همشهری آنلاین- ندا شریف: راه‌های مختلفی برای بزرگ‌تر به نظر رسیدن یک آشپزخانه کوچک وجود دارد. سعی ما بر آن است شما را با این روش‌های اصولی نه چندان سخت آشنا کنیم تا از بودن در فضایی ایده‌آل لذت ببرید.

 

پس با ما باشید:

1- انتخاب پوشش مناسب برای کف

بعضی از پوشش‌های طرح‌دار باعث شلوغی و در نتیجه کوچک‌تر به نظر رسیدن فضا می‌شوند و بعضی طرح‌ها تاثیری برعکس دارند.

نصب سرامیک‌های بزرگ به صورت لوزی با دو رنگ نزدیک هم به عنوان کفپوش با ایجاد خطوط مورب و دنبال کردن این خطوط از یک گوشه به گوشه دیگر توسط چشم باعث می‌شود آشپزخانه بزرگ‌تر از آن چه هست به نظر برسد.

2- خط‌های پهن

درست مانند لباس دارای خط‌های افقی که فرد را چاق‌تر نشان می‌دهد، انتخاب کفپوش راه‌راه به خصوص به صورت نوارهای پهن و افقی آشپزخانه باریک شما را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

در تصویر شماره 2، انتخاب پارکت با راه‌های پهن در دو رنگ روشن و ملایم به صورت عرضی، تصویر باریک بودن آشپزخانه را از بین می‌برد.

می‌توان با رنگ کردن پوشش‌های چوبی یا وینیل یا استفاده از یک فرش با راه‌های پهن هم به همین نتیجه رسید.

3- نگاه‌‌ها را به بالا معطوف کنید

کاری کنید نگاه‌ها از پایین دیوار به بالا جلب شود. این کار باعث بلندتر به نظر رسیدن آشپزخانه می‌شود. با این کار انگار در یک جعبه را برداشته‌اید.

در تصویر شماره 3 امتداد کابینت‌های براق تا سقف که در بالا به شکل گچ‌بری است، نگاه‌ها را تا سقف می‌کشاند.

استفاده از آرک، قاب‌عکس، بشقاب‌های تزیینی در بالای کابینت یا کاشی‌های بزرگ سرامیکی هم همین اثر را خواهد داشت. برای تاثیر بیش‌تر به جای رنگ‌های متضاد، از اشیاء هم رنگ دیوار استفاده کنید.

4- در انتخاب هود دقت کنید

از یک هود بلند، شیک، براق و استوانه‌ای استفاده کنید تا فضا بازتر نشان داده شود.

هود را در فاصله بین دو کابینت تا نزدیک سقف وصل کنید تا آشپزخانه کوچک شما خلوت‌تر و بزرگ‌تر به نظر برسد.

5- تورفتگی‌ها را قفسه‌بندی کنید

با زدن قفسه در قسمت‌های خالی و تورفته و ایجاد طاقچه، حداکثر استفاده را از فضا ببرید. در صورت نداشتن چنین جایی در آشپزخانه، از فضای نزدیک آن مثلا راهرو برای زدن طاقچه استفاده کنید و بسیاری از ظروف و وسایل اضافه را روی آن بگذارید.

6- آشپزخانه را خلوت نگه دارید

وسایل اضافه‌ای که باعث درهم برهم به نظر رسیدن آشپزخانه می‌شوند را جمع کنید. برای بزرگ‌تر به نظر رسیدن آشپزخانه؛ روی اپن، کابینت‌ها و لبه پنجره‌ها را خلوت کنید و وسایل را تا جای ممکن داخل کابینت‌ها بگذارید.

بهتر است از کشوهای پهن استفاده کنید تا بتوانید وسایل بسیاری را داخل آن جا دهید.

7- استفاده از وسایل استیل

سطوح براق مانند سرامیک و استیل، نور طبیعی و مصنوعی را بیش‌تر انعکاس داده، باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن آشپزخانه می‌شوند.

8- نورپردازی مناسب

با نورپردازی مناسب چه به صورت نصب هالوژن در زیر کابینت و دسترسی آسان به آن هنگام آشپزی و چه به صورت چراغ‌های آویز ضمن لذت بردن بیش‌تر هنگام سرو غذا، فضا را بازتر نشان دهید.

9- خطوط و زوایا

حتی با وجود کوچک بودن آشپزخانه، خطوط واضح و زوایای هندسی باعث بزرگ‌تر نشان دادن آن می‌شوند.

در تصویر شماره 9؛ خلوت بودن اپن، آشپزخانه را تمیزتر نشان داده، نوع کاشی‌ها موجب می‌شود نگاه‌ها به آن سوی آشپزخانه و به سوی عمق جذب شود.

http://www.bhg.com

برچسب‌ها

برچسب‌ها

۲۵ بهمن ۱۳۹۰ - ۰۸:۴۱