چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۸۹ - ۰۹:۴۶
۰ نفر

مریم غفاری: وقت کم ، مشغله زیاد و بیشتر از همه مدیریت نکردن زمان که تنبلی هم چاشنی آن می‌شود دلایلی شده‌اند که استقبال مردم از خرید و مصرف محصولات غذایی آماده و نیمه آماده بیشتر شود....

غذاهای آماده

  غافل از اینکه نمک زیاد، شکر، مواد نگهدارنده و برخی افزودنی‌های غیرضروری به این مواد غذایی سلامتی شان را تهدید می کند و باید چند برابر وقت و هزینه بیشتری را صرف درمان خود کنند .

سبزی‌های منجمد: گهگاهی استفاده از سبزی های منجمد آن هم به دلیل کمبود وقت مشکلی ایجاد نمی‌کند ولی اگر مصرف اینگونه سبزی‌ها جایگزین همیشگی سبزیجات تازه شوند نه تنها ارزش غذایی مورد انتظار را ندارند بلکه هزینه زیادی را بر خانواده تحمیل می ‌کنند . سبزی‌های منجمد خواص سبزی‌های تازه را ندارند.

غذاهای آماده طبخ: پیتزاها، ساندویچ‌های آماده ، انواع ناگت‌ ها و شنیتسل های آماده که فقط کافی است آنها را در تابه یا مایکروفر قرار دهید، مواد غذایی‌ای هستند که به دلیل نمک فراوان، چربی زیاد و مواد‌افزودنی غیرضروری به سلامتی شما صدمه می زنند .

آبمیوه‌های آماده: آبمیوه‌های آماده در کنار شکر و کالری زیادشان، مواد نگهدارنده، مواد افزودنی و سدیم زیادی دارند.

شکلات‌های پرکالری: این شکلات‌ها که اغلب در کنار صندوق فروشگاه‌ها جایگزین پول خرد، به مشتری تحمیل می‌شوند، شکر و چربی زیادی دارند و کالری‌شان هم زیاد است.

ادویه‌های ترکیبی: گاهی دیده شده که افرادی سود‌جو ، در ترکیب ادویه‌ ها از موادی همچون پوست فندق و ... که به صورت پودر درآورده‌اند، با کمی ادویه اصلی مخلوط کرده و به مشتری عرضه می‌کنند، درحالی که این ادویه‌های مخلوط شامل اجزایی هستند که خودتان به راحتی می‌توانید آنها را بدون اضافه کردن نمک تهیه کنید.

نوشابه‌های گازدار: نوشابه‌های گازدار، پرکالری و سرشار از قند هستند و بررسی‌ها نشان داده است که مصرفشان موجب پوکی استخوان هم می‌شود.

آب‌های بطری شده: این محصول در مقایسه با آب آشامیدنی لوله‌کشی خیلی گران‌تر است و برای محیط‌زیست هزینه زیادی دارد. نصب یک فیلتر در شیر آب خانه خیلی کاربردی‌تر است.

چیپس و پفک: معمولا در هر فروشگاه و سوپر مارکتی یک قفسه کامل به اینگونه خوراکی ‌ ها تعلق دارد که بسته‌بندی های بسیار رنگارنگ و جذابی نیز دارند. چیپس یکی از خوراکی‌های خوش‌مزه اما بسیار پرنمک، پرکالری و کم‌خاصیت است. گاهی خوردن آنها برای تغییر و تنوع ذائقه مشکلی ندارد ولی اگر بخواهد جزو لیست اصلی و همیشگی خرید شما باشد مضر و نامطلوب است.

ساندویچ‌های آماده: این محصولات به خاطر بسته‌بندی و طرح‌های جذابشان قیمت بالایی دارند و اغلب شامل مقدار کمی نان، یک برش پنیر و یک برش نازک کالباس هستند؛ غذایی که ارزش غذایی کم و چربی و نمک زیادی دارد.

غذاهای گوشتی نیمه‌آماده: هزینه خرید غذاهای گوشتی نیمه‌آماده مانند کباب‌ های لقمه و همبرگرهای منجمد خیلی بیشتر از تهیه آنها با گوشت تازه است، ضمن اینکه گاهی از گوشت‌های بی‌کیفیت در این فراورده‌ها استفاده می‌شود که احتمال وجود باکتری ای.کلای در غذاهای گوشتی نیمه آماده بیشتر است.

انواع سس‌ها: اخیرا در سوپرگوشت‌ها دیده می شود که یک یخچال مجزا را به انواع سس‌ها اختصاص داده ‌ اند که انواع سس‌های مایونز و سس‌های گوجه مانند سس تند و سس ماکارونی گران‌تر و شورتر از سس ساده هستند. این سس ها نه تنها چربی و نمک بالایی دارند بلکه اشتهای خوردن را بیشتر کرده و منجر به چاقی می شوند .

کد خبر 125009

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز