افرادی که ورزش می کنند یا در محیط های گرم و داغ فعال می باشند در معرض گرمازدگی و گرفتگی عضلات در گرما هستند اما با روش هایی ساده می توانند از این مشکل جلوگیری کنند.

گرفتگی عضله

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از نمناک، گرفتگی عضلات در گرما دردناک است و انقباض عضلانی ناخواسته معمولا در طی ورزش سنگین در محیط های داغ رخ می دهد. اسپاسم ممکن است شدیدتر و طولانی تر از گرفتگی عضلات پا شبانه باشد.

از دست دادن الکترولیت و مایعات اغلب به گرفتگی عضلات کمک می کنند. ماهیچه ها اغلب تحت تاثیر ماهیچه های ساق پا، بازوها، دیوار شکمی و کمر هستند، اگرچه گرفتگی عضلات ممکن است شامل هر گروه ماهیچه ای در ورزش باشد.

گرفتگی عضلات، گرمازدگی، و سکته گرمای به طور جمعی به عنوان بیماری مرتبط با گرما شناخته می شوند ، گرفتگی عضلات ممکن است بسیار دردناک باشد برای همین در این مورد باید اطلاعات کافی داشته باشید پس بهتر است این بخش را با دقت بیشتری بخوانید.

نکات مهم و حقایقی درباره گرفتگی عضلات در گرما :
گرفتگی عضلات معمولا بر ماهیچه های اصلی تاثیر می گذارد که در یک محیط داغ مورد استفاده قرار می گیرند.
افراد در معرض خطر گرفتگی عضلات درگرما عبارتند از آن هایی که کار می کنند، ورزش می کنند و یا در محیطی گرم فعال هستند.
افراد با مکانیزم های کنترل دمای ضعیف مانند نوزادان، کودکان خردسال و افراد مسن در معرض خطر بیشتر گرفتگی عضلات قرار دارند.
گرفتگی عضلات اولین نشانه های یک بیماری مرتبط با گرما هستند.
علائم گرفتگی عضلات گرمایی شامل تعریق شدید و انقباض غیر ارادی ماهیچه بزرگ بدن است.
گرفتگی عضلات ممکن است نشانه ای از گرمازدگی باشد.
تشخیص گرفتگی عضلات از طریق بررسی سابقه بیمار و تشخیص گروه های ماهیچه ای که به صورت غیرارادی منقبض می شوند انجام می شود.
درمان دردهای ناشی از گرما عبارتند از استراحت، خنک کردن بدن، آبدار کردن و کشش ماهیچه ای که در حال گرفتگی هستند.
گرفتگی عضلات را می توان با اجتناب از تمرین و یا کار در طول روز، نوشیدن مقدار زیادی مایعات و استراحت در مناطق خنک یا سایه در صورت امکان جلوگیری کرد.

گرفتگی عضلات ماهیچه ها در گرما چیست؟
گرفتگی عضلات عبارتند از انقباض متناوب و غیر ارادی ماهیچه که به طور فیزیکی فعال است (برای مثال، در حین کار کردن یا ورزش کردن)در آب و هوای گرم یا مرطوب. آن ها اغلب با کمبود آب بدن مرتبط هستند. گرفتگی عضلات معمولا بر ماهیچه های اصلی که در محیط گرم هستند تاثیر می گذارد. معمولا ران و پا ، عضلات عقب ران و ، ماهیچه های مرکزی (دیوار شکم و کمر)و ماهیچه های بازو هستند).

گرفتگی عضلات پس از تکمیل فعالیت می تواند رخ دهد. به عنوان مثال، کارگران ساختمانی می توانند گرفتگی عضلات را چند ساعت بعد از شیفت کاری تجربه کنند.

چه کسی در معرض گرفتگی عضلات در گرما است؟
در حالی که گرفتگی عضلات در گرما روی کسانی که در یک محیط گرم فعال هستند تاثیر می گذارد، باید خاطر نشان کرد که گرفتگی عضلات در گرما یکی از نشانه های مرتبط با گرمازدگی به عنوان بخشی از طیف وسیعی از بیماری های مرتبط با گرما است.

افرادی که مکانیزم های کنترل دما را مختل کرده اند در معرض خطر بالاتری برای توسعه بیماری های مرتبط با گرما قرار دارند. موثرترین راه خنک کردن بدن از طریق عرق است و سپس عرق تبخیر می شود.

علت گرفتگی عضلات در گرما چیست؟ | راهکارهایی برای درمان سریع خانگی

آن هایی که در خطر گرفتگی عضلات قرار دارند عبارتند از:

نوزادان و کودکان خردسال به این دلیل که به دیگران وابسته هستند تا از گرمای هوا اجتناب کنند، آن ها به طور مناسب لباس بپوشند (ازقنداق کردن کودک خودداری کنید زیرا از گردش هوا جلوگیری می کند)و مایع کافی بنوشند.
افراد مسن به این دلیل که ممکن است بیماری اساسی داشته باشند، از جمله بیماری های قلبی و ریه، به راحتی می توانند دچار خشکی شوند.
افرادی که سیستم سرمایشی مناسبی در محل کار و زندگی ندارند، در معرض خطر بالاتر بیماری های مربوط به گرما قرار دارند.
انواع داروها می تواند عرق بدن و تنظیم گرما را مختل کنند. مثال هایی از داروها شامل داروهایی که برای بیماری اعصاب تجویز می شوند . آنتی هیستامین ها نیز مکانیزم کنترل دمای بدن را مختل می کنند.
عامل چیست ؟ چه چیزی باعث گرفتگی عضلات در گرما می شود؟
در حالی که تصور می شود خشکی و عدم تعادل الکترولیت، علت درد ماهیچه است، تئوری های دیگری وجود دارند که چرا ماهیچه ها وقتی بدن در معرض گرما قرار می گیرد، منقبض می شوند.

برخی تحقیقات نشان می دهند از آنجا که ماهیچه ها از فعالیت و کار بیش از حد خسته شده اند، توانایی ماهیچه برای تنظیم انقباض از دست رفته و این امر کنترل عصبی نامیده می شود. صرف نظر از علت، تشخیص و درمان برای گرفتگی عضلات یک سان باقی می ماند.

علائم و نشانه های گرفتگی عضلات در گرما چیست؟
گرفتگی عضلات اولین نشانه های یک بیماری مرتبط با گرما هستند.
معمولا تعریق شدید با تشنج غیر ارادی ماهیچه های بزرگ بدن وجود دارد.
ماهیچه های منقبض معمولا آن هایی هستند که استرس زده شده اند.
دونده ها و بازیکنان فوتبال درمعرض گرفتگی عضلات ماهیچه هستند اما افرادی که اشیا را به عنوان بخشی از شغل خود بلند می کنند می توانند گرفتگی عضلات بازو یا ماهیچه های اصلی مانند ماهیچه های شکمی را تجربه کنند.
گرفتگی عضلات در گرما پس از رخ دادن یک فعالیت معنی دار آغاز می شود اما پس از تکمیل فعالیت ممکن است ساعت ها رخ دهد.

چه زمانی فرد باید به دنبال مراقبت پزشکی برای گرفتگی عضلات در گرما باشد؟
گرفتگی عضلات در گرما زمانی رخ می دهند که می تواند درمان شود فرد آسیب دیده باید تمام فعالیت ها را متوقف کند و یک جای خنک برای استراحت پیدا کند. گرفتگی عضلات ماهیچه و اسپاسم می تواند با کشش آرام ماهیچه درمان شود افراد اغلب با نوشیدن ترکیبی از آب، و نوشیدنی های ورزشی و یا دیگر راه حل های جایگزین الکترولیت، می توانند از دست رفتن مایعات بدن را جبران کنند.

اگر گرفتگی عضلات قابل کنترل نباشد فرد بیمار باید به دنبال مراقبت پزشکی باشد. هیچ شرط خاصی وجود ندارد که گرفتگی عضلات در گرما را از گرمازدگی جدا کند. علایم این بیماری طیفی از ملایم تا متوسط را تشکیل می دهند و علایم می توانند با هم تداخل داشته باشند.

گرفتگی شدید ممکن است موجب گرما زدگی شود این امر به ویژه در صورتی درست است که فرد دچار تهوع یا استفراغ باشد و نمی تواند مایعات از دست رفته را جایگزین کند در صورتی که آن ها خستگی و ضعف قابل توجهی داشته باشند، یا اگر به شدت عرق کنند و وقتی در محیطی خنک تر قرار می گیرند، توقف نمی کند.

سکته گرمایی یک وضعیت اورژانسی است و می تواند مرگبار باشد. توانایی بدن برای خنک کردن خودش عملکرد طولانی نیست و همچنین افزایش دما، گاهی بیشتر از ۱۰۶ فارنهایت (۴۱ درجه سانتی گراد)، گیجی و کما می تواند رخ دهد.

خدمات پزشکی اورژانس باید فعال شود در صورتی که فرد فکر می کند دچار سکته گرمایی شده است . در حالی که در انتظار کمک برای رفتن به مکان خنک تر است، باید لباس ها را برای کمک به گردش هوا در آورد و آب سرد اسپری تا خنک شود.

پیشگیری کلید جلوگیری از گرفتگی عضلات درگرما یا دیگر بیماری های مرتبط با گرما است. فردی که دچار گرفتگی عضلات شده است بیشتر در معرض توسعه مجدد آن ها قرار دارد. برخی از حرفه ها به احتمال زیاد بیشتر در معرض گرفتگی عضلات در هوای گرما هستند، به عنوان مثال، کارگران ساختمانی.

تشخیص گرفتگی عضلات در گرما چگونه است؟
تشخیص گرفتگی عضلات پس از گرفتن تاریخچه بیمار صورت می گیرد. مهم است که در مورد محیطی بدانید که در آن فرد آسیب دیده گرفتگی عضلات بر اثر کار کردن، ورزش کردن و غیره است.

چقدر گرم بود؟
چقدر مرطوب بود؟
جریان هوای کافی وجود داشت؟
چه فعالیتی انجام می شد و چه مدت؟
گرفتگی عضلات چه زمانی شروع شد؟ کدام ماهیچه ها در این کار دخیل بودند؟
آیا با عرق کردن مرتبط بود؟
آیا فرد آسیب دیده به محیط گرم عادت کرده بود؟
آیا فرد به اندازه کافی آب می نوشد؟

یکی از نشانه های گرفتگی عضلات یا یک بیماری مرتبط با گرما ممکن است رنگ ادرار باشد هنگامی که بدن خشک می شود، کلیه ها آب را حفظ می کند و نتیجه آن بوی تند، و زرد است اگر آب کافی در بدن وجود داشته باشد، ادرار باید روشن باشد.

اغلب معاینه فیزیکی نسبتا عادی خواهد بود. ممکن است لمس کردن ماهیچه گرفته درد داشته باشد و اگر جایگزینی مایع کافی وجود نداشته باشد، ممکن است ماهیچه با استفاده از گستره طبیعی حرکت دوباره منقبض شود.

معاینه فیزیکی ممکن است نشانه هایی از خشکی بدن مانند دهان خشک و زبان خشک، کمبود عرق زیر بغل و کشاله ران، و کاهش تولید ادرار پیدا کند. علایم حیاتی (برای مثال، فشار خون پایین)و ضربان قلب تند سرنخ باشد

درمان گرفتگی عضلات در گرما :
درمان اولیه برای گرفتگی عضلات می تواند پیش از مراقبت پزشکی رخ دهد:

فعالیت های انجام شده را متوقف کنید
به یک مکان خنک تر بروید
مقدار زیادی مایعات بنوشید
به آرامی ماهیچه های دست و پا را بکشید.
آب برای گرفتگی عضلات

عوارض جانبی گرفتگی عضلات در گرما چه هستند؟
اثرات بلند مدتی گرفتگی عضلات در گرما دارد، با این حال، زمانی که یک فرد دچار گرفتگی عضلات می شود، ممکن است در معرض خطر حوادث آینده قرار بگیرند.

چگونه می توان از گرفتگی عضلات در گرما جلوگیری کرد؟
پیش گیری بهترین درمان برای گرفتگی عضلات در گرما است در صورت امکان، سعی کنید از کار کردن و یا ورزش کردن در روز گرم خودداری کنید، اما اگر لازم است، به آب و هوای گرم عادت کنید مایعات زیادی بنوشید و اگر فعالیت به مدت طولانی ادامه داشته باشد، استفاده از ورزش ها و یا نوشیدنی های الکترولیت متعادل را در نظر بگیرید. این مساله به ویژه در صورتی درست است که تعریق شدید رخ دهد و الکترولیت ها از طریق عرق از بین بروند سعی کنید در هر زمان که ممکن است در مناطق خنک و سایه دار استراحت کنید.

گرفتگی عضلات با درمان های نسبتا ساده از جمله استراحت، آب دار کردن بد و حرکات کششی است. مهم است به یاد داشته باشید که گرفتگی عضلات گرما، ارائه اولیه بیماری مرتبط با گرما است و ممکن است به شرایط جدی تر ناشی از گرمازدگی یا سکته گرمایی تبدیل شود.

کد خبر 865439

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha