مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: تصویر جدیدی که به تازگی توسط ناسا منتشر شده ادعای دیرینه این سازمان را به تایید می‌رساند: هیچ صورتی بر روی مریخ وجود ندارد و آنچه به عنوان صورت دیده شده تنها یک تپه سنگی است

مریخ

فضاپیمای وایکینگ ناسا در سال 1976 تصاویری شگفت انگیز از منطقه‌ای در مریخ به ثبت رساند که در آن ساختاری مشابه صورت انسان به چشم می‌خورد.

به گزارش خبرگزاری مهر، از آن زمان نظریه‌های بحث برانگیزی برای توضیح و توجیه چنین ساختاری بر روی مریخ ارائه شد، نظریه‌هایی مانند اینکه این ساختار اثباتی بر وجود مریخی‌ها است و ناسا و دولت آمریکا از حضور این موجودات آگاه بوده‌اند و آن را پنهان می کرده‌اند.

با این همه تصویر جدیدی که از دوربین HiRISE بر روی مدارگرد اکتشافی ماه به دست آمده است از نزدیک‌ترین فاصله از سطح سیاره به ثبت رسیده و می‌توان به خوبی دید چهره انسانی که در تصویر قدیمی دیده می‌شد، در تصویر جدید کاملا ناپدید شده است.

تپه سنگی برسطح مریخ

تصویر اولیه ای که توسط مدارگرد وایکینگ به ثبت رسیده بود از وضوح و کیفیت تصویری پایین‌تر و ساختار نوری متفاوتی برخوردار بوده است، عواملی که می‌توانستند به راحتی به خطای دید منجر شوند.

تپه سنگی مریخ

در نهایت مشخص شد این چهره بر روی مریخ تنها یک تپه سنگی در منطقه "سیدونیا" بوده است. از زمان ثبت اولین تصویر بسیاری بر این باور بودند صورت انسان اثر هنری به جا مانده از تمدن باستان مریخیان است که مقایسه دو عکس قدیمی و جدید به خوبی جزئیات و مدارکی کافی را برای پایان دادن به فرضیه‌های مجسمه سازی بر روی مریخ به فراهم آورده است.

کد خبر 112757
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز