سه‌شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۶:۲۰
۰ نفر

زیرمیزی در حرفه پزشکی پدیده‌ای زشت است که جدا از گلایه‌های مردم حتی معاون اول رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت نیز آن را غیرقابل انکار می‌دانند.

این در حالی است که بسیاری نرخ غیرواقعی تعرفه‌های پزشکی و وجود رابطه مالی بین پزشک و بیمار را به‌عنوان مهم‌ترین دلایل شیوع این معضل عنوان می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، پدیده شوم دریافت زیرمیزی توسط برخی پزشکان از قدیم‌الایام مرسوم بوده ولی در چند سال گذشته با شدت و ضعف همراه بوده است که همین مسئله موجب شده تا مسئولان مربوط آن‌طور که باید و شاید وقت خود را صرف پرداختن به این معضل نکنند و در نتیجه همچنان شاهد بروز این معضل در جامعه هستیم که آثار زیانبار آن، بیش از همه سلامت جامعه پزشکی را تهدید می‌کند.

در همین ارتباط دکتر علیرضا زالی، قائم مقام سازمان نظام پزشکی معتقد است که عدم‌شفاف‌سازی‌ قیمت واقعی خدمات درمانی، پزشکان را به سمت دریافت‌های غیرقانونی زیرمیزی که بار اضافی به بیماران تحمیل می‌کند، سوق داده است. به گفته این جراح و متخصص مغز و اعصاب این پدیده بیشتر در بخش‌های جراحی و مداخله‌های درمانی شایع است.

زالی درخصوص ارائه راهکار برای مقابله با این پدیده شوم و زشت، به واقعی شدن تعرفه‌های پزشکی اشاره می‌کند و می‌افزاید: ‌درصورتی‌که نتوانیم پزشکان را با تعرفه‌گذاری مناسب، استانداردها و واقعیت‌های اقتصادی منطبق کنیم این خطر وجود دارد که از شفافیت تعرفه‌ای فرار کرده و به سمت دریافت زیرمیزی برویم.

وی در پاسخ به این سؤال که با افزایش تعرفه‌های پزشکان، پرداخت آنها برای مردم دشوار و شاید غیرممکن شود، می‌گوید: این وظیفه سازمان‌های بیمه‌‌گر است که به بیماران کمک کنند. ‌در حال حاضر به‌دلیل شفاف نبودن قیمت واقعی خدمات، بسیاری از یارانه‌های درمانی از جیب پزشکان داده می‌شود در حالی که تعرفه سرپایی در کشور نسبت به سایر کشورهای منطقه بسیار کمتر است.

درخصوص این موضوع چندی پیش محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس‌جمهور در اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور که آذر امسال در تهران برگزار شد، خطاب به پزشکان حاضر در این اجلاس گفت که آیا ویزیت 16 هزار تومان انصاف است؟ یک پزشک چه اقدامی انجام می‌دهد که باید این مبلغ گزاف را از بیمار دریافت کند. آیا خون پزشکان از بقیه متخصصان کشور در سایر حوزه‌ها رنگین‌تر است؟

از سوی دیگر، دکتر مرضیه وحیددستجردی در حاشیه همین اجلاس بود که درخصوص گلایه معاون اول رئیس‌جمهور گفت که منظور آقای رحیمی، دریافت زیرمیزی توسط برخی پزشکان بود که ما هم این مشکل را وارد می‌دانیم.

وزیر بهداشت درخصوص راهکار مقابله با پدیده شوم زیرمیزی پزشکان، می‌گوید: ما در وزارت بهداشت به‌عنوان راه حل این قضیه پیشنهاد می‌کنیم که تعرفه‌های پزشکی واقعی شود؛ چون اگر تعرفه‌ها واقعی شود باعث می‌شود که پزشک، پرستار، پیراپزشک، داروخانه و آزمایشگاه دستمزد واقعی خود را بگیرند و این موضوع تا حدود زیادی از کارهای غیرقانونی جلوگیری می‌کند.

این اظهارات وزیر بهداشت که البته سایر کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه سلامت نیز با آن موافق هستند، در حالی عنوان می‌شود که معاون اول رئیس‌جمهور مخالف گرفتن ویزیت‌های بالا از سوی متخصصان رشته‌های مختلف پزشکی است.

دکتر انوشیروان محسنی بندپی، نایب رئیس دوم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از واقعی شدن سرانه درمان و تعرفه‌های پزشکی به‌عنوان تنها راهکار مقابله با پدیده شوم زیرمیزی پزشکان نام می‌برد و می‌گوید: تا زمانی که رابطه مالی پزشک و بیمار قطع نشود نمی‌توان امیدوار بود که این معضل برچیده شود.

محسنی به پیشنهاد کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برای مقابله با پدیده زیرمیزی پزشکان اشاره می‌کند و می‌افزاید: سال گذشته قرار شد که تعرفه‌های یک بیمارستان دولتی به‌صورت پایلوت 6/3 K (حق‌العمل) تعیین شود و پزشکان این بیمارستان در همه رده‌های تخصصی از فعالیت در بخش خصوصی منع شوند. اما وزارتخانه‌های بهداشت و رفاه و دولت با اجرای این پیشنهاد مخالفت کردند.

نایب رئیس دوم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس معتقد است که حذف پدیده زیرمیزی پزشکان علاوه بر اینکه بار مالی هزینه‌های درمانی مردم را کاهش می‌دهد باعث خواهد شد که مراکز درمانی بخش دولتی نیز کارآمد شوند.

رواج پدیده شوم دریافت زیرمیزی توسط پزشکان، اغلب در مراکز درمانی دولتی اتفاق می‌افتد و این در حالی است که بیشتر مراجعان بخش دولتی را اقشار کم درآمد و محروم جامعه تشکیل می‌دهند که توان مالی برای پرداخت هزینه‌های سنگین درمانی را ندارند.

دکتر حسینعلی شهریاری، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از اخذ زیرمیزی پزشکان در بیمارستان‌های دولتی و طرف قرارداد با سازمان‌های بیمه گر می‌گوید: برخی از پزشکان بیمارستان‌های طرف قرارداد با بیمه، 5 تا 20 برابر تعرفه دولتی، زیرمیزی دریافت می‌کنند.

وی اعمال تعرفه دولتی در بخش خصوصی را یکی از دلایلی اصلی شکل‌گیری و افزایش زیرمیزی پزشکان عنوان می‌کند و می‌افزاید: اغلب پزشکان از اعمال تعرفه دولتی در بخش خصوصی گله‌مند هستند و این امر عاملی می‌شود تا از طریق زیرمیزی میزان دریافتی تعرفه دولتی را جبران کنند.

شهریاری با عنوان این مطلب که تاکنون برخورد جدی با پزشکانی که مبادرت به اخذ زیرمیزی از بیماران می‌کنند صورت نگرفته و این امر باعث افزایش این معضل به‌خصوص در بیمارستان‌های دولتی و طرف قرارداد با سازمان‌های بیمه‌گر شده است، می‌گوید: دریافت زیرمیزی از سوی برخی پزشکان قداست جامعه پزشکی را خدشه‌دار کرده است.

آنچه مسلم است اینکه تعرفه‌های درمانی به شکل قانونی در بیمارستان‌های دولتی خارج از تحمل بیمار نیست؛ چراکه 90 درصد این هزینه‌ها را بیمه‌ها می‌پردازند. اما دریافت‌های خارج از ضوابط با عنوان زیرمیزی توسط برخی از پزشکان در بیمارستان‌های دولتی که هنوز هم به قوت خود باقی است، از جمله مواردی است که باعث افزایش هزینه‌های درمان بیماران در بیمارستان‌های دولتی شده است.

به گفته یک مقام مسئول در وزارت بهداشت، دریافت زیرمیزی در بیمارستان‌های دولتی از مواردی است که نمی‌توان آن را انکار کرد و در برخی بیمارستان‌ها این پدیده رواج دارد.

کد خبر 102661

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز