مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۹:۰۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: مدارگرد اکتشافی مریخ تصویری دیدنی به شکل یک فیل از جریان گدازه آتشفشانی بر سطح سیاره سرخ ثبت کرده است

فیل بر سطح مریخ

به گزارش ایسنا، ناسا به تازگی تصویر دیدنی از جریان گدازه بر سطح مریخ منتشر کرده است که توسط دوربین‌های مدارگرد مریخ "های رایز" در دومین منطقه آتشفشانی سیاره سرخ موسوم به Elysium Planitia تهیه شده است.

نقش فیل که بر سطح مریخ نقش بسته است، نگاه اجمالی از تغییرات زمین شناسی سیاره مریخ در طول میلیاردها سال را در اختیار محققان قرار می‌دهد.

این تصویر یک مثال دیگر از پدیده‌ای موسوم به پاریدولیا (Pareidolia) است که باعث تجسم اشکال مختلف در میان تصاویر می‌شود و پیش از این نیز تصاویر چهره انسان، پری دریایی یا طرح لبخند بر روی سطح سیاره سرخ دیده شده است.

آلفرد مکوین از محققان اخترشناسی دانشگاه آریزونا تأکید می‌کند: جریان‌های گدازه‌ای سطح وسیعی را می‌پوشانند و به نظر می‌رسد وضعیت جریان‌های گدازه‌ای بر سطح سیاره سرخ مانند گدازه‌های آتشفشانی بر روی زمین است و شواهد زیادی در خصوص حرکت سریع جریان گدازه‌ای بر سطح مریخ به دست آمده است.

دوربین‌های مدارگرد "های رایز" ناسا در شش سال گذشته بیش از 22 هزار تصویر با کیفیت بسیار بالا از سطح مارتیان مریخ شامل دو هزار و 444 تصویر سه بعدی آناگلیف تهیه و به زمین مخابره کرده است.

کد خبر 165520
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز