مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۸۸ - ۱۶:۴۸
۰ نفر

گروه استان‌ها - نیلوفر رستمی: تالار محراب پس از چند سال که برای تعمیرات تعطیل بود بالاخره در سال 86 بازگشایی شد

اما از آن زمان تا چندی پیش هم فقط در روزهای جشنواره‌ یعنی چند روز در طول سال مورد استفاده قرار می‌گرفت.

به عبارتی تالار محراب یک سالن بی‌برنامه بود که برای خالی نبودن عریضه در فهرست سالن‌های تئاتر تهران قرار می‌گرفت.

اما چندی پیش با حمایت اداره ارشاد استان تهران تالار محراب هم در فهرست سالن‌های فعال تئاتر قرار گرفته است. این تالار مخصوص اجراهای برتر 12 شهرستان استان تهران شده و قرار است از این به بعد با میزبانی از گروه‌های برتر شهرستان‌ها مرتب در حال فعالیت باشد.

مهرداد کوروش‌نیا، کارگردان اهل ساوجبلاغ که در مقام مسئول امور هنری تالار محراب از چندی پیش به تهران نقل مکان کرده است درباره برنامه‌های آتی تئاتر استان تهران در تالار محراب گفت: «13 نمایش برتر تئاتر سال 87 استان تهران با حمایت مالی مرکز هنرهای نمایشی به نوبت در این تالار اجرا می‌شوند و  قرار است هر نمایش 14 شب روی صحنه برود.»

اما کوروش‌نیا درخصوص استقبال از نمایش‌های تالار محراب خیلی راضی نیست و می‌گوید: از آنجا که این سالن سال‌ها برای تعمیرات تعطیل بود از ذهن‌ها فراموش شده است و برای احیای دوباره آن باید اطلاع‌رسانی قوی داشته باشیم.

برنامه‌های آتی که به ترتیب طی سال قرار است سالن محراب را پر از تماشاگر نگه دارد عبارتند از: 5 نمایش از کرج، 3 نمایش از ساوجبلاغ، 2 نمایش از شهرری، یک نمایش از ورامین، یک نمایش از  رباط کریم و یک نمایش از پاکدشت.

کوروش‌نیا در خصوص خدمات دیگر به تئاتر شهرستان‌ها می‌گوید: اولا می‌خواهیم در زمینه آموزش تئاتری‌های آماتور، گروه‌های حرفه‌ای از تهران بفرستیم یا هنرمندان را به تهران دعوت کنیم تا در کارگاه‌های آموزشی شرکت کنند.

در بخش تولید‌های بیشتر در جشنواره‌ها یا اجراهای عمومی هم تصمیم براین است که با حمایت وزارت ارشاد 30 تئاتر از شهرستان‌های تهران تهیه شوند که یک‌سوم آنها به‌عنوان اجراهای منتخب در طول سال در تالار محراب اجرا شوند و دو سوم مابقی در جشنواره‌های استانی یا دیگر جشنواره‌ها حضور پیدا کنند.

هدف این است حالا که سالنی مختص تئاتر شهرستان‌های استان تهران در خود تهران داریم برای کارهای بیشتر در میان هنرمندان انگیزه ایجاد کنیم. اما همه اینها به کمک وزارت ارشاد بستگی دارد. وی‌افزود: قرار است که برنامه نمایشنامه‌خوانی هم بگذاریم.

هر هفته یکی از 12 شهرستان استان تهران در محراب نمایش خوانی داشته باشند و در پایان به برگزیده‌ها جوایزی هم اعطا کنیم. می‌خواهیم این کارها را با اطلاع‌رسانی و تبلیغات خوب و گسترده انجام بدهیم تا تماشاگران زیادی را به تالار محراب بکشانیم.

کوروش‌نیا همچنین  در ادامه گفت: در برنامه‌های آتی قرار است یک پلاتو هم اضافه شود تا نمایش‌های تجربه‌گرا و کارگاهی در آن اجرا شود.

کوروش‌نیا، درباره وضعیت تئاتر ساوجبلاغ هم می‌گوید: «در ساوجبلاغ فقط سالن فرهنگسرای امام علی(ع) فعال است. اما  به طور کلی هیچ نمایشنامه‌ای جز برای جشنواره‌ها و یا مناسبت‌ها در ساوجبلاغ اجرا نمی‌شود.

طبعا باید برای اجرا انگیزه باشد مثل داشتن تماشاگر، رقابت و جایزه، خلاصه هر چه که یک فعالیت را پررونق می‌کند. وقتی اینها نباشد معلوم است که اجرایی هم و جود نخواهد داشت.

از سال 78 تئاتر در ساوجبلاغ فعال شد و از میان این سال‌ها 3 گروه به شکل مداوم‌تری فعالیت می‌کنند. کوروش نیا هر چند که برروی بودجه و امکانات که همیشه در شهرستان‌ها جایش خالی‌است تاکید می‌کند اما معتقد است: «نمی‌شود به‌خاطر این مسائل خود را کنار کشید.

واقعیت این است که بالای 70 درصد از هنرمندان مطرح تهران از بچه‌های شهرستان‌ها هستند. کسانی که در زمان آنها هم بودجه و امکانات نبوده  شاید هم وضع بدتر بوده اما آنها استعداد و پشتکار داشتند آمدند تهران، رشد کردند و شدند حرفه‌ای‌های تئاتر این روزها. پس خیلی هم نباید خودمان را پشت کمبود بودجه پنهان کنیم.»

کد خبر 90078

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار