همشهری آنلاین: شلیک در زیر آب تقریبا برای کلیه سلاح‌های موجود در دنیا غیر ممکن است. علت آن هم بحث فشار زیاد موجود در زیر آب است که در مقایسه با سطح زمین چیزی نزدیک به 9 برابر بیشتر است.

مسئله بعد در این زمینه بحث نفوذ آب به درون لوله اسلحه است که بحث شلیک را غیرممکن می‌کند.

در سال‌های جنگ سرد و با توجه به تجربیات به دست آمده از بحث نفوذ غواص‌ها و مردان قورباغه‌ای در جنگ دوم جهانی که به درون پایگاه‌های دریایی نفوذ کرده و با بمب‌گذاری ایجاد خرابی می‌کردند، نیروهای مسلح اتحاد جماهیر شوروی سابق نیاز به تاکتیک‌ها و تسلیحاتی برای انجام عملیات‌های ضد غواص را به شدت احساس می‌کرد.

در ابتدای دهه 1970 میلادی غواصان روس تنها با خنجر و سلاح کمری زیر آبی مدل SPP-1 مجهز بودند. این سلاح کمری با گلوله‌های فولادی به قطر 4.5 میلی متر و طول 115 میلی متر مسلح می‌شد.

علت این افزایش طول مرمی حفظ ثبات گلوله در زیر آب است و در طراحی باقی سلاح‌های زیر آبی نیز این روش استفاده می‌شود. اما با بردی موثری در حدود تنها 11 متر این سلاح کمری بیشتر یک وسیله تدافعی بود.

پس طراحان روس به سمت طراحی یک سلاح هجومی با قابلت شلیک به صورت تک تیر و رگبار در زیر آب رفتند. دو مشکل اصلی راه طراحی این سلاح زیر آبی وجود داشت که اولین آن بحث نفوذ آب به درون مکانیزم سلاح از طریق نفوذ به بخش‌های متحرک سلاح بود.

برای طراحی سیستم تغذیه که همانا بخش متحرک سلاح است تا آنجایی که ممکن بود طراحی به صورتی انجام شد تا از حرکات ثانویه و اضافی جلوگیری شود.

سلاح سبک زیر‌آبی APS

بحث بعد هم مسئله قبضه و مکانیزم ماشه سلاح بود که بایستی توانایی حرکت در زیر آب را با وجود فشار می داشت.

پس با یک طراحی ساده و کم کردن قطعات و افزایش فضای خالی در بخش بالای ماشه اجازه حرکت بهتر به ماشه نیز داده شد. سلاح زیرآبی APS در اواسط دهه 1970 میلادی وارد خدمت نیروهای مسلح اتحاد جماهیر شوروی سابق شد.

این سلاح با یک خشاب 26 تیری مسلح شده و کالیبر آن 5.65 میلی متر است که بردی در حدود 30 متر در زیر آب را برای این سلاح فراهم می‌کند.

طول مرمی این گلوله چیزی در حدود 120 میلی‌متر است که به منظور بارگذاری آن در خشاب یک بخش اضافی به جلوی خشاب سلاح اضافه می‌شود.

در سال‌های دهه 90 طراحان سلاح روسی به دنبال ارتقاء سلاح زیرآبی خود بوده و دست به ارتقاء طرح APS زده و سلاح ASM-DT را طراحی کرده و ساختند.

این سلاح به نسبت مدل قبلی از طرح عادی‌تری برخوردار است و تغییر از سیستم شلیک در زیر آب به حالت شلیک در خشکی به سرعت قابل انجام است.

همچنین بر خلاف مدل قدیمی در این سلاح از انواع دوربین‌ها و سیستم‌های هدف‌گیری اپتیکی پیشرفته نیز استفاده شده است.

این سلاح نیز با کالیبر 5.45 زیر آبی و یک خشاب 26 تیری مسلح شده دارای نرخ آتشی در حدود 500 گلوله در دقیقه در زیر آب است. این سلاح در صورت لزوم توانایی مسلح شدن به نارنجک انداز را نیز دارد.

منبع مورد استفاده برای این مدخل

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

برچسب‌ها

۲۳ تیر ۱۳۹۱ - ۱۳:۱۸