سمیه شرافتی: بیشتر پدر و مادرها از دیدن فرزند نوجوانشان که به زور از جایش بلند می‌شود تا جواب تلفن را بدهد یا کنترل از راه دور تلویزیون را هم می‌خواهد با پایش بردارد، عصبانی می‌شوند و از خود می‌پرسند چرا کودک فعال و پرجنب‌وجوش دیروز، تبدیل به نوجوان تنبل امروز شده است.

نوجوانان


 به‌نظر می‌رسد که تنبلی دوران نوجوانی، یک مشکل جهانی است و اکثر خانواده‌ها را درگیر خود کرده است.
تازه‌ترین مطالعات انجام‌شده نیز شاهد این مدعاست. یکی از این مطالعات که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده و نتایج آن به‌تازگی منتشر شده است، نشان می‌دهد که از 9‌سالگی تا 15سالگی، افت شدیدی در میزان فعالیت بدنی بچه‌ها رخ می‌دهد که بسیار قابل‌توجه است.به گزارش آسوشیتدپرس، در مطالعه این محققان، مشخص شده که در سن 9‌سالگی، 90درصد بچه‌ها، تقریبا در بیشتر روزها، تا 2ساعت فعالیت و تحرک دارند اما وقتی به سن 15سالگی می‌رسند، این میزان تنها به 3درصد آنها محدود می‌شود.

در این بررسی همچنین مشخص شده که تنها یک‌سوم از نوجوانان به توصیه استاندارد ورزش متخصصان در این سن، عمل می‌کنند؛ اینکه باید یک ساعت در روز ورزش‌های باشدت متوسط تا شدید، مانند شنا، دوچرخه‌سواری یا پیاده‌روی تند انجام دهند. این محققان هشدار داده‌اند که چنین روندی به شدت خطرناک است چرا که می‌تواند پایه‌ای برای زندگی کم‌تحرک آینده آنها محسوب شود. نکته قابل‌تأمل در نتایج این مطالعه، آن است که در آن مشخص شده وضعیت دختران به مراتب وخیم‌تر از پسران است و این نه تنها می‌تواند در سلامت خود آنان تأثیر بگذارد، بلکه روی سلامت نسل آینده نیز مؤثر است.
این محققان که نتایج مطالعه‌ خود را در نشریه انجمن پزشکی آمریکا چاپ کرده‌اند، این موضوع را به تغییر سبک زندگی نوجوانان نسبت به کودکان، مربوط دانسته‌اند.

آنها می‌گویند کم شدن ساعات زنگ تفریح و ورزش و تمایل بیشتر نوجوانان به نشستن روبه‌روی رایانه، بازی‌ها و فعالیت‌های رایانه‌ای و تماشای فیلم و دی‌وی‌دی، باعث شده که میزان کلی تحرک آنها نسبت به دوران کودکی بسیار کمتر شود. این در حالی است که برخی از روانشناسان عقیده دارند تغییرات هورمونی و رفتاری که در دوران بلوغ رخ می‌دهد، نوجوانان را مستعد کم‌تحرکی و تنبلی می‌کند. علت اما هرچه باشد، همان طور که اشاره شد، زنگ خطری برای سلامت نسل‌ آینده است. نتایج این مطالعه در حالی منتشر شده که بحث بر سر توصیه‌نامه جدید انجمن اطفال آمریکا مبنی بر لزوم اندازه‌گیری کلسترول خون کودکان در سنین پایین و چک دوره‌ای آن، هنوز ادامه دارد.

به گفته متخصصان این انجمن، روند تشکیل پلاک‌های آترواسکلروزی، یعنی آنچه منجر به سفتی و تنگی عروق تغذیه‌کننده قلب می‌شود؛ از سن کودکی آغاز می‌شود و بنابراین مهم است که میزان کلسترول قابل‌رسوب در رگ‌ها را در همین سن ارزیابی کنیم.این محققان می‌گویند: بالا ماندن سطح کلسترول بد خون، تا سن 8سالگی، با وجود انجام توصیه‌های غذایی و ورزش، باید مورد توجه پزشکان قرار گیرد و داروی پایین‌آورنده چربی خون، از دسته استاتین‌ها، برای کودک تجویز شود.

همه این ملاحظات، به‌دلیل رشد روزافزون بیماری چاقی در کودکان است که با کم‌تحرکی دوران نوجوانی و تغذیه ناسالم آنها، ادامه پیدا می‌کند و نهایتا فرد را به سمت انواع بیماری‌های مزمن هدایت می‌کند؛ از بیماری‌های قلبی و عروقی گرفته تا دیابت و فشارخون. اما نکته مهم این است که کنترل چاقی در کودکان و نوجوانان و برنامه‌ریزی برای تحرک و فعالیت بدنی بیشتر آنها، باید متناسب با علایق و ویژگی‌های خاص آنها در این دوران و همچنین نیازهای تغذیه‌ای آنها انجام شود.

نمی‌توان همان رژیمی را که برای بزرگسالان تدوین شده، عینا یا حداکثر با تغییرات جزئی، برای کودک یا نوجوان هم پیاده کرد. در این مورد باید متخصص تغذیه نظر بدهد. در مورد ورزش هم، کارشناسان عقیده دارند که بهتر است برنامه ورزش‌های مفرح و دسته‌جمعی برای نوجوانان ترتیب داده شود تا در حین آموزش و یادگیری رفتار اجتماعی و لذت بردن از حضور در جمع همسالان و دوستان، به تحرک و فعالیت بیشتر متمایل و علاقه‌مند شوند.

کد خبر 117588

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار