همشهری‌آنلاین: پژوهشگران آمریکایی نرم‌افزاری را توسعه دادند که به تلفن همراه اجازه می‌دهد بدون نیاز به جی. پی. اس محل دقیق مکانی را که کاربر در آن قرار دارد شنایایی کند

به گزارش مهر، محققان دانشگاه دوک با استفاده از برخی از عملکردهای تلفن‌های همراه مدرن مثل سرعت سنج، دوربین ویدئویی و میکروفن موفق شدند برنامه جانبی را توسعه دهند که ویژگی‌های یک محل را به یک اثر انگشت دیجیتالی تبدیل کرده و به این ترتیب هر مکانی را قابل شنایایی می‌کند.

این برنامه جانبی که SorroundSense نام داد در پانزدهمین کنفرانس Mobile Computing and Networking در پکن معرفی شده است.

سیستم‌های جی پی اس تنها می‌توانند محل دقیق کمتر از 10 متر را نشان دهند و در محیط‌‌های دربسته مثل خانه عمل نمی‌کنند درحالی که این نرم افزار جدید قادر است در هر مکانی محل دقیق کاربر را شناسایی کند.

این سیستم از یک دوربین ویدئویی و یک میکروفن که برای ثبت صداها، نور و رنگ‌ها نصب شده‌اند استفاده می‌کند. سرعت سنج نیز حرکات را ثبت کرده و آنها را براساس الگوهای دقیق طبقه بندی می‌کند.

سپس این اطلاعات به سروری ارسال می‌شوند که از آنها برای شناسایی محل دقیق فرستنده استفاده می‌کند.

در این خصوص این محققان اظهار داشتند: هر یک از این اطلاعات شنیداری، دیداری و حرکتی ثبت شده به تنهایی اهمیت چندانی ندارند اما زمانی که باهم ترکیب می‌شوند می‌توانند یک اثر انگشت واحد از محلی را که در آن واقع شده ایم ایجاد کنند.

براساس گزارش ساینس دیلی، این محققان از بیش از 50 فروشگاه برای آزمایش SurroundSense بازدید کردند و نشان دادند که دقت عملکرد این برنامه جانبی برابر با 87 درصد است.

 روس‌ها مکان‌یاب چند منظوره طراحی کردند

 کفش GPS به بازار آمد

کد خبر 91186

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز