چهارشنبه ۲ دی ۱۳۸۸ - ۱۵:۵۰
۰ نفر

همشهری آنلاین : معاون سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه در آزمون کارشناسی ارشد سال 89 در مجموع 770 هزار داوطلب ثبت‌نام کردند

که با احتساب دو رشته‌ای‌ها این رقم به840 هزار نفر می‌رسد، گفت: آزمون کارشناسی ارشد سال 89 در روزهای 28 تا30 بهمن برگزار می‌شود. دکتر توکلی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در آزمون کارشناسی ارشد سال گذشته 671 هزار نفر ثبت‌نام کرده بودند، گفت: تعداد داوطلبان آزمون امسال نسبت به سال گذشته 100 هزار نفر یعنی حدود 15 درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به طراحی سوالات کنکور کارشناسی ارشد89، گفت: سطح سوالات امتحانی بخش اختصاصی در حد دانش و تجربیات فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی هر رشته و مطابق فهرست برنامه‌های مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی است.

وی با اشاره به نحوه اعمال معدل در آزمون کارشناسی ارشد سال 89، اظهار کرد: گزینش نهایی داوطلبان بر اساس نمره کل حاصل از80 درصد نمره آزمون و 20 درصد معدل تراز شده دوره کارشناسی انجام خواهد شد.

معاون سازمان سنجش همچنین با اشاره به برخی از تغییرات آزمون امسال به ایسنا، گفت: امسال ضرایب دروس امتحانی برای تعدادی از رشته‌های این آزمون تغییر کرده است،

همچنین 10 تا 15رشته جدید به رشته‌های این دوره از آزمون اضافه شده است. همچنین تعداد رشته‌های شناور این آزمون نیز به 66 رشته افزایش یافته است.

وی با اشاره به مهمترین اقدامات امنیتی صورت گرفته برای کنکور کارشناسی ارشد سال 89، اظهار کرد: شخصی سازی دفترچه‌ سوالات آزمون کارشناسی ارشد امسال اجرا خواهد شد که این امر در جهت جلوگیری از وقوع هرگونه تقلب و تخلف در آزمون انجام شده است.

به گزارش ایسنا در همین رابطه، دکتر برزویی مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی در گفت‌و‌گو با ایسنا با اشاره به ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد89، گفت: بر اساس برنامه توسعه، ظرفیت دوره‌های کارشناسی ارشد سال 89 بین 15 تا 20 درصد افزایش خواهد داشت، ولی ظرفیتهای نهایی فرودین ماه و با انتشار دفترچه راهنمای آزمون کارشناسی ارشد منتشر خواهد شد.

کد خبر 98015

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز