جمعه ۳ تیر ۱۳۹۰ - ۱۷:۵۲
۰ نفر

گروه شهری: افزایش کرایه‌ حمل و نقل عمومی در تهران با موافقت مسئولان دولتی پایتخت و تصویب شورای شهر تهران صورت گرفته است اما روز گذشته برخی مسئولان دولتی خواستار توقف افزایش نرخ کرایه‌ها و حتی اصلاح آنها شدند.

car fares

در همین ارتباط معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران با تاکید بر اینکه مدیریت شهری هیچ اصراری بر افزایش کرایه‌ها و دریافت مابه‌التفاوت قیمت سوخت از مردم نداشته است، گفت: درصورتی‌که مابه‌التفاوت قیمت سوخت به‌طور کامل و مستقیم به راننده‌ها پرداخت می‌شد ضرورتی به افزایش نرخ کرایه‌ها نبود. سیدجعفر تشکری‌هاشمی درمورد برخی اظهارات مبنی بر افزایش غیراصولی نرخ کرایه اتوبوس‌ها گفت:

پس از هدفمند‌سازی‌ یارانه‌ها قیمت گازوئیل 9 برابر، قیمت گاز7.5 برابر و قیمت بنزین 4 برابر شده است. معاون شهردار تهران با بیان اینکه در واقع تغییرات نرخ کرایه‌ها باید در آذرماه 89 همزمان با افزایش قیمت سوخت صورت می‌گرفت، گفت: پیش از افزایش نرخ کرایه‌ها هماهنگی و مذاکرات زیادی با دولت انجام شد که چنانچه مکانیسمی برای پرداخت مابه‌التفاوت قیمت سوخت دارند، آن را ارائه دهند تا مردم تحت فشار قرار نگیرند و پول بیشتری از آنها دریافت نشود. وی افزود: مدیریت شهری تهران طی 5 ماهه اخیر و پس از هدفمندسازی یارانه‌ها تنها در بخش اتوبوسرانی 33 میلیارد تومان برای ثابت‌ماندن نرخ کرایه‌ها مابه‌التفاوت قیمت سوخت پرداخت کرده، گازوئیلی را که به مبلغ لیتری 150تومان خریداری می‌کرده، به مبلغ لیتری16.5  تومان در اختیار راننده اتوبوس‌های بخش خصوصی می‌گذاشته است.

معاون شهردار تهران تصریح کرد: افزایش 15 درصدی نرخ کرایه تاکسی‌ها و افزایشی که در نرخ بلیت مترو و اتوبوس داشته‌ایم تنها بر مبنای افزایش قیمت سوخت بوده و نرخ تورم سال 90 در این افزایش‌ها درنظر گرفته نشده است. تشکری‌هاشمی در مورد افزایش قیمت بلیت مترو نیز گفت: با توجه به افزایش قیمت برق مصرفی مترو، قیمت بلیت مترو نیز به‌طور میانگین باید 160 تومان افزایش می‌یافت که به‌طور متوسط 157 ریال افزایش قیمت بلیت را شاهد بودیم.

همچنین رئیس شورای‌عالی استان‌ها با اشاره به اینکه با شرکت‌های اتوبوسرانی که به‌صورت غیرمتعارف کرایه را افزایش داده‌اند برخورد می‌شود، گفت: کرایه 300 تومانی خط اتوبوسرانی راه‌آهن - تجریش موقت است و باید کاهش یا تثبیت این نرخ در شورا بررسی و تصویب شود. مهدی چمران روز پنجشنبه در خاتمه چهل و ششمین اجلاس شورای‌عالی استان‌ها درخصوص افزایش نامتعارف کرایه در برخی خطوط اتوبوسرانی افزود:

به تخلف شرکت‌هایی که برخلاف مصوبه شورای اسلامی شهر تهران اقدام به افزایش نامتعارف کرایه کرده‌اند رسیدگی می‌شود. وی گفت: اقدام برخی خطوط به افزایش کرایه بیش از مصوبه شورای شهر خلاف است که جلسه‌ای با حضور شهردار، معاون ترافیک و مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی داشتیم و قرار شد تا این رویه اصلاح و گزارش آن به بنده ارائه شود. چمران درخصوص اعتراض برخی مسئولان به افزایش نرخ کرایه اتوبوس‌ها گفت:

استاندار تهران اعتراض نکرده است، با وی صحبت کردیم، شایعاتی در این خصوص مطرح و بزرگ شد و استاندار تهران بر اجرای صحیح مصوبه تاکید داشت. وی با اشاره به نرخ‌های مصوب شورای شهر تهران گفت: نرخ کرایه اتوبوس‌های شرکت واحد 25تومان و خطوط خصوصی هم 25تومان افزایش یافته است و در خطوطی که طولانی است تا 50 تومان براساس کیلومتر افزایش دارد.

کد خبر 138504

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز