دوشنبه ۱ شهریور ۱۳۸۹ - ۰۸:۲۳
۰ نفر

سگ‌ها می‌‌توانند سرطان ریه را که بیماری کشنده‌ای است و روش مناسبی برای تشخیص نشانه‌های اولیه آن وجود ندارد از طریق بازدم فرد بو بکشند و در مراحل اولیه آن را تشخیص دهند.

سلول سرطانی

به گزارش ایرنا، تارنمای دویچه وله (صدای آلمان) نوشت: در بیماری سرطان ریه، از آنجا که بافت ریه دچار تغییر می‌شود، کنش ‌و واکنش‌‌های درون این ارگان نیز تغییر می‌‌یابد، در نتیجه، گازهایی که در بازدم از ریه خارج می‌شوند، در مقایسه با بازدم ریه فرد سالم، ترکیبات دیگری دارند. جمعی از پژوهشگران اتریشی بر این باور هستند که سگ‌های تربیت شده می‌توانند این تغییر را حس کرده و سرطان ریه را در مراحل اولیه آن تشخیص دهند. تحقیقات مختلفی که در آنها از سگ‌‌های آموزش دیده استفاده شده است، نشان می‌‌دهند که این سگ‌‌ها به احتمال بسیار زیاد می‌‌توانند سرطان ریه را از روی بازدم فرد بیمار تشخیص دهند.

فلیکس هرت، متخصص بیماری‌‌های ریوی در دانشگاه هایدلبرگ، به چنین روشی به دیده تردید می‌نگرد. او پزشکی است که به دستگاه‌های مجهز و تکنولوژی بیمارستانی بیشتر از پارس یک سگ اعتقاد دارد. هرت می‌گوید: برای من هم پذیرفتنی است که این تئوری می‌تواند درست باشد اما برای تشخیص بیماری مناسب نیست. اما ورنر گلایش ‌وایت نظر دیگری دارد. او سال‌ها در اداره پلیس اتریش سگ‌‌های یابنده مواد‌مخدر و مواد منفجره را تربیت ‌کرده است و اکنون با بنیاد تحقیقاتی تربیت سگ‌‌های سرطان‌‌یاب همکاری می‌کند.

در این بنیاد در یک دوره ‎5ماهه سگ‌‌هایی تربیت می‌‌شوند که ‎پوزه‌های کشیده و بینی بزرگی دارند. ورنر گلایش‌ وایت می‌‌گوید که پوزه کشیده سلول‌های بویایی بیشتری دارد و سگ‌هایی که پوزه کشیده دارند قوه بویایی قوی ‌تری دارند و هیچ تردیدی در توانایی سگ‌‌هایش ندارد. در پروژه آزمایشی‌‌ای که در سال2010 در اتریش انجام شد، سگ‌‌های سرطان‌‌یاب این بنیاد در 93درصد موارد به درستی، وجود سرطان را تشخیص دادند.

گلایش‌ وایت حتی به موردی اشاره می‌کند که توانستند یک تومور چند میلی ‌متری را شناسایی کنند. وی در این باره می‌افزاید: این تومور آنقدر کوچک بود که حتی در عکسبرداری هم مشخص نشده بود اما به‌دلیل اینکه سگ‌‌ها تومور را بو کشیده بودند و پارس می‌کردند، فرد دوباره معاینه شد که این ‌بار تومور در دستگاه ماموگرافی کامپیوتری خود را نشان داد.

دویچه وله ادامه داد: کسانی که می‌خواهند با این روش معاینه شوند، در اینترنت فرم مخصوصی را پر می‌‌کنند. سپس بسته‌ای که حاوی یک بالون کوچک و چند شیشه ‌آزمایشگاهی است به آدرس متقاضی ارسال می‌شود. فرد بایستی ابتدا درون بالون فوت کند، بعد هوای درون بالون را به درون شیشه‌ها منتقل کند. این شیشه‌ها حاوی مواد خاصی هستند که با بازدم ترکیب می‌شوند و آن را حفظ می‌‌کنند. ‎6هفته بعد نتیجه معاینه آماده می‌شود.

هرت، پزشک متخصص بیماری‌های ریوی، ‎ معتقد است که این روند صحیح نیست. به گفته او، شیوه ذخیره بازدم که در آن گازهای بازدم با ماده دیگری ترکیب می‌شوند، ساختار آنها را تغییر می‌‌دهد. هرت می‌افزاید: برای تشخیص این ترکیبات در هوای بازدم به دستگاه‌های مجهز آنالیز نیاز است. نگه داشتن بازدم در ترکیبی که از ریه بیرون آمده بسیار سخت است.

برای تشخیص سرطان به دکتر مراجعه کنید

دویچه وله در پایان خاطر نشان ساخت: با وجود چنین توصیه‌هایی، روش تشخیص زود‌هنگام سرطان که توسط بنیاد تربیت سگ‌های جست‌وجوگر در اتریش عرضه می‌شود، در چند ماهی که از آغاز آن می‌‌گذرد توجه بسیاری را به‌خود جلب کرده است و اغلب زمانی تشخیص داده می‌شود که بسیار رشد کرده است.

کد خبر 114557

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز