همشهری آنلاین: رئیس قوه قضائیه از حرکت‌های هوشمندانه و حرکت‌های توام با بصیرت مردم در راهپیمایی بزرگ 22 بهمن و حرکت انقلابی و اسلامی روز جمعه (29 بهمن) که به گفته وی پاسخ بسیار محکمی به همه فتنه‌گران و ضدانقلاب داخلی و خارجی و کشورهای استکباری بود، تشکر کرد.

صادق لاریجانی

 به گزارش ایسنا، آیت‌الله آملی لاریجانی که در جلسه مسئولان عالی قضایی سخن می‌گفت، افزود: البته بسیار جای تاسف است کسانی که زمانی جزو این انقلاب و بخشی از مردم این انقلاب بودند، چنان از این انقلاب دور بیفتند و این‌گونه حرکت‌های مشمئز کننده‌ای برای مردم داشته باشند که اینک دیگر جایی در میان مردم نداشته و جز عنوان ضدانقلاب بر آنها صدق نکند.

 وی با تاکید بر ضرورت حفظ انقلاب و ارزش‌های متعالی آن اظهارکرد: بحث انقلاب و ارزش‌های انقلاب که مردم خو‌ن‌های بسیار برای آن داده‌اند چیزی نیست که قابل معامله باشد. کسانی متاسفانه تمام آرمان‌های امام را هم یک به یک زیر سوال بردند، با اطلاعیه پراکنی‌هایی که کردند، با سخنانی که اذنابشان در داخل و خارج کشور مطرح کردند، حرکت‌های امام را در طول ده سال اول انقلاب و بعد هم رهبری‌های داهیانه مقام معظم رهبری را زیر سوال بردند.

 رئیس قوه قضاییه ضرورت رعایت ضوابط قانونی و مصالح نظام در برخورد قاطع با فتنه‌گران را مورد تاکید قرار داد و افزود: فتنه‌گران باید بدانند که علاوه بر حرکت‌ها و پاسخ‌های مردمی و به تعبیر برخی محاکمه مردمی، قوه قضاییه مسئولیت خودش را دارد و در چارچوب قانون و بر حسب موازین و با لحاظ مصالح کلی نظام انشاءالله با قاطعیت برخورد خواهد کرد و بدانند که این صبر و تحمل نظام حتما حدی دارد و لذا از حد که گذشت پاسخ روشن است.

 رئیس قوه قضاییه همچنین در بخش دیگری از سخنانش با تبریک ولادت با سعادت نبی‌مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) و امام ناطق برحق جعفر بن محمد الصادق (س) اظهار امیدواری کرد خداوند تبارک و تعالی همه ما را به یمن این روز بزرگ،‌ موفق به عبادت و قرب به خویش نماید و قلوب همه را به انوار معرفت و محبت اهل بیت روشن کند.

 آیت‌الله لاریجانی با عظیم دانستن خیزش اسلامی مسلمانان و مردم مظلوم منطقه خاورمیانه اظهارکرد: در روزهای اخیر، همه ما شاهدیم که در جهان اسلام حرکت‌های مردمی پی در پی به وقوع می‌پیوندد و مردم مسلمان در کشورهای مصر، تونس، یمن و لیبی، اردن و اخیرا هم در بحرین حرکت‌هایی در مسیر آزادی و احیای ارزش‌های الهی داشته‌اند. این حوادث بزرگ و این حرکت‌های وسیع، سیاستمداران جهان را به حیرت افکنده و نوید احیای آزادی و ارزش‌های اسلامی و دینی را در این کشورها می‌دهد.

 رئیس قوه قضاییه با ترسیم چهره نفاق‌آلود کشورهای غربی در برخورد با حکومت‌های وابسته بیان کرد: کشورهای غربی و خصوصا آمریکا متاسفانه مثل همیشه زود چهره عوض کرده‌اند. این کشورها تا چند روز پیش از دیکتاتورهایی که در این کشورها سرکار بودند حمایت می‌کردند ولی حالا یک باره خودشان را مدافع مردم و خواستار منافع مردم و آزادی و دموکراسی می‌دانند.

 وی افزود: تا یک ماه پیش سخنی از دموکراسی در این کشورها نبود و این همان رفتار دوگانه‌ای است که آمریکا و کشورهای اروپایی در قبال کشورهای مختلف اتخاذ می‌کنند، ولی مردم بحمدالله بیدار هستند این طور نیست که نفهمند یک کشوری مثل آمریکا، ظرف بیست روز چگونه چهره عوض می‌کند.

 آیت‌الله آملی لاریجانی با توصیه به ملت‌های انقلابی و مسلمان منطقه در شناخت توطئه‌هایی که سعی در انحراف نهضت‌های آنان دارد، اظهارکرد: مطلب مهمی که وجود دارد و امیدواریم که این کشورها به آن توجه داشته باشند این است که باید بهوش باشند تا برخی کشورها نتوانند این حرکت‌ها و این جنبش‌ها و انقلاب‌ها را به نفع خود مصادره کنند، چنان که در مصر به این سمت حرکت می‌کنند ولی مردم نشان دادند که میدان التحریر هیچ وقت خالی نخواهد شد تا مردم به خواسته‌های مشروع‌شان برسند و این میدان التحریر هر جای دیگر جهان اسلام هم وجود دارد.

 رئیس قوه قضاییه اظهار امیدواری کرد که این حرکت‌ها به یک جریان یکپارچه معنوی و فراگیر در همه کشورهای اسلامی منتهی شود.

 در ادامه این جلسه گزارش سفر سه روزه هیات عالی قضایی به استان هرمزگان مطرح و مقرر شد کار گروه ویژه‌ای در حوزه ریاست قوه قضائیه با بررسی نتایج و گزارش‌های سفرهای استانی رییس قوه قضاییه، پیشنهادات و راهکارهای اجرایی مطرح شده در این سفرها را بررسی و به منظور رسیدگی و تصویب آن به جلسه مسئولان عالی قضایی ارایه دهد.

 در این جلسه همچنین مقرر شد هیاتی ویژه از مسئولان عالی قضایی با بررسی دقیق وضعیت زندانیان کشور، طرحی را در خصوص ساماندهی زندانیان تحت قرار و جلوگیری از صدور آرای غیرمتناسب با جرایم تا پایان هفته تدوین کنند.

کد خبر 128805
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز