رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهارنظر درباره تعطیلی مدارس ابتدایی در روزهای پنجشنبه را نیازمند انجام یک کار کارشناسی دقیق دانست و تاکید کرد: این موضوع را در کمیسیون بررسی می‌کنیم.

مدرسه ابتدایی

علی عباسپور تهرانی‌فرد در گفت‌وگو با ایسنا، درباره بررسی طرح تعطیلی پنجشنبه‌های مدارس ابتدایی در شورای‌عالی آموزش و پرورش، گفت: این طرح دارای نقاط مثبت و منفی است که برای تصویب نهایی باید جنبه‌های منفی مورد توجه و دقت ویژه‌ای قرار گیرد تا مشکلی در آموزش این دانش‌آموزان ایجاد نشود.

به گفته نماینده مردم تهران یکی از نقاط مثبت این طرح افزایش علاقه‌مندی معلمان برای تدریس در مقطع ابتدایی است. متأسفانه هم‌اکنون معلمان علاقه‌ کمتری برای تدریس در دوره ابتدایی نشان می‌دهند؛ چراکه ساعات موظفی آنها بیشتر از ساعات تدریس در دوره‌های راهنمایی و دبیرستان است.

وی در ادامه همچنین خاطرنشان کرد: در دوره راهنمایی و دبیرستان، معلمان تنها در ساعات موظفی در مدارس حضور دارند اما معلمان ابتدایی باید طی هفته در تمام ساعات حضور داشته باشند که این امر باعث شده جذابیت تدریس در دوره‌ ابتدایی کاهش پیدا کند. این در حالی است که دوره ابتدایی حساس‌ترین مقطع تحصیلی است.

عباسپور تاکید کرد: اگر بتوانیم ساعات روز پنجشنبه را نه به‌صورت فشرده بلکه به‌صورت بازتر به 5 روز دیگر هفته اضافه کنیم مانند کاری که در بسیاری از کشورها انجام می‌شود تعطیلی روز پنجشنبه می‌تواند هم برای معلمان و هم دانش‌آموزان خردسال مؤثر باشد اما باید دقت شود که از کیفیت تدریس در اثر اینکه ساعت‌ها به روزهای دیگر منتقل می‌شود کاسته نشود و به مسائل آموزشی لطمه نخورد.

عباسپور بروز مشکل در خانواده‌هایی که پدر و مادر شاغل هستند را از پیامدهای منفی طرح تعطیلی پنجشنبه‌ها در مدارس ابتدایی دانست و گفت: تعطیلی مدارس برای این خانواده‌ها مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد؛ به‌خصوص هم‌اکنون که در اواسط سال تحصیلی قرار داریم و خانواده‌ها بر این اساس برنامه‌ریزی کرده‌اند؛ بنابراین، این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

کد خبر 125654

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

دیدگاه خوانندگان

وبگردی