همشهری آنلاین: روز دلقک، یکی از جشن‌های ملی امریکا است که به مرور زمان در کشور‌های اروپای نیز رسمیت یافته است.

 

 

 

در این روز خنده، شوخی و لودگی در سراسر کشور به راه است. این جشنواره روز دلقک سالانه برگزار می‌شود. به این صورت که یک روز در سال را به عنوان روز دلقک اعلام کرده و افراد شرکت کننده در این روز با تغییر چهره و لباس خود به شکل دلقک سعی می کنند با اجرای نمایش و در آوردن شکلک و کارهای بامزه و خنده‌دار باعث شادی و خنده مردم بخصوص بیماران  در بیمارستان‌ها و اماکن کودکان بی‌سرپرست و... می‌شوند.

هر سال یک ایالت یا یک کشور میزبان این مراسم می‌شود. آخرین بار در سال 2013  روز تولد جورج واشنگتن در امریکا این روز برگزار شد

در این روز افراد با پوشیدن  لباس‌های شاد و احمقانه و گریم چهره‌ به شکل دلقک یک روز پر از شادی و لذت را می‌گذرانند. این جشن به مرور زمان به یک "جشن ملی دلقک" تبدیل شده است و هر سال هرچه باشکوه‌تر آن را برگزار می کنند.

در این روز افراد با لودگی و شوخی و خنده وارد بیمارستانها، مهدکودک‌ها، خانه سالمندان، امکانی که بچه‌ها بی‌سرپرست و بی خانمان‌ و... در آنها ساکن هستند، می‌شوند و اوقات خوش و شادی را برای آنها فراهم می‌کنند. هر چند در خود این اماکن هم تعدادی پرستار، پزشک، سرپرست، کارکنان و یا روسای آنها خود را به شکل دلقک در آورده و به این جشن رونق بیشتری می‌دهند.

آنها بر این باور هستند، که شادی کردن و شاد کردن بزرگترین نیکی در جهان است و با این کار آنها تخم نیکی و خوبی را در زمین و در دل انسانها می‌کارند.

روز جشن دلقک‌ها گاه به یک هفته نیز کشیده می‌شود. در این روزها آنها بالون‌ها، پلاکارت‌ها، پوستر‌ها و وسایل جشن و سرور را به شکل دلقک رنگ‌آمیزی و طراحی می‌کنند و در پارک‌ها با پخش شیرینی، آبنبات و... مردم را به خنده و شادی دعوت می‌کنند.

در جمع این دلقک‌ها، گاهی‌ دلقک‌های معرف، کمدین‌های معروف و هنرپیشه‌های هالیوود نیز شرکت می‌کنند. با این حرکت، یعنی حضور آنها در شکل نمادین دلقک در جمع افراد عادی شور و هیجان بیشتری به جشن می‌بخشد.

در چنین روزی والدین نیز چهره کودکان و خود را به شکل دلقک رنگ‌آمیزی کرده و در این کارنوال شادی شرکت می‌کنند.

گفته می‌شود؛ حتی هفته‌ها بعد از برگزاری این جشن اثرات آن ادامه دارد. چرا که مردم تا مدت‌ها که به هم می‌رسند با تکرار شوخی‌ها، ادای کلمات و شیرین کاری‌های آن روز شاد هستند.

 اجرا کنندگان این طرح معتقدند؛ لودگی و دلقک بازی یک زبان جهانی است. زبانی که تنها عشق، خنده و شادی به ارمغان می‌آورد.از نظر روانشناسی نیز این امر ثابت شده است. اینکه شادی مانند خمیازه مسری است، یک شعار نیست بلکه حقیقت است.

سرتونی، دلقک کار حرفه ویرجنیای شمالی است. او با شرکت در این مراسم شور و شعف بسیاری به مراسم می‌دهد. از نظر او این روز دلقک بهترین روز عمر هرکسی می تواند باشد. روزی که فارغ از هر درد و غمی باید بخندد، چون محکوم به خندیدن است. امکان ندارد با وجود شیرین کارهای ما حرفه‌‌ی‌ها کسی بتنواند جلوی خنده یا قهقه خود را بگیرد.بخندید که خند دعوای هر دردی است

 

http://www.clearwatergazette.com

برچسب‌ها

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۴:۱۴