گروه اقتصادی: سیاست حراج سکه و شمش طلا از سوی بانک مرکزی در بانک کارگشایی تنها چند روز بر کاهش ارزش سکه و طلا در بازار آزاد تهران اثر گذاشت و روز گذشته دوباره حباب قیمت به بازار سکه بازگشت و به‌رغم کاهش ارزش طلا در بازارهای جهانی، قیمت انواع سکه در بازار آزاد پایتخت گران شد و رکورد تازه‌ای به ثبت رسید.

سکه

به گزارش همشهری، ارزش هر اونس که در پایان معاملات هفتگی بورس‌های جهانی به 1474 دلار هم رسیده بود روز گذشته با افت قیمت همراه بود و هر اونس به زیر 1470 دلار سقوط کرد اما این افت قیمت باعث نشد تا ارزش سکه و طلا در بازار داخلی کاهش یابد بلکه افزایش هم یافت.این نوسان قیمت در حالی در بازار داخلی رقم خورد که روز گذشته، هم رئیس‌کل بانک مرکزی و هم وزیر اقتصاد بر سیاست برخورد با حباب قیمت سکه در بازار داخلی تاکید کردند. به گزارش خبرنگار ما، شمس‌الدین حسینی درباره‌ افزایش کاذب قیمت سکه در بازار گفت: همانطور که رئیس‌کل بانک مرکزی تاکید کرده است، سیاست کلی دولت در بازارهای مختلف و به‌خصوص بازار کالاهایی که قدرت نقدشوندگی دارند جلوگیری از بورس‌بازی است اما به هر حال اگر قیمت‌های جهانی در حال رشد باشد نمی‌توان جلوی آن را گرفت.

وی تاکید کرد: جایی که بین قیمت‌های جهانی و بازار داخلی فاصله وجود داشته باشد با عرضه کنترل خواهد شد و خوشبختانه حجم طلای ذخایر بانک مرکزی هم برای کنترل بازار مناسب است. او به مردم توصیه کرد:‌ تا در بازارهای اینچنینی با مطالعه حضور پیدا کنند و تحت‌تأثیر پدیده صف قرار نگیرند، اما محمود بهمنی رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه خریداران سکه و طلا با هدف بورس‌بازی و افزایش قیمت اقدام به خرید نکنند، تاکید کرد: بانک مرکزی عرضه شمش طلا و سکه به قیمت جهانی را به بازار ادامه خواهد داد تا مانع از بورس بازی و افزایش حبابی قیمت سکه و طلا شود.
سخنگوی بانک ملی خاطرنشان کرد: حراج سکه‌ها و شمش طلا در بانک کارگشایی به‌عنوان یکی از زیر مجموعه‌های بانک ملی تا زمانی‌که بانک مرکزی اعلام کند و همچنین تا زمان بهبود قیمت‌ها در بازار ادامه خواهد داشت.

حراج سکه و شمش ادامه دارد

سخنگوی بانک ملی نرخ حراج و قیمت فروش سکه‌ها و شمش طلا در بانک کارگشایی را اعلام کرد و گفت: تا رسیدن قیمت‌ها به وضعیت تعادل، حراج ادامه دارد. به گزارش مهر، حسین دشتی گفت: قیمت حراج و پایه اعلام شده از سوی بانک مرکزی برای هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید 394 هزار و 200 تومان و بالاترین قیمت معامله شده این سکه 404 هزار تومان بود.سخنگوی بانک ملی ایران افزود: نرخ پایه حراج هر قطعه سکه نیم بهار آزادی 197 هزار و 100 تومان و بالاترین نرخ معامله شده آن 201 هزار تومان اعلام شد.

کد خبر 132100

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار