود خلق کنید.این بار تصمیم بگیرید هنگامی که ترس بر شما غلبه کرد با خود بگویید این موقعیت منحصر به فرد و متعلق به زندگی من است پس باید بتوانم به خوبی از آن استفاده کنم. در واقع این موقعیت فراهم آمده تا یکی دیگر از نقاط ضعف شما را برطرف کند. ترسی که ناشی از نقطه ضعفی در وجود شماست؛ حتما می‌توانید آن را به نقطه‌ای قدرتمند بدل کنید. مطمئن باشید در این موقعیت اطلاعات و پیام‌هایی نهفته است که باید بتوانید آن را کشف کنید. با عبور از این شرایط است که می‌توانید آگاهی لازم را برای غلبه بر ترس کسب کنید؛ با خود بگویید اگرچه ترسیده‌ام اما آن قدر شجاع هستم که بتوانم از این شرایط دشوار سربلند بیرون بیایم.به ذهن و فکر خود ایمان بیاورید و بدانید ذهنتان آن قدر قوی هست که بتواند کاری را که شروع کرده به پایان برسانید. همین که تلاش می‌کنید برنده هستید اما در صورت تسلیم شدن و احساس ضعف‌ نشان دادن بازنده خواهید شد. بنابراین به خاطر داشته باشید زمانی که هر آنچه در توان داشتید انجام داده‌اید و دیگر کاری از دستتان برنمی‌آید، کائنات شما را تنها نخواهند گذاشت و به یاری‌تان خواهند آمد.

راه حل را بیابید

همه ما کم و بیش مشکل داریم و هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند تا به حال هیچ مشکلی برایش پیش نیامده اما افراد قوی و موفق‌ کسانی هستند که به دنبال حل مشکل هستند و راه‌حل مناسبی برایش پیدا می‌کنند؛ راه‌حلی که بتوانند شرایط موجود را بهتر و آسان‌تر بپذیرند .

توجه به این نکات نیز می‌تواند شما را برای یافتن راهی بهتر یاری رساند:
مشکلات و مسائل مهم را تحلیل کنید و خوب به بررسی‌شان بپردازید؛ به‌ویژه مشکلاتی را که بیشتر باعث نگرانی شما می‌شوند. از ناراحتی بیش از حد و حرص و جوش خوردن‌های معمول اجتناب کنید زیرا اینگونه رفتارها به شدت انرژی شما را تحلیل می‌برند و مانع رسیدن شما به راه‌حل مناسب می‌شوند.

سعی کنید بهترین جواب‌ها را برای مسائل خود پیدا کنید اما روی تمام پاسخ‌های ممکن تمرکز کنید نه اینکه فقط یک راه‌حل را در نظر بگیرید. با تشخیص درست مشکلات خود و کار کردن روی راه‌حل‌های مناسب به خودتان کمک کنید تا بهتر بتوانید شرایط را بپذیرید.

هر گاه به خاطر مشکلات‌تان احساس نگرانی و اضطراب کردید، فراموش نکنید شما تنها نیستید. بسیاری از افراد دیگر نیز در موقعیتی مشابه شما بوده یا هستند. بنابراین فکر کنید آنها در این موقعیت چه می‌کنند؟ سپس جنبه‌های مثبت و منفی هر یک از راه‌حل‌های خود را بررسی کنید تا به نتیجه بهتری برسید.

قبل از به کار بستن هر راه‌حلی، خوب جوانب آن را بررسی کنید. انتظار نداشته باشید حتما به نتیجه قابل‌قبولی برسید. به خودتان حق بدهید گاهی هم اشتباه کنید و اگر هم اشتباه کردید اعتماد به نفستان را از دست ندهید و خودتان را حقیر، ناتوان و کوچک نشمارید.

فراموش نکنید اگر بدترین اتفاق هم پیش بیاید و شما نتوانید راه‌حل مناسبی پیدا کنید هیچ فاجعه‌ای رخ نداده و شما باز هم می‌توانید و باید به زندگی ادامه دهید. بنابراین درک درستی از موقعیت‌ها داشته باشید و حتی هنگامی هم که برای برطرف کردن آنها عملکرد ضعیفی دارید، آنها را به عنوان یک چالش واقعی و یک مبارز ه مهیج ببینید. بهترین راه این است که آستانه تحمل‌تان را در برابر ناکامی‌ها افزایش دهید و خودتان را متقاعد کنید که اگر بتوانید مشکلات‌تان را از سر راه بردارید زندگی می‌تواند خیلی بهتر باشد.

Friday Magazine

کد خبر 139820

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار مهارت‌های زندگی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز