همشهری آنلاین: خبرگزاری فرانسه از واشنگتن گزارش داد، صندوق بین‌المللی پول روز دوشنبه 23 خرداد، شش ماه پس از حذف یارانه‌های انرژی در ایران ، به این کشور به دلیل موفقیت در مبارزه با نابرابری تبریک گفت.

صندوق بین المللی پول

به گزارش واحد مرکزی خبر، به عقیده صندوق بین‌المللی پول، این طرح که حدود شصت میلیارد دلار یارانه سالیانه (پانزده درصد تولید ناخالص داخلی) را حذف کرده و برای حاکم شدن بهای واقعی انرژی و سایر اقلام طراحی شده بود، در نهایت یک موفقیت بود.

صندوق بین‌المللی پول در بیانیه‌ای در پایان فعالیت حدود ده روز هیئت ارزیابی این صندوق در ایران خاطر نشان کرد : بازپرداخت تحت عنوان واریز نقدی به خانواده‌ها، درآمد ناشی از افزایش قیمت برای کاهش نابرابری، بهبود سطح زندگی و حمایت از تقاضای داخلی کارآمد بوده است.

این بیانیه می‌افزاید:افزایش بهای انرژی همچنین موجب کاهش مصرف بیش از حد انرژی و بی نظمی ناشی از‌ آن شد.

صندوق بین‌المللی پول همچنین اذعان کرد: این اصلاح در کوتاه مدت ممکن است کاهش رشد به همراه داشته باشد، اما در میان مدت دورنمای این کشور را به گونه قابل توجهی بهبود خواهد بخشید.

این سازمان، ایران را به جهت دهی مجدد اقتصاد به سوی تولید، خدمات و فن آوری های تولیدی که کمتر نیازمند انرژی هستند توصیه کرد و از این کشور خواست تلاش‌ها را برای بهبود شرایط تجاری با هدف حمایت از ایجاد کسب و کارهای جدید و مشاغل ادامه دهد.

کد خبر 137624
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اقتصاد‌ جهان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز