همشهری آنلاین: محققین آمریکایی با الهام از حرکات بدن مارهای طبیعی مارهای روباتیکی ساختند که در عملیات مختلف خنثی کردن مواد منفجره به سربازها کمک خواهند کرد

مار روباتیک

مارها ترسناکند و تنها می‌توانند بخزند اما قطعا قادر به خنثی کردن بمب و یا حضور در عملیات جستجو و نجات نیستند، اما مارهای روباتیک این داستان را تغییر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در پروژه‌ای به نام "Robotic Tentacle Manipulator " مهندسین آزمایشگاه تحقیقات نظامی آمریکا در حال ایجاد روبات‌های مار گونه خودکاری هستند که می‌توانند به جای سربازان در موقعیت‌های خطرناک حاضر شوند تا در عملیات جستجو و نجات و شناسایی خطرات احتمالی ناشی ازIED ها (تجهیزات قابل انفجار تقویت شده) به آنها کمک کنند.

شناسایی نوع مواد منفجره یکی از دردسرسازترین مشکلات نظامیان آمریکایی در عراق و افغانستان بوده است که مدتها عامل اصلی مرگ نیمی از نظامیان آمریکایی در منطقه به شمار می‌رفت. اکنون برای جستجو و غیر فعال کردن این مواد منفجره به جای فرستادن سربازها و ایجاد احتمال آسیب دیدگی برای آنها، مارهای روباتیک قادر به انجام این کار هستند.

مارهای روباتیک مجهز به حسگرها و سیستم ردیاب و تجسس لیزری به نام LADAR هستند که تصاویر سه بعدی از شکل اجسام و ویژگی‌های فیزیکی آنها ارائه می‌کند. حسگرهای حساس لمسی به روبات‌ها اجازه می‌دهد تا اشیا را حس کرده و تعادل خود را برقرار کرده واجسام را بچرخانند.
این روبات‌ها نسبت به انواع دیگر روبات‌ها از فواید بیشتری برخوردارند:

- ابعاد آنها قابل تغییر است یعنی امکان ساخت آنها در ابعاد کوچک و یا بزرگ وجود دارد.

- می‌توانند بر روی سطوح ناهموار حرکت کرده و یا از پله‌ها بالا بروند.

- تعدادی از این مارها می‌توانند برای اسکن یک اتاق و دست کاری یک جسم در یک منطقه به صورت تیمی عمل می‌کنند.

- آنها می‌توانند مشکل باز کردن در را در روبات‌ها رفع کنند. وجود مفصل‌های متعدد در این مارهای روباتیک می‌تواند در گرفتن و چرخاندن انواع دستگیره‌های در موثر واقع شود.

توانایی این روبات‌های خودکار در برقراری ارتباط با یکدیگر یکی از اصلی‌ترین موارد مورد مطالعه دانشمندان به شمار می‌رود.

 

کد خبر 112903

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار