همشهری آنلاین: رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که اگر امریکایی‌ها آماده باشند که با ایران وارد ایجاد شرکت‌های مشترک برای ساخت نیروگاه اتمی و کنسرسیوم تولید سوخت شوند ما آماده مذاکره با آنها هستیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی اکبر صالحی در گفتگویی با شبکه العالم با اشاره به اهمیت تامین سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران اظهار داشت: ایران به فعالیت غنی‌سازی خود در زمینه تولید سوخت برای راکتور تهران که کاربردی پزشکی و درمانی دارد همچنان ادامه می‌دهد.

وی درخصوص مذاکرات آینده بین ایران و گروه وین ( آمریکا، فرانسه، روسیه و آژانس بین المللی انرژی اتمی) گفت: تا این لحظه هیچ پاسخ رسمی دریافت نکرده ایم. واکنش هایی در رسانه ها است اما این واکنش ها بیانگر واکنش های رسمی نیست.

تولید سوخت در ایران ادامه می یابد

صالحی افزود: آنها آماده ورود به مذاکرات هستند و ما نیز اعلام کرده ایم که آماده ورود به مذاکرات حتی همین امروز هستیم، اما بدون پیش شرط وبراساس بیانیه تهران؛ از این رو منتظر خواهیم ماند اما این بدان معنا نیست که صرفا منتظربمانیم و کاری صورت ندهیم بلکه همزمان به تولید عملیات سوخت در ایران ادامه می دهیم.

وی درپاسخ به این سوال که اگر سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران در اختیار ایران قرار گیرد آیا تهران آماده خواهد بود که موضوع غنی سازی سطح 20 درصد را مورد بحث قرار دهد، گفت: ما همان اول اعلام کردیم که نمی خواستیم غنی سازی در سطح 20 درصد انجام دهیم و همه جهان این موضوع را می داند.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: یک سال پیش به آژانس بین المللی انرژی اتمی به منظور تهیه سوخت برای راکتور تهران نامه نوشتیم اما دولت هایی که آمادگی تولید این سوخت را داشتند شروط غیرقابل قبولی را مطرح کردند.

حفظ آبروی غرب با آغاز مذاکرات وین

وی افزود: ما 20 سال پیش سوخت راکتور تهران را بدون هیچ شروطی و با پرداخت پول دریافت کردیم اما اکنون به خاطر اینکه یک پرونده جعلی تحت عنوان موضوع هسته ای بوجود آورده اند - که ما آن را ساختگی و سیاسی می دانیم - و بر اساس آن شروط غیرقابل توجیه وغیرمنطقی را نیز مطرح کردند که به همین دلیل مذاکرات تامین سوخت متوقف شد.

صالحی گفت: فکر می کنیم که گروه وین وارد مذاکرات شود این راهی برای خروج از بن بست با حفظ آبرو برای غرب و به نفع هر دوطرف خواهد بود.

وی افزود: ما وارد غنی سازی 20 درصد اورانیوم شدیم زیرا ورود به غنی سازی 20 درصد بر ما تحمیل شد.

غنی سازی اورانیوم مطابق قوانین بین المللی حق ایران است

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: غنی سازی اورانیوم نه در سطح 20 درصد بلکه با هر درجه ای برای امور صلح آمیز حق ما است وما مطابق میثاق های بین المللی متعهد شده ایم که حقوق خود را درچارچوب فعالیت صلح آمیز در فناوری هسته ای حفظ کنیم و این حق ما است واما قبلا اعلام کردیم که قصد نداریم همه اورانیوم خود را به 20 درصد تبدیل کنیم زیرا ما احتیاجی به این مقدار نداریم فقط آن را برای راکتور تحقیقاتی تهران می خواهیم.

احتمال ساخت راکتور دیگری نظیر راکتور تهران

وی خاطرنشان کرد: شاید راکتور دیگری نظیر راکتور تهران که طراحی آن را از چند ماه پیش آغاز کرده ایم و مکان آن را هنوز مشخص نکرده ایم تا بتوانیم رادیو دارو برای بیماران بویژه بیماران سرطانی تولید کنیم .

صالحی گفت: ما نمی خواهیم همه اورانیوم موجود در ایران را به 20 درصد تبدیل کنیم و ما اقدام به تولید سوخت 20 درصد به میزانی که لازم داریم خواهیم کرد نه بیشتر از آن.

آمریکا آماده همکاری باشد؛ مذاکره خواهیم کرد

وی درپاسخ به این سوال که اگر آمریکا موافقت کند ایران آماده است که وارد مذاکرات با آن شود و همچنین فعالیت مشترک با آمریکا در زمینه هسته ای و ساخت نیروگاه ها و غنی سازی یا ایجاد شرکت های مشترک داشته باشید، تصریح کرد: این یک سوالی فرضی است اما اگر آمریکایی ها آماده باشند که با ایران وارد ایجاد شرکت های مشترک برای ساخت نیروگاه های اتمی وایجاد کنسرسیوم برای تولید سوخت شوند ما آماده مذاکره با آنها هستیم و وارد شراکت با آنها می شویم و آن را قبلا اعلام کرده ایم اما مذاکرات سیاسی چیز دیگری است و به تصمیم گیران در امور سیاسی بازمی گردد.

تولید نسل های جدید سانتریفیوژ

رئیس سازمان انرژی اتمی در باره اینکه مسوولان آژانس بین المللی انرژی اتمی چندی پیش مطرح کردند که ایران راه اندازی دستگاه های نسل جدید سانتریفوژ برای غنی سازی اورانیوم را آغاز کرده است؛ تصریح کرد: ما وارد تولید نسل جدیدی از سانتریفیوژها شده ایم که هم اکنون در مرحله آزمایش و نه تولید است.

وی با بیان اینکه ما این مساله را قبلا اعلام کرده ایم و چیز جدیدی نیست، اظهار داشت: ما به حمد خداوند دستاوردهای بزرگی را در زمینه تولید نسل های جدیدی از سانتریفیوژ ها محقق کرده ایم اما فعلا همه آنها در مرحله آزمایش بسر می برند و ممکن است مرحله آزمایش ظرف یک تا سه سال طول بکشد تا اینکه به درجه ای برسیم که بتوانیم تولید را به شکل صنعتی انجام دهیم.

صالحی خاطرنشان کرد:تزریق یواف 6 به دستگاه های نسل جدید هم اکنون انجام می شود اما در سطح آزمایشی ونه برای تولید صنعتی .

وی تصریح کرد: این سانتریفیوژها شامل نسل دوم و سوم است و به لحاظ علمی و تحقیقاتی نیز توانایی تولید نسل های آینده نیز فراهم خواهد شد.

جزئیات توافق با روسیه

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره جزییات پیشنهادات ایران به روسیه درباره تشکیل کنسرسیوم مشترک برای تولید سوخت هسته ای و پاسخ روسیه به این مساله گفت: پیشنهادات زیادی وجود دارد که به روسیه ارایه کردیم از جمله پیشنهاد ایجاد شرکتی برای راه اندازی بوشهر بود و با وجود اینکه ما تجارب و مهارت داریم اما ترجیح می دهیم که شرکتی مشترک را ایجاد کنیم تا از تجارب و مهارت های روس ها استفاده کنیم؛ و روسها به طور اصولی با تاسیس شرکت اول موافقت کردند.

مذاکره با روس ها برای تولید اشتراکی سوخت هسته ای

وی درباره تولید سوخت هسته ای به طور مشترک با روسیه اظهار داشت: توافقنامه ای با روس ها برای تضمین تامین سوخت بوشهر برای 10سال داریم وما علاوه بر این وارد مذاکرات مقدماتی واصولی با روسها به منظور تولید سوخت به طورمشترک شدیم زیرا ما امکاناتی در ایران و روسها هم امکانات گسترده ای دارند.

صالحی گفت: ما درصدد هستیم سوخت را زیر نظر روسها وتحت لیساس روسیه تولید کنیم و در همین ارتباط بخشی از سوخت می تواند در اراضی روسیه و بخشی از آن در ایران تولید شود .

وی تصریح کرد: تا این لحظه پاسخ روسها به پیشنهاد ایران مثبت بوده اما هرگونه پاسخ جامع و کامل به مذاکرات آتی و مطالعه بیشتر نیازمند است و منتظریم تا به حمد خداوند نشانه های مثبتی که از طرف روس ها وجود دارد منجر به امضای توافقنامه شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی درپاسخ به این سوال که در صورت موافقت روسیه با پیشنهاد تولید سوخت به طور مشترک،مساله غنی سازی در ایران چگونه خواهد بود؛ خاطرنشان کرد: ایران به غنی سازی ادامه خواهد داد به این صورت که فرض کنیم ایران نیازمند 100 میله سوخت است ممکن است که روسیه 70 میله سوخت تولید کند و ما در ایران 30 میله سوخت در خاک خود تولید کنیم اما تحت نظارت روسیه که این امر مساله مهمی است.

احتمال ساخت مکان جدید غنی سازی در سال آینده

وی در باره تعیین مکان های جدیدی برای غنی سازی اورانیوم درایران گفت: 10 مکان تعیین شده است اما این بدان معنا نیست که ما ساخت وساز را در این 10 مکان آغاز می کنیم زیرا این امر در رابطه با آینده است و ما در احداث مکان های جدید عجله ای نداریم.

صالحی افزود:در عین حال ممکن است که براساس دیدگاه رییس جمهوری و دستورات وی سال آینده ساخت یکی از این مکان ها را آغاز کنیم یعنی ممکن است این کار صورت گیرد اما فرض اول این است که ما عجله ای در این باره نداریم.
رییس سازمان انرژی اتمی درباره تاسیسات فوردو گفت: کار در تاسیسات فوردو درجریان است و همه امور براساس برنامه پیش می رود.

وی گفت: نیروگاه اتمی بوشهر از بهترین نیروگاه های موجود در جهان از نظر معیارهای سلامت و ایمنی است.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به تاریخچه و مراحل ساخت نیروگاه بوشهر اظهار داشت: ساخت این نیروگاه درحدود سال 1974-1975 میلادی آغاز شد وازآن زمان تاکنون 35-36 سال می گذرد ومی توان گفت که نیروگاه اتمی بوشهر تنها نیروگاه اتمی در جهان است که ساخت آن این مقدار طول کشیده است.

وی افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی حدود 80 درصد کار نیروگاه اتمی بوشهر انجام شده بود، اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این اقدام متوقف شد و کارشناسان آلمانی ایران را ترک کردند و بعد از آن نیز جنگ تحمیلی علیه ایران صورت گرفت.

صالحی خاطرنشان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران بعد از جنگ مذاکرات خود را با کشورهای دیگر برای تکمیل و ساخت نیروگاه اتمی بوشهر آغاز کرد، و در نتیجه به توافقی با کشور روسیه در سال 1992 میلادی دست یافت.

وی گفت: اما توافقنامه اساسی در سال 1996 میلادی بسته شد و بعد از آن در سال 1998 توافقنامه دیگری امضا شد؛ یعنی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی کار در زمینه نیروگاه اتمی بوشهر در سال 1998میلادی آغاز شد و حدود 12 سال طول کشید.

نیروگاه اتمی بوشهر در آستانه تولید انرژی برق

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: به یاری خداوند متعال همانطور که شاهد بودیم سوخت گذاری نیروگاه بوشهر آغاز شد و نیروگاه اتمی بوشهر درآستانه تولید انرژی برق است و انشاء الله در ماه های آینده به خطوط برق سراسری متصل خواهد شد.

انتقال بیش از 60 میله سوخت به ساختمان اصلی نیروگاه

وی درباره مراحل بعد از آغاز عملیات انتقال میله های سوخت به درون نیروگاه اتمی بوشهر و تعداد میله های سوخت منتقل شده به درون نیروگاه تا این لحظه گفت: تعداد میله های سوخت موجود 163 عدد است که اکنون درخارج از ساختمان اصلی نیروگاه اتمی بوشهر قرار دارد و عملیات انتقال آن در 21 اوت آغاز شد و تاکنون حدود بیش از60 میله سوخت به ساختمان اصلی نیروگاه منتقل شده است.

صالحی گفت: همانطور که شاهد بودیم انتقال سوخت امری بسیار کند است یعنی چند ساعت انتقال سوخت از خارج به ساختمان اصلی طول می کشد. وی افزود: در بوشهر با مشکل گرمی هوا مواجه هستیم به همین دلیل کار اصلی انتقال در شب صورت می گیرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: انتقال کامل سوخت حدود 20 تا 25 روز طول می کشد و با توجه به این که کار سوخت گذاری چند روزی است که آغاز شده از این بعد 10 تا 15 روز دیگر طول می کشد تا کار انتقال تمامی 163 میله سوخت به داخل ساختمان اصلی نیروگاه اتمی بوشهر انجام شود؛ و بعد از آن میله های سوخت از محل انبار کنونی به قلب اصلی راکتور منتقل می شود.

وی تصریح کرد: انتقال هریک ازمیله ها حدود یک ساعت طول می کشد یعنی اگر درطول 24 ساعت کارشناسان در این زمینه کار کنند حداقل هشت روز نیاز است اما در عمل بیشتر ازاین زمان می برد و ممکن است سه هفته برای انتقال سوخت از انبار کنونی به قلب راکتور نیاز باشد.

انتقال سوخت و آغاز مرحله بدون بازگشت

صالحی گفت: نیروگاه اتمی بوشهر با انتقال سوخت به داخل آن وارد مرحله بدون بازگشت رسیده است و من یک ماه پیش این مطلب را گفتم؛ قبل از اینکه سوخت را از خارج ساختمان اصلی به ساختمان اصلی منتقل کنیم اعلام کردیم که ما به مرحله بدون بازگشت رسیدیم یعنی همانطور که شاهد بودید همه امور نیروگاه اتمی بوشهر در پایان کار خود است اما امر باقی مانده انتقال میله های سوخت به قلب راکتور است.

برخورداری نیروگاه بوشهر از بهترین معیارهای جهانی از نظر سلامت و ایمنی

وی درباره تکنولوژی بکاررفته دراحداث نیروگاه اتمی بوشهر گفت: تکنولوژی بکار رفته دوگانه است یعنی درآن ازتکنولوژی روسی و غربی استفاده شده است و ما هم اکنون در تکنولوژی غربی و شرقی مهارت داریم و درباره سلامت وامنیت هسته ای باید بگویم که این نیروگاه از بهترین معیارها برخوردار است زیرا آژانس بین المللی انرژی اتمی بر معیارهای سلامت و امنیت در این نیروگاه نظارت دارد.

صالحی افزود: این معیارها؛ معیارهای بین المللی به شمار می رود لذا نیروگاه اتمی بوشهر از بهترین نیروگاههای موجود در جهان از نظر معیارهای سلامت و ایمنی است.

ویژگی های ایمنی نیروگاه اتمی بوشهر

رئیس سازمان انرژی اتمی درپاسخ به سوالی درباره نگرانی برخی کشورهای عربی درباره نیروگاه اتمی بوشهر و احتمال نشت تشعشعات هسته ای از آن گفت: این نگرانی ها و دغدغه ها وارد نیست زیرا نیروگاه به گونه ای طراحی شده است که نمی تواند هرگونه حادثه ای بوقوع بپیوندند چرا که به طور ذاتی اگرهرگونه حادثه ای روی دهد این نیروگاه از خودش محافظت می کند وهیچ جای نگرانی نیست و خدای نکرده اگر یک زمانی حادثه ای هم روی دهد این نیروگاه از خود محافظت می کند و این حادثه درحد بسیار محدود یعنی درداخل خود ساختمان اصلی است.

صالحی درباره معیارهای سلامت و ایمنی بوشهر افزود: نیروگاه بوشهر دارای دو کره است که یکی از آنها فولادی و دیگری بتونی است و اگر هرگونه حادثه ای روی دهد کره فولادی بسیار قوی است؛ علاوه بر آن بعد از کره فولادی کره بتونی قرار دارد.

وی افزود: طراحی نیروگاه بوشهر به لحاظ ایمنی طوری انجام شده که حتی اگر یک هواپیمای مسافربری به کره بتونی آن برخورد کند هیچ حادثه ای رخ نمی دهد زیرا معیارهای سلامت، امنیت و ایمنی آن بسیار بالا است.

رئیس سازمان انرژی اتمی درپاسخ به سوالی درباره تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه نیروگاه اتمی بوشهر و این که آیا از جنبه فنی هم اکنون زمان هرگونه حمله به این نیروگاه به دلیل شروع سوخت گذاری آن گذشته است؛ گفت: راکتور بوشهر اکنون راکتوری اتمی است زیرا سوخت اکنون درداخل ساختمان اصلی آن قرار دارد واگر این نیروگاه هدف قرار گیرد، این اقدام مغایر با قوانین و پیمان های بین المللی و پروتکل های موجود خواهد بود و ما از همان آغاز تاکید و اعلام کردیم که چیزی به نام حمله رژیم اسراییل به نیروگاه اتمی بوشهروجود ندارد واین را بارها تکرار واعلام کردیم ودکتر احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران نیز این امر را اعلام کرد و آنها جرائت انجام این کار را ندارند.

وی افزود: اما ما همه ملاحظات و احتیاط ها را مد نظر قرار داده ایم یعنی ما به هیچ تهدیدی بی توجه نیستیم و همواره در برابر هر گونه تهدیداتی بیدار و هوشیار هستیم ولی این تهدیدات را جدی نمی گیریم.

صالحی اظهار داشت: اکنون نیروگاه بوشهر درحیطه قوانین بین المللی قرار دارد و از جانب قوانین بین المللی محافظت می شود.

فاجعه حمله به نیروگاه بوشهر؛ انتشار تشعشات تا صدها کیلومتر

وی تاکید کرد: طراحی نیروگاه به گونه ای است که اگر یک فروند هواپیمای مسافربری به کره خارجی برخورد کند نیروگاه می تواند از خود محافظت کند اما فرض کنیم که بخواهند به آن حمله کنند و آن را با بمب های چندین تنی بمباران کنند طبیعتا فاجعه ای روی خواهد داد و انتشار تشعشعات از مرزها عبور خواهد کرد و صدها کیلومتر منتشر خواهد شد اما اطمینان داریم که این مساله هیچگاه روی نخواهد داد.

کد خبر 115161
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز