گروه ادب و هنر: 5 کارگردان خوش‌اقبال امسال برای حضور در جدول اکران عید فطر مشخص شدند:

حمید نعمت‌الله، واروژ کریم‌مسیحی، مازیار میری، محمد بانکی و قدرت‌الله صلح ‌میرزایی.

این 5 کارگردان بهترین اکران امسال به نامشان نوشته شده است، البته هیچ ربطی هم به هم ندارند و این، شاید مهم‌ترین نکته اکران امسال باشد؛ فیلم‌هایی کاملا متفاوت از کارگردان‌هایی کاملا متفاوت: بی‌پولی، تردید، کتاب قانون، دو خواهر و زندگی شیرین.

از این 5 فیلم، 3 تا در ژانر کمدی قرار می‌گیرند: دو خواهر، زندگی شیرین و بی‌پولی؛ هرچند که حساب بی‌پولی را از همین حالا باید از دو تای دیگر جدا کرد. بی‌پولی با بازی بهرام رادان و لیلا حاتمی در جشنواره فجر سال گذشته یکی از فیلم‌های موفق به حساب می‌آمد و سیمرغ نقش اول زن را نیز برای حاتمی به ارمغان آورد.

فیلمی که اگرچه قصد کرده است تماشاگر را بخنداند، اما فرض هم دارد که نه به هر قیمتی. نتیجه، کمدی‌ای است دردمندانه از شرایط زندگی طبقه متوسط با مشکلات تلخ طنزآمیزشان در شهری که پایه‌هایش در ترکیبی اعجاب‌آور و یکنواخت از خنده و گریه فرو رفته است... حکایت برای دو خواهر و زندگی شیرین، طور دیگری است.

محمد بانکی که موفق‌ترین فیلمش در سال‌های گذشته، علف‌های هرز و کمینگاه و چیزهایی در این حد و حدود بوده است، حالا هم محمدرضا گلزار را رو کرده که زمانی امید به فتح سیمرغش می‌رفت و می‌رفت که همراه با رادان و فروتن، برای خودش کسی باشد و... نشد.

حالا تنها امید به فتح گیشه‌اش می‌رود. تازه، اگر ترفند بانکی بگیرد و گریم متفاوت گلزار بعد از افول محسوسش در ماه‌های اخیر، طرفدارانش را راضی کند. البته بانکی نیکی کریمی را کنار گلزار گذاشته است تا اندکی از طرفداران پرشمار سال‌های اوج او نیز دست کم به یاد «پری» و «دو زن» هم که شده به سینما بیایند.

به هر حال نسل تازه، حامد کمیلی و پوریا پورسرخ را دارد و جالب اینکه بانکی به این هم حواسش بوده و در کنار زوج قدیمی گلزار-کریمی، الناز شاکردوست و حامد کمیلی و بهنوش بختیاری را نیز گذاشته است و خلاصه، همه چیز فراهم است تا دو خواهر، آن طور که بانکی پیش‌بینی کرده است، گیشه را فراتر از چیزی که از پاییز انتظار می‌رود، تکان دهد.

اما زندگی شیرین قدرت‌الله صلح ‌میرزایی هم که موفق‌ترین فیلمش را می‌توان «شاخه گلی برای عروس» محسوب کرد، ظاهرا این بار چشم امیدش به موفقیت فیلم «توفیق اجباری» محمدحسین لطیفی بوده است؛ آنجا گلزار تقریبا واقعی فروش را تضمین کرده بود و اینجا جواد رضویان. زندگی شیرین، داستان زندگی کمدینی معروف است و مشکلاتی که برایش به‌وجود می‌آید و... یعنی همان رضویان.

به جز این 3 فیلم کمدی، کتاب قانون نیز شانس خوبی برای فروش دارد، دست کم به این علت که تا به حال به نمایش درنیامده است. کتاب قانون، فضایی متفاوت دارد و به مسائل اجتماعی می‌پردازد. مازیار میری تا به حال فیلم پرفروشی در کارنامه‌اش نداشته است، اما کتاب قانون این قابلیت را دارد که به نخستین فیلم پرفروش این کارگردان تبدیل شود. پرویز پرستویی که برگ برنده کتاب قانون است، نوروز امسال فیلم سینمایی بیست را روی پرده داشت، اما در کتاب قانون سیمایی متفاوت با بیست به نمایش می‌گذارد.

و خلاصه، فیلم پنجم تردید، دومین فیلم واروژ کریم‌ مسیحی، بهترین فیلم جشنواره 27. پس می‌توان انتظار داشت که فیلم در اکران عمومی بخشی از مخاطبان جدی سینما را با خود همراه کند؛  ضمن آنکه بهرام رادان نقشی متفاوت در تردید دارد و بازی حامد کمیلی از ویژگی‌های مثبت فیلم است.

کمیلی هم مانند رادان ستاره دوفیلمی اکران فطر است. ترانه علیدوستی، مهتاب کرامتی و علیرضا شجاع‌نوری دیگر بازیگران دومین فیلم این کارگردان و تدوینگر سرشناس هستند.

اما به جز این 5 فیلم، آن طور که مهر نوشته است فیلم سینمایی محاکمه در خیابان، ساخته مسعود کیمیایی و «عیار 14» پرویز شهبازی و «نیش و زنبور» به احتمال زیاد در برنامه اکران دوم عید فطر روی پرده سینماهای تهران و شهرستان‌ها می‌روند.

محاکمه در خیابان با بازی نیکی کریمی، پولاد کیمیایی، حامد بهداد، حمید‌رضا افشار، شبنم درویش، محمد‌رضا فروتن، شقایق فراهانی و نگار فروزنده، داستان کارگر جوان یک تعمیرگاه است که می‌خواهد با دختری ازدواج کند.

او چند ساعت پیش از عروسی می‌شنود عروس قبل از او روابطی با مردی داشته است و... فیلمی که می‌توان از کیمیایی انتظار داشت.

عیار 14 درباره طلافروشی است که به خاطر اتفاق 5 سال قبل دچار دردسر می‌شود و همه داستان آن در 12 ساعت اتفاق می‌افتد. محمدرضا فروتن، پوریا پورسرخ، مهشید افشارزاده، مینا ساداتی و بهرنگ علوی بازیگران این فیلم هستند.

عیار 14 بعد از دو خواهر محمد بانکی در برنامه دوم عید فطر در گروه سینمایی قدس به نمایش درمی‌آید و زمان اکران عمومی نیش و زنبورهم  هنوز مشخص نشده است.

کد خبر 87790

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار