مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۸۹ - ۰۴:۵۱
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: نوعی لامپ بسیار عجیب ابداع شده است که با استفاده از گوجه فرنگی می‌تواند یک اتاق را روشن کند

به گزارش مهر، شاید زمانی دور از تصور بود که گیاهی چون گوجه فرنگی در تامین روشنایی اتاق نقش داشته باشد اما امروز به نظر می‌رسد این تصور غیرممکن در قالب لامپی بسیار عجیب به واقعیت تبدیل شده است.

این لامپ در سالن روشن/ خاموش نمایشگاه بین‌المللی مبلمان میلان به نمایش درآمده است. این سالن در واقع ویترین بین‌المللی خلاقیت ایده‌پردازان زیر 35 سال است و در آن 700 ذهن جوان ایده‌های جالب خود را به معرض دید گذاشته‌اند.

این لامپ شگفت‌انگیز از فناوری LED (دیودهای ساطع کننده نور) برخوردار است و با جمع‌آوری انرژی که از یک واکنش شیمیایی میان اسیدهای گوجه فرنگی، روی و مس ایجاد می‌شود همانند یک لامپ معمولی روشنایی محیط را تامین می‌کند.

به گزارش لارپوبلیکا، این روشنایی نیازمند حجم زیادی گوجه فرنگی است و لامپ تنها تا زمانی روشنایی خود را حفظ می‌کند که میوه رشد می‌کند و به محض آنکه گوجه فرنگی رسیده شد نور لامپ ضعیف می‌شود به این ترتیب گوجه فرنگی می‌تواند مورد مصرف خوراکی قرار گیرد.

در ابداع این لامپ شگفت‌انگیز و استفاده از فناوری روشنایی، مواردی از قبیل توجه به کمیت منابع طبیعی لازم حتی برای تولید کوچکترین انرژی لازم برای مصارف روزانه رعایت شده است.

کد خبر 105395

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز