همشهری آنلاین: دولت آلمان به کاربران اینترنت اخطار داده که برای حفظ امنیت خود در فضای سایبر از مرورگری به غیر از مرورگر اینترنت مایکروسافت (IE) استفاده کنند؛ اما مایکروسافت هم پاسخی دارد.

به گزارش بی‌بی‌سی، این اخطار توسط دفتر فدرال امنیت اطلاعات آلمان بعد از این منتشر شد که مایکروسافت اعتراف کرد که ضعف ایمنی مرورگر IE باعث حملات سایبری اخیر به سیستم گوگل شده‌است.

مایکروسافت نسبت به این خبر واکنش نشان داده و اعلام کرده که با وجود پایین بودن ریسک این مسئله و انتشار بسته‌های به‌روزسانی برای رفع مشکل، دلیلی وجود ندارد که کاربران از IE استفاده نکنند.

با این حال مقامات آلمانی می‌گویند که حتی به‌روزرسانی‌های جدید هم به افزایش امنیت IE کمکی نکرده‌است.

توماس بامگارتنر، سخنگوی مایکروسافت در آلمان می‌گوید که شرکتش با این اخطار موافق نیست و حملات به گوگل توسط افراد متخصص و با برنامه‌ریزی دقیق قبلی انجام شده‌بود.

وی می‌افزاید: "حملات به گوگل علیه کابربران عادی طراحی نشده‌بود و خطری کاربران خانگی IE را تهدید نمی‌کند. به همین دلیل هم ما موافق اخطار دولت نیستیم."

مایکروسافت می‌گوید حفره‌های امنیتی IE با بالا بردن سطح ایمنی مرورگر و قرار دادن آن برروی سطح "High" قابل برطرف کردن است. گفتنی‌است که این سطح ایمنی عملکرد بعضی از وب‌سایت‌ها را محدود و یا مختل می‌کند.

گراهام کلولی از شرکت امنیت سایبر سوفوس در مصاحبه با بی‌بی‌سی می‌گوید که اخطار دولت آلمان شامل نسخه‌های 6،7 و 8 مرورگر مایکروسافت می‌شود و روش بالا بردن امینی در فضای سایبر نیز به طور رسمی در اینترنت منتشر شده‌است.

مایکروسافت بر اساس رسم همیشگی، هر ماه بسته امنیتی برای محصولات خود منتشر می‌کند. تاریخ انتشار بسته بعدی 9 فوریه است. البته مایکروسافت می‌گوید که متخصصان آن در حال بررسی مشکل و رفع آن قبل از این تاریخ هستند.

گفتنی‌است که متخصصان امنیت سایبر می‌گویند حفره‌های امنیتی مرورگرها و در کل نرم‌افزارهای نصب شده برروی کامپیوتر، با هیچ برنامه آنتی‌ویروسی قابل شناسایی نیست. حتی اگر آنتی‌ویروس به جدیدترین شناسه‌ها و به‌روزرسانی‌های مجهز باشد.

کد خبر 99741

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار