گروه شهری: براساس طرح تفصیلی شهر تهران، تامین فضای پارک و احداث پارکینگ مورد نیاز برای تمامی ساختمان‌ها در همه پهنه‌ها الزامی شد.

مهدی چمران رئیس شورای شهر

دیروز در جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران و در ادامه بررسی لایحه طرح تفصیلی یکپارچه شهر تهران، همچنین صدور پروانه باکسر پارکینگ ممنوع اعلام شد. به گزارش همشهری، دیروز همچنین شورا تصویب کرد، برای ساختمان‌هایی که از قبل پروانه با کسر پارکینگ صادر شده است صدور هرگونه گواهی عدم‌خلاف یا پایان ساختمان منوط به تامین پارکینگ در همان ساختمان یا در شعاع 250 متری از ساختمان مذکور باشد.

در این‌باره هیربد معصومی معاون شهر‌سازی‌ و معماری شهرداری تهران طی سخنانی در صحن علنی شورای شهر از صدور بخشنامه‌ای سخن گفت که براساس آن عوارض کسری پارکینگ ممنوع اعلام شده است. وی گفت: از افراد تعهد می‌گیریم که بروند و کسری پارکینگ خود را تامین کنند. به‌گفته وی شهرداری امتیازات بسیاری برای سرمایه‌گذارانی که قصد ساخت پارکینگ در شهر تهران را دارند در نظر گرفته است ضمن اینکه طی توافقنامه‌ای با اداره کل ثبت اسناد استان تهران مقرر شده تا برای پارکینگ‌های مکانیزه نیز سند صادر شود.

15 میلیارد تومان برای خرید دستگاه‌های زباله سوز بیمارستانی

دیروز شورای اسلامی شهرتهران در قالب طرحی پیشنهاد تامین 15میلیارد تومان اعتبار برای دفع اصولی پسماندهای ویژه پزشکی را به دولت و مجلس شورای اسلامی به تصویب رساند. در این‌باره مهدی چمران رئیسشورای اسلامی شهر تهران تاکیدکرد: زباله‌های بیمارستانی باید در خود بیمارستان‌ها از بین برده شود تا با سایر پسماندهای عادی مخلوط نشود. رسول خادم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر نیز گفت: حدود 7هزار مطب، تزریقاتی، دندانپزشکی، مراکز خدمات درمانی و کلینیک و درمانگاه در شهر تهران وجود دارد که کار جمع‌آوری و دفع پسماندهایشان بدون هیچ نظارتی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: به‌رغم اینکه در سال 87 شورای شهر برای راه‌اندازی سیستم زباله سوز استاندارد، ردیفی را به تصویب رساند اما متأسفانه با وجود همه کمک‌های شهرداری تهران در این‌باره، درگیری وزارت بهداشت با شهرداری منجر به اصرار این وزارتخانه بر نصب اتوکلاو به جای دستگاه زباله‌سوز شد.

این درحالی است که به گفته خادم سیستم اتوکلاو استاندارد نیست و نمی‌تواند به‌طور کامل از پسماندهای بیمارستانی رفع خطر کند. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر افزود: در 8 سال گذشته وزارت بهداشت اراده‌ای برای تفکیک زباله‌های بیمارستانی نداشته و با فرافکنی، مسئله را از سر خود باز کرده است. به گفته خادم، حتی وزارت بهداشت ردیف اختصاص یافته برای راه‌اندازی زباله سوز را هرساله صرف بخش‌های دیگر کرده است.

بنا براین گزارش، معصومه ابتکار رئیس کمیته محیط‌زیست شورای شهر نیز گفت: دستگاه‌های اتوکلاو که مورد تایید وزارت بهداشت برای عادی‌سازی زباله‌های بیمارستانی است، استاندارد نبوده و تولید شیرابه می‌کند.ابتکار با اشاره به قانون جامع مدیریت پسماند کشور تایید کرد: ایده‌آل این قانون، جمع‌آوری زباله‌های بیمارستانی به‌صورت شبکه‌ای و انتقال امن آنها به مراکزی است که کار امحا یا عادی‌سازی پسماندهای ویژه در آنجا صورت گیرد. این درحالی است که تاکید شورای شهر، شهرداری و سازمان محیط‌زیست راه‌اندازی سیستم زباله سوز مرکزی است که مسئولیت آن به گفته ابتکار به‌طور مستقیم بر عهده وزارت بهداشت است.

پیشنهاد اصلاح برنامه مبارزه با آلودگی هوا

دیروز شورای شهر تهران با توجه به شرایط نامساعدی که هم‌اکنون شهر تهران به لحاظ آلودگی هوا با آن مواجه است، پیشنهاد خارج از دستوری را در این‌باره به تصویب رساند.این پیشنهاد شامل اصلاح برنامه پیشنهادی کاهش آلودگی هوا به دولت و سازمان محیط‌زیست در قالب یک ماده واحده بود. بنا براین گزارش، در بخشی از مقدمه این طرح آمده است: در حال حاضر به‌دلیل پیشرفت علم و ظهور تکنولوژی‌های جدید و تاکید بر پروتکل‌های مبتنی بر کاهش آلاینده‌ها، در برنامه‌های مدیریت کیفیت هوا که مصوب سال 79 هیات دولت است، باید بازنگری صورت گیرد.

بخشی از خطوط اصلی این برنامه پیشنهادی عبارت است از: کاهش انتشار آلاینده‌ها از منابع ثابت و متحرک، توسعه حمل‌ونقل عمومی، اصلاح و جایگزینی و استاندارد‌سازی‌ انواع سوخت، توسعه سیستم‌های پاک کم‌مصرف و برقی (خودروها و موتورسیکلت‌ها) ساماندهی و استقرار صنایع و خروج صنایع آلاینده از تهران و به‌روزرسانی استانداردها.

مهندسین متعهدانه‌تر رفتار کنند

رئیس شورای شهر تهران در جلسه دیروز با اشاره به زلزله شب گذشته در استان کرمان گفت: بدون‌شک این زلزله هشداری است برای ما و تاکید مکرر بر لزوم صدور شناسنامه فنی برای ساختمان‌های تهران که هنوز اجرایی نشده است. وی در اعتراض به مهندسین سازمان نظام مهندسی به‌دلیل غلبه نگاه مالی و متعاقب آن بی‌توجهی به استحکام بنا گفت: ساختمان‌های شهر تهران باید براساس اصول صحیح و درست بنا شود نه اینکه مردم باوجود همه هزینه‌هایی که در ساخت بنا می‌کنند به‌دلیل عدم‌نظارت و تعهد در ساختمان‌های غیرمقاوم زندگی کنند.

وی اظهار داشت:‌بارها اعلام کرده‌ایم که شورای شهر آماده است در جلسات مشترک با دست اندرکاران سازمان نظام مهندسی به حل و فصل مشکلاتی که بر سر راه اجرایی‌شدن شناسنامه فنی ساختمان است بپردازد اما آنها در عوض فقط نامه و مقاله‌های تبلیغی و احساسی نوشتند. چمران گفت: خواهشمان از دوستان در سازمان نظام مهندسی این است که متعهدانه‌تر رفتار کنند.

تقدیر از عباس شیبانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر

دیروز اعضای شورای شهر تهران از عباس شیبانی بابت اینکه حقوق 8 سال فعالیت خود در شورای شهر تهران را یکجا به ساخت و تجهیز بیمارستان حضرت زینب(س) (ویژه بانوان) اختصاص داد تقدیرکردند. به گفته رئیس شورای شهر تهران عباس شیبانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در تمام 8 سال فعالیت خود در شورای شهر از هیچ‌گونه امکانات، حقوق و حتی خودروی شورا استفاده نکرده است.

وی گفت: امسال که بحث ساخت و تجهیز بیمارستان خیریه حضرت زینب(س) مطرح شد شیبانی تمام مبالغی را که تا‌کنون دریافت نکرده بود به این امر اختصاص داد. حسن بیادی نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیزبا اشاره به زهد خاص عباس شیبانی گفت: به عقیده بنده نمونه آقای شیبانی روی کره زمین وجود ندارد. وی افزود: دکتر شیبانی نه‌تنها از شورای شهر حقوق دریافت نکرده‌ بلکه از ابتدای انقلاب نیز در هر سمتی مشغول بوده حقوقی دریافت نکرده و به حقوق بازنشستگی خود اکتفا کرده است.

کد خبر 123760

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز