گروه ادب و هنر - ندا انتظامی: با تعیین حسین مسافر‌آستانه به عنوان مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، باید امیدوار بود که بعد از گذشت نزدیک به 5 ماه ‌ از استعفای مدیرکل دفتر موسیقی ارشاد ‌، به‌زودی مدیر این دفترنیز مشخص شوند

 حسین مسافر آستانه

اما باید بیشتر امیدوار بود که سیاست‌های معاونت هنری در مورد موسیقی، خصوصا در مورد موسیقی پاپ مشخص شود.
دیروز خبری از یک موسسه فرهنگی هنری به رسانه‌ها رسید که همزمان با بازگشت خشایار اعتمادی، خواننده پاپ به جامعه هنری، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از هنرمندان تأثیر‌گذار موسیقی حمایت می‌کند.

روابط عمومی این موسسه با شاه آبادی صحبت کرده و در خبر خود که بعدا روی خروجی خبرگزاری‌ها هم قرار گرفت، اعلام کرده بود که حمید شاه‌آبادی گفته حمایت شامل همه گونه‌های موسیقی و چهره‌هایی خواهد بود که در احیا یا توسعه‌ی بخش‌هایی از موسیقی تاثیرگذار بوده و هستند.

‌او همچنین گفته است: اصولاً نگاه ما به‌گونه‌های مختلف موسیقایی نگاه جامعی است. اساسا وزارت ارشاد نگاه بخشی به سبک خاصی از موسیقی ندارد بلکه ارائه یک موسیقی قابل قبول و متناسب با فضای فرهنگی کشور و متناسب با نیاز جامعه در راس اهمیت قرار دارد.

او با تفکیک موسیقی پاپ جدی و موسیقی پاپ فاقد ارزش‌های هنری موسیقایی به این نکته اشاره کرد که معاونت هنری از تمام گونه‌های موسیقی حمایت می‌کند. او ادامه داد: نفس اینکه یک موسیقی پاپ یا سنتی باشد، ملاک حمایت نیست. ما همه گونه‌های موسیقی را مورد توجه قرار می‌دهیم. بنابراین چهره‌هایی که در احیا یا توسعه‌ی بخش‌هایی از موسیقی تأثیر‌گذار بوده‌اند و هر کدام شأنیت و جایگاه خودشان را دارند به ویژه کسانی که بتوانند موسیقی پاپ را از دامنه ابتذال جدا کنند و اجازه ندهند که فضای موسیقی ابتذال و لهو و لعب به گونه‌ها و سبک‌ها و بخش‌هایی از موسیقی پاپ راه پیدا کند، مورد توجه ما هستند.

رد سخنان ‌شاه‌آبادی را می‌توان در چند کنسرت اخیر تابستانی دید؛ فصلی که با موسیقی پاپ گره خورد و بیشتر هنرمندان پاپ در این دوره کنسرت داشتند و گواهی بود بر حمایت دفتر موسیقی از موسیقی پاپ که این روزها با حضور سرپرست هدایت می‌شود.

اما نمی‌توان مبنای را بر شواهدی از این دست و صحبت‌های معاون هنری بنا گذاشت؛ چرا که هرچه هست، سیاست‌های معاونت هنری در مورد موسیقی پاپ چندان مشخص نیست و در هر نشستی سیاست‌های او تغییر می‌کند.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولین نشست خبری‌ خود که در اول خرداد برگزار شد، از حذف موسیقی پاپ از بخش رقابتی جشنواره موسیقی فجر خبر داد. همچنین حمید شاه‌آبادی در نیمه تیرماه امسال با خبرگزاری مهر گفت و‌گوی مفصلی کرد؛ گفت وگویی که با تیتر «از‌ موسیقی پاپ حمایت نمی‌کنیم»

روی خروجی این خبرگزاری قرار گرفت. او در پاسخ به پرسش این خبرگزاری در مورد بالابودن اجاره بهای سالن به عدم اختصاص یارانه به این حوزه اشاره کرد و اعلام کرد که یارانه‌های این بخش اختصاص به حمایت و رشد موسیقی نواحی و موسیقی ایرانی دارد تا از این مسیر ذائقه مخاطب ایرانی تثبیت شود تا از فرهنگ خودش فاصله نگیرد و اختصاص یارانه به موسیقی پاپ در برنامه‌های این معاونت نیست.

اما این تمام ماجرای مشخص‌نبودن سیاست معاونت هنری نسبت به موسیقی پاپ نیست. اگر به روزهای اول اردیبهشت برگردیم به روزی می‌رسیم که معاون هنری به دیدار آیت‌الله امینی رفت و اعلام کرد که با موسیقی پاپ و راک برخورد قاطعانه می‌شود. او که کمتر از 3 ماه می‌شد که بر صندلی معاونت هنری تکیه زده ‌ بود در این دیدار نوید داد که اوضاع موسیقی سنتی که به صورت آکادمیک و براساس علمی ساخته می‌شود، نگران‌کننده نیست اما فضای موسیقی پاپ و راک فضای لهو و لعب است که حتی مورد تایید مراکز آکادمیک غربی نیز نیست.

ظاهرا هنوز سیاست های وزارت ارشاد در قبال موسیقی، به‌ویژه‌ گونه پاپ چندان مشخص نیست و هربار براساس مخاطب سخن، این سیاست‌ها تغییر می‌کند. شاید همین چرخش مرتب دیدگاه معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به موسیقی باشد که کسی جرات ورود به این عرصه و تکیه زدن بر صندلی دفتر موسیقی، یا پذیرفتن دبیری جشنواره موسیقی فجر را ندارد؛ شاید.

کد خبر 114051

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار