مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۰۸:۳۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: ترک سیگار تنها به اراده شخص بستگی دارد! نتیجه یک تحقیق گسترده که در آن بیش از ۱۴ هزار فرد داوطلب شرکت کردند حاکی از آن است که تمایل به سیگار ارثی است. شاید به همین دلیل ترک آن سخت است.

نمی‌توانید سیگار را ترک کنید؟ دانشمندان بهانه خوبی برایتان پیدا کردند: تقصیر ژن‌های شماست! چنین نتیجه‌ای حاصل یک تحقیق بین‌المللی است که در مجله "طبیعت ژن‌ها"به چاپ رسیده است. در این تحقیق بیش از صد پژوهشگر و شمار قابل توجهی از دانشگاه‌ها و انستیتوهای معتبر از جمله انستیتو تحقیقاتی "بازگشایی رمز ژن‌ها" در ایسلند و چندین کارخانه ‌داروسازی اروپایی شرکت داشتند. 

نیکوتین برای همه ضرر دارد؛ برای بعضی‌ها بیشتر

در این تحقیق رابطه تعداد مشخصی از ژن‌های جهش یافته و تمایل فرد برای کشیدن سیگار بررسی شد. بیش از ۱۴ هزار فرد داوطلب در این تحقیق شرک کردند. دانشمندان می‌گویند دسته‌ای از ژن‌ها تمایل به نیکوتین را تحت تأثیر قرار می‌دهند. این ژن‌ها حتی می‌توانند تعیین کننده تعداد سیگارهایی باشند که یک فرد در طول روز دود می‌کند. افرادی که ریخته ژنتیکی آنها در کروموزوم‌های ۸ و دچار جهش‎ شده است تمایل بیشتری به مصرف دخانیات دارند. 

محققین پژوهشکده پزشکی ملکولی در دانشگاه هلسینکی می‌گویند مسئله اینجاست که این افراد نه تنها در مقایسه با دیگران، دست‌کم یک سیگار در طول روز بیشتر مصرف می‌کنند بلکه ضریب خطر بیماری سرطان ریه نیز در آنها حدود ۱۰ درصد بیشتر است. این محققین همچنین تأکید می‌کنند که تغییر در ریخته ژنتیکی کروموزوم شماره ۱۵ نیز وابستگی به نیکوتین و احتمال بروز بیماری‌هایی از قبیل سرطان ریه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، یا به عبارت ساده‌تر تشدید می‌کند.

نیکوتین و آزاد شدن هورمون‌های خوشبختی در مغز

به گزارش دویچه‌وله، نتیجه این تحقیق بین‌المللی همچنین حکایت از آن دارد که جهش روی کروموزوم شماره ۱۱ به احتمال زیاد موجب سیگاری شدن فرد می‌شود. کروموزوم شماره ۹ نیز حاوی ژنی است که اگر یک فرم مشخص از آن در ریخته ژنتیکی فرد موجود باشد ترک سیگار را برای سیگاری‌ها راحت‌تر‌می‌کند. اما برای این سوال که "به چه دلیل برخی از ژن‌های تغییر یافته، بر تمایل به سیگار کشیدن تأثیر می‌گذارند؟" پاسخی قطعی وجود ندارد. 

به عنوان مثال در ساختار یکی از این ژن‌های تغییر یافته محلی برای تولید آنزیم‌هایی وجود دارد که در تجزیه نیکوتین نقش دارند. نیکوتین در مغز موجب تحریک و باز شدن گیرنده‌هایی می‌شود که به گیرنده نیکوتین معروفند. این گیرنده‌ها نیکوتین را می‌گیرند و به جای آن "هورمون‌های خوشبختی" مانند دوپامین و سروتونین آزاد می‌کنند. 

نتیجه همه این یافته‌ها را دانشمندان اینگونه جمع‌بندی می‌کنند: سیگار کشیدن اعتیادآور و مضر است. برای برخی اعتیادآورتر و مضرتر. پژوهشگرانی که در این تحقیق شرکت کردند می‌گویند که یافته‌های آنها این امکان را فراهم می‌کند که روش‌های ترک سیگار موثری به افرادی معرفی شود که بیشتر در خطرند و ترک سیگار برایشان سخت‌تر است.

کد خبر 106390

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار