همشهری آنلاین: اینترنت تغییرات مهمی را در سبک زندگی روزمره کاربران ایجاد کرده است اما به نظر می‌رسد این تغییرات نه تنها وارد زندگی کاربران شبکه شده و نوع نگاه آنها به پدیده ارتباطات را اصلاح کرده بلکه به نظر می‌رسد که تغییراتی را هم در زبان آنها به وجود آورده است

سایت

امروزه اصطلاحاتی چون " To google" (جستجو کردن بر روی یک موتور جستجو)، " Apps" (برنامه‌های جانبی قابل بارگذاری و قابل نصب بر روی تلفن‌های همراه هوشمند) و Social Networking (فعالیت کسانی که شبکه‌ها و اتصالات اجتماعی را از طریق وب ایجاد می‌کنند) رواج بسیاری یافته‌اند و اینها تنها بخشی از اصطلاحاتی هستند که در شبکه اینترنت شکل گرفته و دیگر برای کاربران دنیا به صورت واژگانی شناخته شده قابل استفاده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، از سویی دیگر، در هر بخشی از دنیا اصطلاحاتی که در روی شبکه شکل می‌گیرند می‌توانند بومی باشند. برای مثال در اکراین کاربران از سیستم‌های عامل "مک" و لینوکس" استفاده می‌کنند و بنابراین از اصطلاحات ویژه‌ای استفاده می‌کنند که با اصطلاحات کاربرانی که سیستم عامل‌های ویندوز مایکروسافت را ترجیح می‌دهند متفاوتند. برخی از سایت‌های اینترنتی وجود دارند که بازی‌های زبانی نوآورانه را طراحی و اختراع می‌کنند. برای مثال " Leetspeak" به زبانی گفته می‌شود که در آن اعدادی که از کدها و زبان‌های برنامه نویسی رایانه‌ای مشتق شده‌اند جایگزین برخی از حروف می‌شوند. به این ترتیب واژگان تنها برای کسانی که با این کدها آشنایی دارند قابل درک خواهند بود.

سئوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا این تغییرات و بازی‌های زبانی خواهند توانست در طول زمان مقاومت کنند یا خیر.

دیوید کریستال استاد دانشگاه بنگور در پاسخ به این سئوال به "بی. بی. سی" توضیح داد: "هنوز بسیار زود است که بخواهیم تاثیرات فناوری بر روی زبان را مورد ارزیابی قرار دهیم. کافی است به خاطر آوریم که بعضی از بخش‌های اجتماع که از لغات خاصی استفاده می‌کردند پس از آنکه در سایر طبقات اجتماعی نیز شروع به استفاده از آن واژگان شد دست از استفاده از آنها برداشتند و به این ترتیب آن لغات کلا ناپدید شدند. این یک خصوصیت بارز برای اصطلاحات محاوره‌ای است که همچنین می‌تواند در زبان اینترنت نیز اتفاق بیفتد. اینترنت منبع شگفت‌انگیز فرصت‌های جدید برای زبان است."

جامعه شناسان و زبانشناسان در این خصوص معتقدند: "به طور حتم یک سری از تغییراتی که از آنها صحبت می‌شود بی اهمیت نیستند، اما از سویی دیگر می‌توانیم تصور کنیم که این تغییرات همزمان با موقعیت‌های اقتصادی و یا وابسته به یک مد ایجاد شوند. بنابراین در این حالت تثبیت و پایداری آنها بسیار دشوار است. باوجود این، نیاز است که همواره به این مسئله توجه کنیم که دنیای شبکه، مرکز تولید کننده بسیاری از تغییرات زبانی جوانان است."

این تغییرات تا جایی می‌تواند پیش رود که حتی وارد فرهنگ لغات معتبر زبان انگلیسی آکسفورد نیز بشوند.

"فیونا مک فرسون" سردبیر تحریریه بررسی نو- واژگان دیکشنری آکسفورد در خصوص روند بررسی و ورود واژگان جدید به فرهنگ لغات آکسفورد به "بی. بی. سی" توضیح داد: "پیش از هر چیز بسامد استفاده از یک اصطلاح جدید را در یک دوره زمانی حداقل 5 سال مورد ارزیابی قرار می‌دهیم. در صورتیکه تائید شد که واژه جدید از سطح کاربرد بالایی برخوردار بوده و در طول زمان از بسامد استفاده از آن کاسته نشده است وارد فرهنگ لغات انگلیسی آکسفورد می‌شود."

دیوید کریستال نیز در این خصوص افزود: "فرایندهای تغییر زبان‌ها به طور کلی بسیار آهسته‌اند، اما وب تا حد قابل توجهی به این پدیده شتاب بخشیده است به طوری که بسیاری از واژگان می‌توانند در کوتاه مدت همه‌گیر شوند. امروزه دنیای آنلاین استعداد و خلاقیت خود را در دستکاری زبان نشان داده است."

زبان دیگری که امروزه به یک واقعیت انکارناپذیر تبدیل شده است زبان "اس. ام. اس" است که از ترکیبی از کوته- واژگان و حروف اختصاری ساخته شده است.

دیوید کریستال در این باره اظهار داشت: "زبان اس. ام. اس انکارناپذیر است اما با نگاهی دقیق می‌توان فهمید که برخلاف آنچه که تصور می‌شود تنها 10 درصد از لغاتی که در متن‌های پیام‌های کوتاه استفاده می‌شوند به صورت کامل نوشته نمی شوند. بنابراین برخلاف عقیده شیفتگان مختصرنویسی در اس. ام. اس، به نظر می رسد که کوته- واژگان موجب ناراحتی بسیاری از مردم می‌شوند."

کد خبر 114213
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز