چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۸۹ - ۰۷:۴۸
۰ نفر

ترجمه - اعظم محمودوند: غالبا اکثر مردم به‌دنبال این هستند که چگونه از هوس خوردن شیرینی‌جات جلوگیری کنند اما تنها تعداد اندکی می‌توانند در این راه موفق شوند.

شیرینی

اگر شما نیز جزو همان افرادی هستید که برای کاهش میلتان به شیرینی‌جات و مواد قندی تلاش کرده‌اید، حتما می‌دانید انجام این کار بسیار دشوار است.

اعتیاد به شیرینی مثل اعتیاد به الکل یا نیکوتین است؛ بدن شما به شیرینی وابسته می‌شود و حتی وقتی که مقدار بسیار ناچیزی شیرینی از رژیم غذایی‌تان کاسته می‌شود انرژی‌تان را از دست می‌دهید و احساس ضعف می‌کنید.

یکی دیگر از اثرات جانبی اعتیاد به شیرینی این است که آستانه تحمل شیرینی بدنتان بالاتر می‌رود، یعنی اینکه بدن شما می‌تواند در یک لحظه مقادیر زیادی قند داشته باشد. شما می‌توانید تنقلات شیرین میل کنید اما بهتر است برای حفظ سلامتی مصرف آنها را کنترل کنید. هوس شیرینی علائم زیادی دارد و گاهی اوقات مردم به هیچ وجه تشخیص نمی‌دهند که هوس خوردن شیرینی دارند. برای مثال وقتی که یک روز شیرینی میل نمی‌کنید کم‌تحرک و دچار کمبود انرژی می‌شوید. از جمله نشانه‌های دیگر هوس خوردن شیرینی‌جات، شامل: بیش فعال شدن پس از خوردن شیرینی و تنقلات شیرین و علائم دیابتی (تشنگی و میل به دفع ادرار دائمی، مستعد عفونت بودن و...) است. با این حال در این مرحله شما هنوز به بیماری دیابت مبتلا نشده‌اید. مواد قندی باعث می‌شود حتی در زمان سیری نیز احساس گرسنگی کنید.

جلوگیری از هوس خوردن شیرینی‌جات کار بسیار دشواری است. برای شروع شما می‌توانید هرگونه تنقلات شیرین را از منزلتان خارج کنید. شیرینی‌جات نخرید و درصورت امکان از مراجعه به غرفه‌های فروش این نوع خوراکی‌ها خودداری کنید.

در عوض می‌توانید به خوراکی‌های بدون قند روی بیاورید. این نوع غذاها در همه جا یافت می‌شوند؛ زیرا مصرف‌کنندگان بسیاری وجود دارند که مراقب سلامتی خود هستند. آنها معمولا تحت عنوان خوراکی‌های بدون شکر یا رژیمی عرضه می‌شوند. بنابراین پیدا کردن آنها کار چندان سختی نیست اما فراموش نکنید که اکثر آنها حاوی مقدار زیادی شیرین کننده‌های مصنوعی هستند و ثابت شده است که این مواد برای سلامتی مضر است. استفاده از غلات کامل نیز روشی مؤثر برای جلوگیری از میل شدید به خوردن شیرینی‌جات است؛ زیرا غذاهای حاوی غلات کامل، سرشار از فیبر و مواد مغذی دیگر است.

خوردن سبزیجات فیبردار نیز شیوه خوب دیگری است که می‌توانید امتحان کنید. با خوردن سبزیجات فیبردار می‌توانید از مقدار مواد قندی رژیم غذایی‌تان کم کنید؛ زیرا شما با خوردن آنها احساس سیری خواهید کرد و موفق به فرونشاندن هوس شیرینی خود خواهید شد. آن دسته افرادی که میل شدیدی به خوردن شیرینی‌جات دارند می‌توانند این کار را شروع کنند. با توجه به کمی چسبناک بودن محلول‌های قندی غلیظ و خون حاوی قند بالا، بهتر است که برای تنظیم شدن جریان خونتان آب بنوشید.

ورزش نیز روش مناسبی برای تعدیل هوس شیرینی است. نکته مهم این است ورزش کردن نه تنها شما را سالم‌تر، بلکه از نظر ذهنی نیز قوی‌تر می‌کند. با جسمی تندرست و ذهنی قوی مبارزه با این هوس‌ها آسان‌تر خواهد شد. شما برای مهار هوس‌های شیرینی‌تان نیاز به استراحت نیز خواهید داشت. استراحت کافی به شما کمک می‌کند که جلوی هوس شیرینی‌تان را بگیرید؛ زیرا بی‌خوابی باعث می‌شود که بدن برای حفظ خود نیاز به قند بیشتری داشته باشد.

همان‌گونه که قبلا ذکر شد، اگر یاد بگیرید که قندها را بشناسید و از خوردن آنها پرهیز کنید در مهار میل به خوردن شیرینی بسیار موفق خواهید شد. نخستین گام برای سرکوب هوس شیرینی، شناخت علائم اعتیاد به مواد قندی و محرک‌هایی است که شما را وادار به خوردن این مواد می‌کند. سپس، شناسایی آن ماده قندی و اجتناب از مصرف آن، داشتن ذهنی قوی و برنامه‌ای منظم بهترین راه برای سرکوب هوس‌های خوردن شیرینی‌جات است.

با تلاش برای کسب عادت‌های سالم خوردن، پی‌خواهید برد که هر روز انرژی‌تان بیشتر خواهد شد و احساس بهتری خواهید یافت. اگر به‌دنبال موفقیت‌های طولانی مدت هستید بسیار حائز اهمیت است که عادت‌های درست را در خود ایجاد کنید.

هلث نیوز

کد خبر 130588

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز